přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. února 2018, 15:20

Na Zličíně se bude létat vysoko

V úterý 13. února proběhne v obchodním centru Metropole Zličín dvaadvacátý ročník mezinárodního tyčkařského mítinku Zimní pražská tyčka. V sektoru se představí naši nejlepší reprezentanti i zajímavá jména ze zahraničí.

Soutěž žen odstartuje v 15:00 hod. Z domácích tyčkařských hvězd se můžeme těšit na českou rekordmanku Jiřinu Ptáčníkovou, která zatím letos skončila nejlépe v Postupimi, kde zdolala 451 centimetrů. O uplynulém víkendu potvrdila stabilní výkonnost na mítinku v Rouen, když se přenesla přes 450 centimetrů. Sama však určitě pomýšlí na vyšší hodnoty. Podobně je na tom i Romana Maláčová. Účastnice loňského halového evropského šampionátu i mistrovství světa v Londýně zatím letos svými starty šetří, a tak zatím skočila nejlépe 442 centimetrů při Czech Indoor Gala v Ostravě.

Loňské vítězství bude obhajovat česká juniorská rekordmanka Amálie Švábíková. Svěřenkyně trenéra Pavla Berana staršího v minulém roce vyhrála za 437 centimetrů. Letos má zatím nejlepší výkon z Ostravy, kde zapsala 432 centimetrů. V jejím hledáčku je ovšem vylepšení juniorského národního rekordu, který má sama v držení a jeho hodnota je 440 centimetrů. Ze zahraničních závodnic má nejzvučnější jméno Ruska Olga Mullinová. Její halový osobák je 460 centimetrů. Letos má osmá žena z MS v Londýně zatím skočeno 450.

Mužské klání bude pokračováním řady duelů mezi tradičními rivaly a tréninkovými parťáky Janem Kudličkou a Michalem Balnerem. Letošní české tabulky zatím vede Balner, který v Chotěbuzi skočil 550 centimetrů. Jan Kudlička má na svém kontě o pět centimetrů méně a tohoto výkonu dosáhl na Přeboru Prahy ve Stromovce. Oba však dokázali na "tyčce" předvést nesmírně kvalitní výkony a sektor jim zde vždy sedí.

Hlavním favoritem ovšem bude tentokrát řecký mladík Emmanouil Karalis, který letos už dvakrát v České republice závodil a v Jablonci i v Ostravě zvítězil. Navíc se nachází v životní formě. O víkendu zazářil na řeckém šampionátu, kde vylepšil hodnotu juniorského světového rekordu v hale na 578 centimetrů.

Tradičním účastníkem Pražské tyčky bývá Lotyš Mareks Arents. Osmý muž z loňského HME v Bělehradě má zatím letos zapsáno 544 centimetrů a na Zličíně by si rád sezónní maximum vylepšil. Další zajímavou zahraniční akvizicí je Ukrajinec Vladyslav Malykin. Dorostenecký vícemistr světa z roku 2015 dokázal již posunout hodnotu svého osobního rekordu na 560 centimetrů.

Mužský závod začne bezprostředně po tom ženském, což by mělo být v 17:30 hod. 

Petr Jelínek,foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout