přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2018, 20:32

Záhorová 9., štafeta do finále

Nejlepšího českého umístění dnešního večerního bloku dosáhla devátým místem ve finále dálkařek Adéla Záhorová. Jana Novotná dokončila sedmiboj na třináctém místě. Sprinterská štafeta postoupila do finále.

Česká atletika měla ve světovém dálkařském finále zastoupení zásluhou Adély Záhorové, která si v kvalifikaci skočila vynikající osobák 633 centimetrů. Před samotným finálovým závodem sprchla vydatná dešťová přeháňka a bylo tak otázkou, jak se s tím závodnice srovnají. Naše reprezentantka první pokus proběhla, v tom druhém skočila rovných šest metrů a ve třetí sérii už bohužel žádné centimetry nepřidala. Až do poslední chvíle ovšem živila naději na elitní osmičku. O tu ji připravila až poslední možná závodnice z Číny a Adéla tak brala devátou příčku. Nový osobní rekord 651 centimetrů vynesl zlatou medaili Němce Lee Jasmin Rieckeové. Stříbro si vyskákala Japonka Ayka Koraová za 637 a bronz získala Američanka Tara Davisová (636).

O celkové vítězce sedmiboje se rozhodovalo až na závěrečné osmistovce. Před tou měla Britka Niamh Emersonová pouze dvoubodový náskok před Rakušankou Sarah Laggerovou. Emersonová však heroickým běžeckým výkonem na půlce náskok uhájila a ještě navýšila, když uběhla dva okruhy za skvělých 2:09.74. Laggerová se jí sice statečně držela, ale v závěru už jí došly síly a byl z toho čas 2:11.53. Vůbec nejrychlejší sedmibojařský čas v rámci sedmiboje na juniorských světových šampionátech předvedla Francouzka Agathe Guillemotová (2:09.37). Jana Novotná si připsala body za čas 2:20.55 a její celkový součet po sedmi disciplínách činil 5523 bodů, s čímž obsadila třinácté místo. Světovou šampionkou se stala v letošním nejlepším juniorském výkonu 6253 bodů Niamh Emersonová. Z nového národního rekordu své kategorie 6225 bodů a stříbrné medaile se radovala Sarah Laggerová. Skvělým závěrečným během si zasloužila bronz Polka Adriana Suleková. I pro ni znamená součet 5939 bodů vylepšení juniorského národního rekordu.

Česká štafeta na 4x100 metrů splnila hlavní cíl, se kterým do Tampere přijela, když se jí podařilo zajistit přímý postup do finále. Čtveřice Stanislav Jíra, Štěpán Hampl, Matěj Krsek a Daniel Vejražka finišovala ve svém běhu na druhém místě ve vylepšeném sezónním výkonu 39.91 a nemusela tak ani čekat na časy ostatních soupeřů. Nejlepší čas 39.13 zaznamenali Němci. Z favorizovaných štafet neuvidíme v boji o medaile Velkou Británii.

V rozbězích na 4x100 metrů juniorek byly nejrychlejší Němky, které zaběhly letošní nejlepší světový juniorský čas této sezóny 43.80. Druhý běh vyhrály Irky za 44.27. Národní rekord své kategorie posunul kvartet Itálie (44.52). Finálový závod se bude muset obejít bez obhájkyní titulu ze Spojených států, které si nepředaly a byly diskvalifikovány. Podobný osud postihl i Číňanky a Jamajčanky.

Rekord šampionátu na ženském stýplu

Také čtvrtý den šampionátu přinesl rekord mistrovství. Stalo se tak ve finále na 3000 metrů překážek juniorek. Již zhruba v polovině závodu se vykrystalizovala trojice medailistek. Za tempo totiž vzala světová rekordmanka této kategorie Celliphine Chespolová z Keni a svůj náskok už pouze navyšovala. Časomíra v cíli jí ukázala 9:12.78, což je hodnota nového historického maxima MSJ. Skvělým finišem si doběhla pro stříbro Peruth Chemutaiová z Ugandy (9:18.87). Jejímu ataku v cílové rovince neodolala nakonec bronzová Winfred Mutile Yaviová z Bahrajnu (9:23.47).

Finále kladivářů mělo jediného osmdesátimetrového borce. Dvakrát v jeho průběhu pokořil tuto hranici Brit Jake Norris. Jeho vítězný výkon 80.65 je zároveň i novým britským juniorským rekordem. Jen několik dní po suverénním zisku zlata na mistrovství Evropy do 17 let v Györu, získal další velký cenný kov Ukrajinec Michailo Kochan, který si vytvořil nový osobní rekord s šestikilovým náčiním, kterým má nyní hodnotu 79.68 a bral stříbro. Na stupně vítězů ho doprovodil jeho reprezentační kolega Michailo Havryljuk v novém osobáku 77.71.

Mistryni světa na čtvrtce překážek se stala dle očekávání hlavní favoritka z Jihoafrické republiky Zeney Van der Waltová, která nenechala ve finále nikoho na pochybách, kdo je juniorskou světovou jedničkou a přesvědčivě zvítězila v čase 55.34. Stříbro putuje na Jamajku zásluhou Shiann Salmonové (56.11) a bronz si na krk pověsila Švýcarka Yasmin Gigerová (56.98).

Nečekaného vítěze měla hladká čtvrtka juniorů. Ze zisku nejcennějšího kovu se mohl radovat neustále se zlepšující Belgičan Jonathan Sacoor, jenž vypálil rybník jamajským favoritům a proběhl cílem jako první v novém juniorském národním rekordu 45.03. Vedoucí muž světových tabulek Jamajčan Christopher Taylor doplatil na překopnutý začátek a musel se spokojit "pouze" se stříbrem za 45.38. Bronzový byl jeho reprezentační parťák Chantz Sawyers (45.89).

Finále juniorské dvoustovky se stalo jednoznačnou britskou záležitostí. Vítězem se stal v novém osobním rekordu 20.48 Jona Efoloko před svým reprezentačním kolegou Charlesem Dobsonem (20.57). Čest americké sprinterské školy zachraňoval bronzový Eric Harrison za 20.79.

Suverénním vítězem kvalifikace trojskokanu se stal kubánský favorit Jordan A. Díaz za 17.09. Druhý Francouz Martin Lamou na něj ztratil propastných 83 centimetrů.

Pozici leadera světových juniorských tabulek potvrdil v semifinále běhu na 400 metrů překážek Jihoafričan Sokwakhana Zazini, který se jako jediný dostal pod padesát vteřin (49.43). Novým britským juniorským národním rekordem 50.11 se zaskvěl Alastair Calmers. Naopak nejrychlejší muž rozběhů Moitalel Naadokola z Keni se mezi osmičku nejlepších nedostal.

Jasně nejrychlejší semifinalistkou na dvoustovce byla Američanka Lauren Rain Williamsová, která proběhla zatáčku s rovinkou za 23.15. Ve finále uvidíme i mistryni světa ze stovky Brianu Williamsovou (23.41).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout