přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. srpna 2021, 10:22

Doležálek do finále v národním rekordu

Dopolední program úvodního dne mistrovství světa juniorů v Nairobi byl na českou účast poměrně bohatý. Ve skvělé formě se ukázal kladivář Jan Doležálek, jenž ovládl kvalifikaci v novém juniorském národním rekordu. Ve finále uvidíme také smíšenou štafetu na 4x400 metrů. Na stovce postoupily do semifinále Eva Kubíčková i Lucie Mičunková.

Kladivář Jan Doležálek útočil na vlastní juniorský národní rekord na MEJ v Tallinnu. Tehdy to ještě nevyšlo, nyní byl však úspěšný již v kvalifikaci, když předvedl naprosto suverénní výkon. Hned svým prvním pokusem poslal své náčiní do vzdálenosti 77.58, čímž svůj rok starý rekordní zápis z Ostravy vylepšil o jeden metr a dvacet centimetrů. Kvalifikační limit přehodil o více než tři metry, a navíc žádný z jeho soupeřů nezaznamenal delší pokus. Doležálek za sebou nechal například i Poláka Dawida Pilata, který v Tallinnu bral titul evropského šampiona.

Hned úvodní disciplína celého programu juniorského světového šampionátu v Keni přinesla český finálový postup. Svou premiéru na tomto podniku si odbyla smíšená štafeta na 4x400 metrů. V prvním z dvou rozběhů startovala také naše sestava Tadeáš Plaček, Nikola Bisová, Lucie Zavadilová a David Bix a v čase 3:24.15 nestačila pouze na vítěznou Indii (3:23.36), čímž si zajistila z druhé příčky přímý postup do boje o cenné kovy. Základní rekord mistrovství stanovila Nigérie, která byla vítězem druhého běhu v čase 3:21.66. Češi postoupili třetím nejrychlejším časem. Navíc je jejich výkon ustavujícím národním rekordem této kategorie.

Našim sprinterkám se při stovce na MEJ v Tallinnu příliš nedařilo. Vše si teď vynahradily v Nairobi. Eva Kubíčková využila povedeného startu a cílem proběhla na druhé přímo postupové pozici v sezónním maximu 11.75. Lucii Mičunkové se oproti tomu start příliš nevydařil, pak ale předvedla parádní stíhací jízdu, a nakonec také postoupila přímo z třetího místa v čase 11.93. Už rozběhy naznačily, kdo bude hlavní favoritkou na zlato. Finalistka olympijské dvoustovky Beatrice Masilingi ukázala, že si umí skvěle poradit i s poloviční tratí a byla jasně nejrychlejší z celého startovního pole v novém namibijském juniorském národním rekordu 11.20.

Eduarda Kubelíka dělily od postupu do semifinále sprintu na 100 metrů pouhé tři tisíciny. Ve svém běhu se předklonil do cíle jako čtvrtý v čase 10.66. Přímé postupové pozice byly pouze tři, a tak musel čekat, zda mu tento výkon bude stačit na postup časem. To se bohužel nestalo a jeho cesta skončila v rozběhu a skončí celkově pětadvacátý. Čeká ho však ještě jeho oblíbená dvoustovka, na které získal v Tallinnu evropské stříbro.

Na obou hladkých čtvrtkách se běželo rovnou semifinále, a tak byl postupový klíč nemilosrdný. Do boje o cenné kovy se postupovalo pouze z prvních dvou míst a elitní osmičku doplnily následné dva nejrychlejší časy. Tadeáš Plaček zaklekl do bloků prvního rozběhu a dokončil ho na šestém místě v čase 47.87. Z pohledu českého fanouška byl smutný pohled na stejnou disciplínu dívek. Lucie Zavadilová uběhla jen několik úvodních metrů a byla nucena odstoupit kvůli svalovým potížím. Nikola Bisová byla následně diskvalifikována za předčasný start.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout