přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. ledna 2014, 16:02

Na Moravu i čerstvě „dvoumetrová“ Kučinová

Aktuální světová jednička ve skoku do výšky přislíbila účast na Hustopečském skákání, které spolu s třineckou Beskydskou laťkou tvoří 10. ročník Moravské výškařské tour.

Ruska Maria Kučinová není pro tuzemské diváky neznámým pojmem, v roce 2011 překonala v Třinci 197 cm, což je dodnes halový světový rekord pro kategorii juniorek. Letos Kučinová Beskydskou laťku nestihne, neboť se jí dostalo cti 30. ledna v ruském městě Nalčik symbolicky nést olympijskou pochodeň na její cestě do dějiště ZOH v Soči, do Hustopečí, které se konají o dva dny později, by však už Kučinová dorazit měla. Diváci se tak mohou dočkat útoku na rekord mítinku, který zde od roku 2009 drží Němka Ariane Friedrichová. Má hodnotu rovné dva metry, tedy stejnou jako čerstvý osobní rekord Kučinové z mítinku v Čeljabinsku, s nímž 21letá atletka vede světové tabulky letošního roku. V Hustopečích se očekává její duel především se Švédkou Emmou Greenovou (začíná sezónu tuto ve středu v Chotěbuzi) a Chorvatkou Anou Šimičovou.

Obohacení ženské soutěže se dočká i Beskydská laťka. Z nedalekého Polska přijede výborná Justyna Kasprzycká, která se loni zlepšila na 197 cm a na MS v Moskvě skončila na výborném 6. místě. I od ní se v tomto roce čeká útok na dva metry.

Kvalitní navštívenka

Během posledního víkendu začala výborně halovou sezónu hlavní hvězda letošní Moravské tour, Američan Erik Kynard, který na domácích závodech v Kansasu skočil bez výraznější konkurence 231 cm a hned atakoval své absolutní maximum 238 cm.  Stříbrný medailista z olympijských her se též nechal slyšet: „Velmi se těším na první starty na specializovaných výškařských mítincích. Podíval jsem si přes internet na záběry z minulých ročníků a viděl, že mě čeká výborná atmosféra a skvělí diváci. Věřím, že podám kvalitní výkony a bude to dobrá zábava," vzkázal Kynard s tím, že v souvislosti s motivační hudbou ke svým skokům uvažuje o skladbách Encore od hiphopera JayZ nebo Jump od Kriss Kross.

Dalším obohacením startovní listiny jsou dva světoví medailisté pro finále Tour v Hustopečích - Brit Robbie Grabarz a Rus Alexej Dmitrik. Grabarz je mistr Evropy 2012 a bronzový z OH 2012 v Londýně s osobním maximem 237 cm, Dmitrik má doma stříbro z MS 2011 a ve statistikách zapsáno 236 cm. Zatímco Grabarz bude mít v seriálu Moravské tour premiéru, Dmitrik přijde do Hustopečí již popáté. Nejvíce se mu dařilo v roce 2012, kdy vyhrál výkonem 235 cm.

S využitím materiálu organizátorů

Adam Pražák

Vytisknout