přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. února 2018, 22:48

Na Zličíně vládli Ptáčníková a Karalis

Obchodní centrum Metropole Zličín hostila v úterní podvečer dvaadvacátý ročník mezinárodního mítinku Zimní pražská tyčka. Letos se radovali z vítězství Jiřina Ptáčníková a Emmanouil Karalis.

Hlavní program byl zahájen závodem žen, kde se nejlépe dařilo Jiřině Ptáčníkové, která potvrdila stoupající formu. Svou cestu zahájila na hodnotě 420 centimetrů, které zdolala hned napoprvé. Stejně úspěšná pak byla na 435, 445 a 455 centimetrech, čímž o čtyři centimetry posunula hodnotu svého letošního nejlepšího českého výkonu z Postupimi. Následně se pokoušela o překonání rekordu mítinku, který má hodnotu 467 centimetrů. Zde už bohužel úspěšná nebyla. Pro Jiřinu bylo dnešní vítězství pátým v rámci Zimní pražské tyčky, čímž dorovnala svého životního partnera Jana Kudličku.

Druhou příčku brala Ruska závodící pod neutrální vlajkou Olga Mullinová, u které se ovšem čekalo, že bude Jiřině vyrovnanější soupeřkou. Mulinové stačil k obsazení stříbrné pozice výkon 435 centimetrů. Další čtyři závodnice se pak přenesly přes laťku ve výšce 420 centimetrů. Prvním pokusem se to však podařilo pouze Řekyni Katerině Vayenaové, čímž si zasloužila třetí místo. Její radost byla dvojnásobná, jelikož si o tři centimetry vylepšila osobní maximum. Čtvrtá skončila Aneta Morysková a páté místo si podělily Amálie Švábíková a Nikol Jiroutová.

Mužskému klání jasně dominoval řecký talent Emmanouil Karalis. Ten jen před několika dny vylepšil juniorský světový rekord, když na domácím šampionátu skočil 578 centimetrů. Stabilitu svých výkonů potvrdil i tentokrát. Na své základní výšce 550 centimetrů sice napoprvé zaváhal, ale druhým pokusem ji zdolal s velkou rezervou. Následně byl hned napoprvé úspěšný na 560 i 571 centimetrech. Poté si nechal na stojany nastavit 586 centimetrů, což by byla hodnota nového řeckého národního rekordu a také vylepšený juniorský světový rekord. Na této výšce absolvoval jen jediný pokus, který byl ovšem velmi nadějný. Dále však své štěstí nepokoušel, aby pošetřil síly do dalších závodů.

Své bronzové umístění z loňského roku o jednu příčku vylepšil Ukrajinec Vladyslav Malykin. Ukrajinský mladík si výkonem 560 centimetrů vyrovnal halový osobák. Na 571 centimetrech si skočil pouze jednou a další dva pokusy si nechal na 579, ale ani tam úspěšný nebyl. Další čtyři borci zvládli 550 centimetrů. Nejlepší zápis měl Fin Tomas Wecksten a obsadil třetí příčku. Poprvé v dvaadvacetileté historii závodu se tak stalo, že na stupních vítězů nestál ani jeden český reprezentant. Z našich tyčkařů byl tentokrát nejlepší čtvrtý Michal Balner, pro kterého znamená 550 centimetrů vyrovnání letošního českého maxima, o které se nyní dělí s dnes šestým Janem Kudličkou. Mezi oba svěřence Boleslava Patery se vešel ještě Lotyš Mareks Arents. Z vylepšení sezónního výkonu se mohl těšit třetí nejlepší Čech v soutěži Lukáš Posekaný, jenž s 535 centimetry dělil osmou pozici. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout