přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. července 2018, 08:05

Procházka s Hamplem dál neprošli

V průběhu prvního dopoledního bloku na MSJ v Tampere závodily dvě české naděje. Koulař Tadeáš Procházka a sprinter Štěpán Hampl absolvovali svá kvalifikační kola. Ani jednomu se bohužel nepodařilo postoupit do dalších kol.

Prvním českým reprezentantem, který se představil na mistrovství světa v Tampere, byl koulař Tadeáš Procházka. Ten předvedl nejdelší hod hned v prvním pokusu, kdy jeho koule dopadla na 18.17. Ve druhé sérii to bylo o sedm centimetrů méně a ve třetí zaznamenal 17.24, což stačilo na desáté místo v jeho kvalifikační skupině. Při své premiérové účasti na velké mezinárodní akci tak obsadí v celkovém hodnocení sedmnácté místo. Na postup mezi finálovou dvanáctku bylo třeba hodit 18.91. Suverénně nejdelší kvalifikační pokus 21.42 hodil americký favorit Adrian Piperi. 

Naopak na závěr dopoledního bloku zaklekl do bloků závodu na 100 metrů Štěpán Hampl. Ve v pátem rozběhu dosprintoval na šestém místě v čase 10.78, což mu bohužel na postup do semifinále nestačilo. K tomu bylo třeba běžet čas 10.62. Štěpán si tak z Tampere odveze třiatřicáté místo a věří v lepší vystoupení na dvoustovce a hlavně ve štafetě. Nejrychlejší časy si připsali Lalu Muhammad Zohri z Indonésie a Jamajčan Michael Stephens (10.30). Z hlavních favoritů nepostoupil do semifinále Jihoafričan Thando Dlodlo. Borec s osobním rekordem 10.11. 

Disciplíny bez české účasti

Svou dvoudenní pouť zahájili desetibojaři. Historicky nejrychlejší stovkou v rámci juniorského desetiboje se zaskvěl Australan Ashley Moloney, který prolétl rovinku za 10.51. Skvělý čas 10.67 zaznamenal Portoričan Ayden Owens. V dálkařském sektoru se dařilo Švýcarům. Dílčí prvenství si připsal Simon Ehammer za 745 centimetrů před reprezentačním parťákem Finleyem Gaiem (728). Pověst skvělého koulaře potvrdil Francouz Makenson Gletty (16.03). Právě díky vynikající kouli se vyhoupl i do čela průběžného pořadí po třech disciplínách. 

Hned v úvodu programu prvního dne měli diváci na stadionu možnost vidět jednu z největších hvězd šampionátu. Keňská juniorská světová rekordmanka a druhá nejrychlejší stýplařka historie vůbec Celliphine Chespolová naprosto bez problémů vyhrála svůj rozběh v čase 9:45.60. Z celého startovního pole pak byla rychlejší pouze Peruth Chemutaiová z Ugandy za 9:34.34. 

Rozběhy absolvovali také mílaři. Do semifinále postoupili všichni favorité včetně Nora Jakoba Ingebrigtsena, Etiopana Samuela Tefery nebo Keňana George Manangoie. Nejrychlejší rozběhový čas má na svědomí další Keňan Justus Soget (3:44.70). 

O postup do semifinále usilovaly i půlkařky. Ani zde se nekonalo žádné překvapení a do dalšího kola postoupily všechny favoritky. Nejrychlejší čas zaběhla Japonka Ayaka Kawataová (2:05.08). 

Kvalifikace oštěpařek byla v režii italských závodnic. Ovládla ji v novém osobáku 53.94 Sara Zabarinová před svou reprezentační kolegyní Carolinou Viscaovou (53.49). Mezi specialistkami se neztratila ani ukrajinská vícebojařka Alina Šuchová, která si pátým nejlepším pokusem 51.76 zajistila účast ve finále. 

V kvalifikaci dálkařů překvapil vynikajícím osobním rekordem Japonec Yuki Hashioka, jen dolétl na 792 centimetrů. Naopak trápili se kubánští favorité. Maikel Vidal postoupil do finále jako poslední (742) a Lester Lescay (736) se do elitní dvanáctky ani nedostal. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - D. Kisialová

Vytisknout