přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Na Lysou horu pro vrchařské mistrovské tituly

V sobotu 24. května se koná šestnácté mistrovství ČR v běhu do vrchu. Letos se závod, který je součástí Českého poháru v běhu do vrchu, uskuteční už podruhé na trati Ostravice - Lysá hora.

Po přihlášení Róberta Štefka na poslední chvíli se rozšířilo pole favoritů, k nim patří také jeho oddíloví kolegové z AK Kroměříž Ondřej Horák (loňský vítěz na trati na Lysou horu), Jan Bláha, Martin Frei – posledně jmenovaný je Štefkovým svěřencem, dále Jan Polášek (AO Slavia Havířov), Pavel Brýdl (SK Nové Město nad Metují), Jan Havlíček (ASK Slavia Praha). Posledně jmenovaný obhajuje titul z loňského mistrovství v Janských Lázních. Úspěšný český vrchař Robert Krupička, bronzový medailista z ME 2003, není přihlášený a podle všeho tedy nepoběží. Róbert Štefko, který zanedlouho oslaví "veteránské" kulatiny se sice nespecializuje na vrchy, ale pokud by se mu podařilo zvítězit, byl by to již jeho třetí mistrovský titul v tomto roce po půlmaratonu a maratonu. A to má ještě bronz z MČR v krosu.


Ondřej Horák, loňský vítěz závodu Ostravice-Lysá hora

Mezi ženami mají šanci na velmi dobré umístění Pavla Matyášová (Maratonstav Úpice), Ivana Sekyrová (AK Sokolov), Irena Šádková (SK X-AIR Ostrava). Na startu se bohužel neobjeví ani loňská vítězka na Lysé hoře, mistryně světa i Evropy v běhu do vrchu Anna Pichrtová (SK X-AIR Ostrava), která se v kanadské Ottawě den po MČR bude pokoušet o splnění limitu na olympiádu v maratonu. Ze zdravotních důvodů nestartuje další reprezentantka Iva Milesová (AC Kovošrot Praha). Chybět bude také obhájkyně titulu Marta Vlčovská (AC Pardubice).

Na startující čeká 8,9 kilometrů s převýšením 927 metrů, pro juniorky je připravena trať 5,1 km a 683metrový výškový rozdíl. Pětinu trati se běží po asfaltu, zbytek pak v náročném horském terénu. Po úvodním kilometru a půl dlouhém rovinatém úseku trať stoupá víceméně rovnoměrně k vrcholy hory. Jediná větší výjimka je na 4. a 5. kilometru, kde trať zhruba několik set metrů mírně klesá, těsně předtím však vrchaře čeká lahůdka v podobě výběhu 440m sjezdovky s převýšením 130 m. Trať pro juniorky a veterány nad 80 let je zkrácená o dolní část.

Start závodu začíná v sobotu 24. května v 11 hodin, mělo by se na něm objevit 211 závodníků všech kategorií, z toho 38 žen (ve třech kategoriích) a 8 juniorek, a 151 mužů (6 kategorií) a 14 juniorů. Pořadatelé doufají, že se umoudří počasí. Aktuální předpověď je vcelku optimistická.

Podrobnosti k mistrovství ČR naleznete www.behnalysou.cz.

Libor Bednarz, Michal Procházka