přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. srpna 2022, 18:30

Brzyszkowská do finále, Gieselová těsně za ním

V průběhu úvodního dopoledního programu na mistrovství světa juniorů v Cali se představilo šest českých reprezentantů. Koulařce Katrin Brzyszkowské se podařilo postoupit do finále. Stýplařka Iva Gieselová za ním o jednu příčku zaostala.

Koulařka Katrin Brzyszkowská se i po roce představí ve finále mistrovství světa juniorů. Rozhodně však neprožila klidný průběh kvalifikace.  Prvním pokusem zaznamenala pouze 14.07 a v druhé sérii zapsala křížek. Vše tak zachraňovala až třetím vrhem, kdy její náčiní dopadlo na 14.75, což nakonec stačilo na postup z jedenácté pozice. Suverénně nejdelší pokus předvedla jihoafrická obhájkyně titulu Miné de Klerková, když se jako jediná dostala přes 16 metrů, konkrétně na 16.11.

Nezáviděníhodnou situací si před svým rozběhem na 3000 metrů překážek prožila Iva Gieselová. Když se po několika pokusech nepodařilo její běh odstartovat, následovaly dlouhé minuty čekání, než se opraví startovní pistole, což naší reprezentantce při premiéře na velkém šampionátu rozhodně na klidu nepřidalo. V samotném závodě si ale nevedla vůbec špatně, když byla až do posledního kola na dohled přímých postupových pozic. Na ty bohužel nedosáhla a ani čas 10:42.66 jí k účasti v patnáctičlenném finále nestačil. Vybrala si také trochu smůly, jelikož byla první nepostupující.

Mílaři Ondřej GajdošPavlem Vinduškou závodili na velké mezinárodní akci vůbec poprvé a na svou premiéru nebudou vzpomínat v dobrém. Gajdoše už před startem trápily zažívací potíže, které doprovázela i teplota, ale přesto se rozhodl bojovat a do svého rozběhu nastoupil. Ovšem už od úvodních metrů bylo vidět, že se trápí a pět set metrů před cílem ze závodu odstoupil. Ve své kůži nebyl ani Vinduška. Ten sice ještě do závěrečného okruhu vbíhal v kontaktu s čelní skupinou, ale následně mu došlo a finišoval jako třináctý v čase 3:57.22, což bylo daleko za jeho možnostmi. V celkovém hodnocení bude klasifikován na 35. místě. Jasně nejrychlejší byl hlavní favorit a leader světových tabulek Keňan Reynold Cheruiyot za 3:40.96.

Společně s dalšími pětadvaceti soupeři zahájili svou dvoudenní pouť desetibojem Petr SvobodaMichalem Járou. Na stovce byl o něco rychlejší Svoboda, jenž prolétl rovinku za 10.98. Jára proběhl cílem za 11.04. V dálkařském sektoru byl pro změnu o něco úspěšnější Jára, když bral body za 710 centimetrů. Svoboda skočil 703. Po kouli se pak oba naši reprezentanti pořadím propadli (Jára 11.62, Svoboda 11.50). Po úvodních třech disciplínách tak figuruje Michal Jára na průběžné osmnácté příčce a Petr Svoboda je devatenáctý. Vede Nizozemec Gabriel Emmanuel.

Už v rozbězích na 100 metrů mužů došlo k překonání rekordu šampionátu. Nutno dodat, že se jednalo o očekávané posunutí tohoto zápisu. Jeho novým autorem je totiž juniorský světový rekordman a obhájce titulu Letsile Tebogo z Botswany, jenž srazil z deset let starého maxima Brita Adama Gemiliho pět setin na rovných deset vteřin. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout