přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. ledna 2011, 21:45

Na Skákání exceloval Uchov, ženám vládla Školinová

Dvanáctý ročník Hustopečského skákání Moss logistics ovládli ruští výškaři. Uchov přitom předvedl výkon roku 238 cm a jen těsně shodil laťku v úrovni nového SR. Zástupci atletické velmoci se také radovali z prvenství i v celé Moravské tour.

Ivan Uchov potvrdil, že je v poslední době zárukou velké podívané. V Hustopečích překonal svůj vlastní rekord mítinku a nejlepší výkon, který kdy byl k vidění na území Česka, vylepšil na výtečných 238 cm. A to se ještě  pokoušel o zdolání nového halového rekordu, jenž je zatím v držení Javiera Sotomayora, který byl v Hustopečích přítomen a mohl sledovat, že  zvlášť druhý pokus Uchova na 244 cm vypadal velmi nadějně. "Věděl jsem, že jsem na tom velmi dobře, a proto jsem šel rovnou na rekord. Myslím, že ho mohu brzy překonat. Ještě musím zapracovat na pár technických drobnostech," vyjádřil se Uchov. 

I bez světového rekordu však ruský bohatýr s diskařskou minulostí posunul o plných 6 cm  letošní světové maximum, a to před zraky jeho původního držitele, svého krajana a pokořitele z ME Alexandra Šustova. Ten skočil 230 cm a obsadil třetí příčku, když jej předčil ještě další kolega z reprezentace Alexej Dmitrik (2.32). Šustov si však přestio nejvyšší stupínek okusil, stal se totiž v součtu s tři dny starým třineckým výkonem vítězem letošní Moravské výškařské tour.
Českou vlajku v soutěži držel Jaroslav Bába, který dnes skočil 224 cm a obsadil dělenou šestou příčku.

Závod žen vyhrála Světlana Školinová, která skočila výšku 196 cm a následně se pokoušela i o dvoumetrový skok, jímž by vyrovnala rekord mítinku. Laťka však třikrát spadla. Druhou příčku obsadila čerstvá držitelka (neoficiálního) juniorského světového rekordu v hale Maria Kučinová. Loňská vítězka prvního ročníku mládežnické olympiády tentokrát sice na své maximum 197 cm nezaútočila, i tak jí kvalitních 194 cm stačilo v součtu s výkonem z třineckého závodu k prvenství v letošní Moravské výškařské tour. Zvlášť když se favorizovaná Švédka Ema Greenová, která byla ve středu na Beskydské laťce druhá, zranila hned v úvodu a neskočila základní výšku. Třetí byla dnes Danielle Frenkelová, jež výkonem 190 cm vytvořila nový národní rekord Izraele. Olympijská vítězka z Atén, Jelena Slesarenková, se podělila o čtvrtou příčku s Chorvatkou Anou Šimičovou. Za nimi se seřadily české závodnice Iva Straková a Oldřiška Marešová. Romaně Dubnové zůstalo v zápise nejlépe 175 cm a patří jí 12. příčka.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout