přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. května 2022, 13:24

Našlapaná stovka a půlka za Tretře

Už jen tři týdny zbývají do 61. ročníku Zlaté tretry v Ostravě a její organizátoři představili jména dalších hvězd, na které se můžeme těšit.

Omanyala a Simbine proti českým rekordmanům

Na stovce mužů by se měli v Ostravě představit dva nejrychlejší afričtí sprinteři historie na této distanci. Vůbec poprvé si na severu Moravy zazávodí Keňan Ferdinand Omanyala, jenž loni zaběhl v Nairobi nový africký rekord 9.77. Skvělou formu potvrzuje i letos, když se opět v keňské metropoli prezentoval letošním nejlepším světovým výkonem 9.85.

Před Omanyalou byl kontinentálním rekordmanem Jihoafričan Akani Simbine. Letitá stálice světového sprintu se pyšní osobním rekordem 9.84 a na olympijských hrách v Tokiu skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Stejnou pozici obsadil také na Zlaté tretře v roce 2018. Ještě úspěšnější byl o rok později, kdy finišoval jako druhý.

Na startu nemůžou chybět ani naši tři spoludržitelé českého rekordu 10.16 Jan Veleba, Zdeněk Stromšík a Dominik Záleský.

Nadupaná mužská osmistovka

Skvělé obsazení se podařilo organizátorům získat pro závod mužů na 800 metrů. Polskou půlkařskou školu bude zastupovat úřadující halový mistr Evropy a bronzový z olympijských her v Tokiu Patryk Dobek. Stříbro z olympiády v Londýně 2012 má Botswaňan Nijel Amos, jenž s impozantním osobním rekordem 1:41.73 dělí třetí místo v historických světových tabulkách se současným předsedou World Athletics Sebastianem Coem.

Dalším velkým jménem je Amel Tuka. Bosenský rekordman má doma dvě medaile ze světových šampionátů pod otevřeným nebem a na olympiádě v Tokiu byl šestý. S časem 1:42.51 je čtvrtým nejrychlejším Evropanem historie.

Velká Británie by měla mít dvě žhavá želízka v ohni. Vítězství z loňské Zlaté tretry obhajuje Max Burgin, jenž svůj primát v minulém roce ozdobil novým evropským juniorským rekordem 1:44.14. Jeho zkušenější krajan Elliot Giles je zase s časem 1:43.76 druhým nejrychlejším mužem historie na halové půlce.

Nejvyšší ambice může mít také stále ještě sedmnáctiletý Keňan Emmanuel Wanyonyi, který loni vyhrál mistrovství světa juniorů v Nairobi v historickém světovém maximu do 18 let 1:43.76 a o uplynulém víkendu vyhrál na stejném stadionu mítink World Athletics Continental Tour Gold. Čeští půlkaři tak mají o špičkovou konkurenci rozhodně postaráno.

 

POTVRZENÉ HVĚZDY 61. ROČNÍKU ZLATÉ TRETRY

  • 200 m ženy – Christine Mbomaová, Beatrice Masilingiová
  • 300 m př. ženy – Femke Bolová, Jessie Knightová, Emma Zapletalová
  • 60 m př. ženy – Megan Tapperová, Cyréna Samba-Mayelaová, Helena Jiranová
  • tyč ženy – Tina Šutejová, Amálie Švábíková
  • 100 m muži – Ferdinand Omanyala, Akani Simbine, Jan Veleba, Dominik Záleský, Zdeněk Stromšík
  • 800 m muži – Patryk Dobek, Nijel Amos, Amel Tuka, Elliot Giles, Max Burgin, Emmanuel Wanyonyi
  • oštěp muži – Johannes Vetter, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý
  • koule muži – Joe Kovacs, Tom Walsh, Tomáš Staněk
  • dálka muži – Miltiadis Tentoglou, Radek Juška
  • výška muži – Gianmarco Tamberi, Brandon Starc, Tom Gale, Jan Štefela, Marek Bahník

 

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout