přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. srpna 2022, 23:30

Plaček s Kubíčkovou se neztratili

Dvě semifinálová zastoupení měla česká atletika v průběhu třetího odpoledního bloku na MSJ v Cali. Tadeáš Plaček ani Eva Kubíčková sice na finále nedosáhli, ale prezentovali se velmi kvalitními výkony, když jen těsně zaostali za svými osobáky. Vícebojařka Natálie Olivová je pro prvním dni devatenáctá.

Odpolední program na stadionu Pascala Guerrera byl kvůli silnému dešti o dvě hodiny odložen, což výrazně ovlivnilo hned několik disciplín včetně semifinále ženské stovky, kde startovala i Eva Kubíčková. Závodnice se ještě před bouřkou už rozcvičovaly na původní čas a pak musely dvě zůstat dvě hodiny v call roomu. Eva se s touto nepříjemnou situací ovšem vyrovnala velmi dobře, když zaostala časem 11.52 jen setinu za svým osobním rekordem. V prvním semifinále to stačilo na páté místo a bylo tak hned jasné, že na svou finálovou účast z Nairobi nenaváže. Nutno dodat, že konkurence v Cali je výrazně vyšší. Od postupu do elitní osmičky však nebyla až tak daleko. Konkrétní jí k tomu scházelo šest setin. V celkovém hodnocení obsadí dvanácté místo.

Tadeáš Plaček si v rozběhu na 400 metrů vylepšil osobní rekord a z třetí dráhy velmi odvážně rozběhl i své semifinále. Tentokrát zvolil ostřejší začátek a až do závěrečných metrů bojoval o co nejlepší čas, kterým by se mohl protlačit mezi osmičku nejlepších. To se mu nakonec nepodařilo, ale se svým individuálním vystoupením v Cali může být jistě spokojen. Semifinálovým časem 46.63 si vyrovnal svůj druhý nejlepší kariérní výkon a ve světové konkurenci obsadil pěkné třinácté místo. Z Evropanů byl nepatrně rychlejší pouze Nor Andreas Grimerud (46.54). Na postup do finále bylo třeba běžet 46.22.

Úvodní den sedmiboje za sebou má Natálie Olivová. Ta zahájila stovkou překážek za 15.05. Ve výškařském sektoru se přenesla nejlépe přes 169 centimetrů a v koulařském kruhu brala body za výkon 11.60. Závěrečnou dvoustovku pak zvládla v čase 26.50. Během úvodním čtyř disciplín posbírala Natálie 3066 bodů a přenocuje na průběžné devaténácté příčce. Vede obhájkyně titulu Finka Saga Vanninenová (3666 bodů). 

Večerní program nabídl také dva nové rekordy šampionátu. O ten první se postarala vítězka půlky Američanka Roisin Willisová, která triumfovala v čase 1:59.13 a hodnotu rekordního zápisu Etiopanky Diribe Weltejiové z MSJ v Tampere 2018 vylepšila o 61 setin. Stříbrná Švýcarka Audrey Werrová se radovala z nového národního rekordu své kategorie 1:59.74. Třetí byla další reprezentantka Spojených států amerických Juliette Whittaker za 2:00.18.

Také rekord mistrovství na stovce žen byl z šampionátu v Tampere a v držení ho měla časem 11.03 Američanka Twanisha Terryová. Z čela této statistiky ji sesadila vítězná Jamajčanka Tina Claytonová, když se stala první sprinterkou, která na MSJ stlačila svůj čas pod 11 vteřin. Ač je jí stále ještě sedmnáct let, úspěšně obhájila zlato z loňského mistrovství světa v Nairobi a hodnotu nového rekordu tohoto podniku stanovila na 10.95. Zároveň si o jednu setinu posunula své kariérní maximum.

Juniorskou stodesítku překážek opanoval ve vyrovnaném letošním nejlepším světovém výkonu a vylepšeném bahamském národním rekordu 13.23 Antoine Andrews před Američanem Malikem Mixonem a Nizozemcem Matthewem Sophiou, jenž také posunul juniorské národní historické maximum své země na 13.34.  

Letsile Tebogo z Botswany má parádně nakročeno k zisku ceněného sprinterského double. Už v dopoledním rozběhu zaběhl časem 19.99 nový rekord šampionátu. Předešlé maximum Američana Michaela Normana z Bydhošti 2016 srazil o 18 setin a po Erriyonu Knightonovi a Usainu Boltovi se stal teprve třetím juniorem, který zaběhl dvoustovku pod 20 vteřin. Přirozeně se také jedná o nový africký juniorský rekord. Tebogo pak bez problému vyhrál i své semifinále v čase 20.23. Nebyl však nejrychlejší. Novým izraelským národním maximem 20.17 se blýskl Blessing Arifah.  

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout