přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. srpna 2022, 22:20

Překážkáři i smíšená štafeta jdou dál

Stoprocentní postupovou bilanci měl český tým v rámci prvního odpoledního programu juniorského světového šampionátu v Cali. Štěpán Schubert i Šimon Weiser postoupili do semifinále stodesítky překážek. Smíšená štafeta poběží finále. Desetibojaři Michal Jára a Petr Svoboda za sebou mají první den.

V rozbězích na 110 metrů překážek jsme měli dvojí zastoupení a oba naši borci potvrdili papírové předpoklady a postoupili do zítřejšího semifinále. U Štěpána Schuberta to dokonce vypadalo, že svůj rozběh vyhraje, což také hlasatel na stadionu bezprostředně po doběhu oznamoval, nicméně nakonec svěřenec Dany Jandové o dvě setiny podlehl Jamajčanovi Demairovi Princeovi. Druhé místo v čase 13.82 však znamenalo s přehledem přímý postup.

Šimonu Weiserovi v šestém rozběhu příliš nevyšla prostřední pasáž závodu, ale díky vynikajícímu závěru si také on dosprintoval pro přímý postup z třetího místa, a to v čase 13.94. Nejrychlejší muž rozběhů Nizozemec Matthew Sophia vylepšil časem 13.10 letošní nejlepší světový výkon této kategorie.

Smíšena štafeta na 4x400 metrů startovala hned v prvním rozběhu, a nakonec soupeřila jen se třemi dalšími sestavami, jelikož sestavy Baham a Nigérie vůbec nenastoupily. První úsek měl na starosti Milan Ščibráni, po něm převzala kolík Anna Cagašová, která předávala Ondřeji Veselému. Finišmanka Veronika Šímová pak mohutné útočila na tuhnoucí botswanskou závodnici, ale na druhé přímo postupové místo bohužel to o 17 setin nestačilo a zdálo se, že bude muset naše štafeta s časem 3:29.45 čekat, jak dopadnou další rozběhy. Velmi záhy ovšem byla diskvalifikována Itálie a díky tomu se české kvarteto dostalo do finále. Štafeta Spojených států amerických už v rozběhu zaběhla časem 3:18.65 nový rekord šampionátu.

Desetiboj pokračoval dalšími dvěma disciplínami. Michal Jára mohl být spokojen se svým vystoupením ve výškařském sektoru, kde si skočil nový osobák 190 centimetrů. Naopak zklamán odcházel Petr Svoboda, jenž zdolal pouze 181. Na čtvrtce byl pro změnu o něco rychlejší Svoboda za 49.80. Jára zvládl závěrečnou disciplínu prvního dne za 50.22 a přenocuje na průběžné patnácté příčce se ziskem 3791 bodů. Svoboda jich posbíral 3722 a je zatím osmnáctý. Vede Nizozemec Gabriel Emmanuel (4276 bodů) před Švédem Jacobem Thelanderem (4192 bodů) a Kanaďanem Natem Parisem (4145 bodů).

První medaile se rozdávaly v závodě žen na 3000 metrů, který byl jasnou záležitostí afrických běžkyň. Pro zlato si doběhla v čase 9:01.03 Keňanka Betty Chelangatová. Stříbro putuje do Etiopie zásluhou stále ještě patnáctileté Tsiyon Abebeové (9:03.85) a bronzová byla další zástupkyně keňské běžecké školy Nancy Cheropová (9:05.98).

Výsledky

Petr Jelínek, foto ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout