přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. srpna 2022, 16:06

Habarta a Šlapák do finále

Hned dvěma českým běžcům se v průběhu třetího dopoledního programu podařilo postoupit do finále. Stýplař Tomáš Habarta ozdobil svůj výkon vyrovnaným juniorským národním rekordem. David Šlapák poběží finále hladké trojky.

Stýplař Tomáš Habarta si po roce zopakuje účast ve finále juniorského světového šampionátu a způsob, jakým tohoto úspěchu dosáhl byl obdivuhodný. V závěrečném třetím rozběhu se úvodní kilometr držel vedoucí skupiny, ale následně ztratil kontakt. Nicméně Tomáš se na trati cítil čím dál tím lépe a začal se prokousávat průběžným pořadím. V posledním kole pak předvedl parádní finiš, a nakonec z toho byl dokonce přímý finálový postup z třetího místa. Jeho radost mohla být dvojnásobná, jelikož časem 8:47.36 vyrovnal juniorský národní rekord Rostislava Ševců z roku 1984.

Maxmilián Matolín skončil při své premiéře na velké mezinárodní akci ve svém rozběhu sedmý v čase 9:21.33 a z Cali si odveze osmadvacáté místo.

David Šlapák si před rokem zaběhl finále závodu na 3000 metrů při mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu a letos nebude chybět ani ve světovém finále. Ve svém rozběhu zvolil taktiku, která mu v náročných klimatických podmínkách přinesla ovoce. Nenechal se strhnout tempem čela závodu a běžel si své. Zatímco soupeři před ním začali tuhnout, David si rozvrhl síly skvěle a postupně se před ně dostával. Nakonec proběhl cílem jako osmý v čase 8:11.55, což byl výkon, kterým si zajistil finálovou účast.

Ze zadních pozic útočil také Matěj Hřebačka a dlouho figuroval na úplném chvostu startovního pole. V závěrečném okruhu se pak před dva své soupeře dostal, ale patnácté místo v rozběhu a čas 8:26.39 na postup do finále nestačilo a v celkovém hodnocení obsadí 26.místo.

Barbora Štejfová vstupovala do kvalifikace kladivářek jako žena s třetím nejlepším sezónním výkonem z celého startovního pole. Papírové předpoklady ovšem bohužel nenaplnila. Zaznamenala pouze jediný měřený pokus, když v první sérii poslala své náčiní do vzdálenosti 58.55. Následně připsala dva kříže a k finálové účasti jí scházelo 44 centimetrů. V celkovém zúčtování bude čtrnáctá.

Vojtěch Cihlář odstartoval do závěrečného rozběhu na 400 metrů překážek z osmé dráhy. V první polovině závodu zašlapoval společně s nejlepšími, ale závěr mu nevyšel dle představ a do cíle se předklonil jako sedmý v čase 52.83, což bylo při postupovém klíči 3+3 od semifinále daleko. Ve výsledkové listině mu patři 31. příčka.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout