přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2019, 22:08

Kipchoge a Muhammadová na světovém trůnu

Monacké knížectví opět po roce hostilo slavnostní galavečer, při kterém byli vyhlášeni nejlepší světoví atleti uplynulé sezóny. Na atletický trůn usedli keňský maratonec Eliud Kipchoge a americká překážkářka Dalilah Muhammadová. V kategorii Rising Star si odnesli ocenění etiopský běžec Selemon Barega a ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková.

Eliud Kipchoge zopakoval své prvenství z loňského roku. Keňský maratonský suverén ovládl závod v Londýně v historicky třetím nejrychlejším čase 2:02:37. Rychlejší byl pouze on sám při vlastním loňském světovém rekordu (2:01:39) a Etiopan Kenenisa Bekele, jenž zaostal při svém letošním vítězství v Berlíně jen dvě vteřiny za Kipchogeho historickým světovým maximem. Kipchoge se rozhodl vynechat letošní světový šampionát, aby pokořil další milník. Chtěl se stát prvním mužem, kterému se na maratonu podaří prolomit dvouhodinovou hranici a ve Vídni to dokázal, když za pomoci více než čtyřiceti vodičů zvládl trať za 1:59:40. Právě kvůli pomoci střídajících se pacemakerů však nemůže být jeho výkon uznán jako oficiální světový rekord. To však příliš neubírá na výjimečnosti jeho počinu.


Američanka Dalilah Muhammadová se v letošní sezóně stala světovou rekordmankou na trati 400 metrů překážek. Historický zápis přepsala hned dvakrát. Poprvé se tak stalo na americkém národním šampionátu, kde brala titul v čase 52.20. Tehdejší světový rekord Rusky Julie Pečonkinové z roku 2003 překonala o čtrnáct setin. Další vylepšení pak přišlo ve finále světového šampionátu, kde svedla strhující souboj s mladou krajankou Sydney McLaughlinovou a zvítězila v čase 52.16. McLaughlinová se zařadila časem 52.23 na druhé místo historických světových tabulek. Muhammadová pak byla také členkou vítězné štafety Spojených států na 4x400 metrů.

 

V kategorii Rising Star, která je určena atletům juniorského a mladšího věku se mezi muži radoval z primátu etiopský běžec Selemon Barega. Ač je stále ještě věkem junior, už druhou sezónu se výrazně prosazuje i mezi dospělou konkurencí. Letos byly jeho výkony ještě výraznější než v minulém roce. Doposud největšího kariérního úspěchu dosáhl na mistrovství světa v Dauhá, kde si doběhl pro stříbro na trati 5000 metrů. Na druhé pozici figuruje také v letošních světových tabulkách, když v Římě zaběhl čas 12:53.04. Lepší je pouze jeho krajan Telahun Bekele, jenž právě Baregu v italské metropoli porazil o šest setin. Na dvojnásobné trati se pak Barega stal s časem 26:49.46 druhým nejrychlejším juniorem historie a v letošních světových tabulkách je čtvrtý. Velmi solidního umístění dosáhl také na krosovém světovém šampionátu v dánském Aarhusu, kde doběhl pátý.

Mezi ženami dosáhla tohoto ocenění ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková, která se před několika týdny stala nejlepší mladou atletkou Evropy a nyní se ze stejného titulu těší i v globálním měřítku. Její letošní výkony ji k tomu jednoznačně opravňují. Na mistrovství Evropy juniorů v Boras byla naprosto dominantní a brala zlato. Na světovém šampionátu v Dauhá pak předvedla parádní duel s Ruskou Marií Lascikeneovou, při kterém posunula hodnotu juniorského světového rekordu z 201 až na 204 centimetrů a vybojovala stříbrnou medaili.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout