Mutolaová rozbila na Zlaté lize bank, padlo pět výkonů roku

sobota 6. září 2003
Maria Mutolaová suverénně vyhrála běh na 800 metrů i na posledním mítinku Zlaté ligy v Bruselu a vysloužila si rovný milion dolarů.

Právě takovou prémii vypsala mezinárodní atletická federace IAAF. Vyprodané hlediště Stadion Krále Baudouina sledovalo doběh nejočekávanějšího závodu večera vstoje a vystrojilo vítězce bouřlivé ovace. Bruselem otřáslo skandování "Maria, Maria".

Třicetiletá mozambická atletka je v jedenáctém ročníku série mítinků o lukrativní jackpot první závodnicí, která se o výhru nemusí dělit, nikdo jiný ve vybraných disciplínách všechny závody vyhrát nedokázal. "Samozřejmě jsem velmi rozrušená, protože jsem ještě nikdy neběžela o takovou sumu peněz," přiznala nervy Mutolaová. Část milionové prémie prý okamžitě poputuje na konto "Nadace Maria Mutolaové", kterou běžkyně založila na podporu mladých sportovců ve své rodné zemi.

Mistryně světa a olympijská vítězka nenechala na dráze nikoho na pochybách o své suverenitě, v rychle rozběhnutém závodě si v popředí skupiny hlídala pozici pro závěrečný finiš. Jejímu spurtu nikdo nestačil, při historickém triumfu proběhla cílem s bezpečným náskokem v čase 1:57,78 minuty. Pro favorizovanou Afričanku, jež byla jednou z pěti podílnic cílové prémie již před deseti lety, to letos bylo už 17. vítězství za sebou.

V Bruselu padlo pět běžeckých výkonů roku. Katařan Saif Saíd Šahín hned na úvod vyhrál běh na 3000 metrů překážek za 8:00,06 minuty. Zanedlouho jej napodobil jeho bývalý keňský krajan Wilfried Bungei, který se po absenci na světovém šampionátu představil ve skvělé formě a časem 1:42,52 jako první letos pokořil hranici minuty a 43 sekund. Pod tuto metu se dostal i bronzový z MS Mbulaeni Mulaudzi z JAR, vicemistr světa Jurij
Borzakovskij skončil až šestý.

Ve smršti výkonů roku pokračoval i Maročan Hicham El Guerrouj, který dal na poslední chvíli přednost startu na své oblíbené patnáctistovce před dvojnásobnou tratí. Čtyřnásobný mistr světa zvládl necelá čtyři kola oběhnout za 3:28,40, pod 3:29 se jako první Francouz v historii dostal i Mehdi Baala (3:28,98).

O poslední změnu v tabulkách v podání mužů se postaral fenomenální etiopský běžec Haile Gebrselassie z Etiopie. Útok na světový rekord na desítce mu sice o necelých sedm sekund nevyšel, časem 26:29,22 nicméně předvedl třetí nejrychlejší běh všech dob. Čest žen pak hájila turecká mílařka Sürreya Ayhanová, jež po výpadku na MS tentokrát opět zazářila a posunula letošní maximum na 3:55,33. V Paříži před necelým týdnem přitom nevydržela v nejdůležitějším závodě roku tempo a prohrála boj o titul s Ruskou Taťjanou Tomašovovou.

Po dopingovém skandálu si pro další vítězství doběhla dvojnásobná mistryně světa Kelli Whiteová z USA. Na stovce triumfovala před krajankami Chryste Gainesovou a Torri Edwardsovou - všechny se vešly pod hranici 11 sekund. Whiteová byla pozitivně testována po pařížském finále stovky a stále jí hrozí odebrání obou sprinterských titulů, závodit však může dál, protože zjištěný stimulant Modafinil byl zařazen mezi takzvaný lehký doping znamenající pouze napomenutí.

Mužskou stovku vyhrál v Bruselu Jamajčan Asafa Powell, který byl v Paříži diskvalifikován pro ulitý start. Při neúčasti mistra světa Kima Collinse vyhrál dvacetiletý sprinter v osobním rekordu 10,02, což by mu ve Francii stačilo na titul.