přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. srpna 2013, 19:12

Bolt se vrátil na trůn, třetí tituly pro Reeseovou a Dibabaovou

Největší atletická hvězda Bolt zvládl tlak a na stadionu v Lužnikách získal své druhé světové zlato na stovce. Druhý večer soutěží 14. MS však zářili i jiní. Dařilo se také tyčkařce Svobodové.

Je jedinečný. Ať už jste jeho fandové či nikoli,  hvězdný Jamajčan opět ukázal svou výjimečnost. Pár vteřin před startem finále stovky se snesl na sprintery vcelku silný déšť a patrně časům neprospěl. Usain Bolt opět neměl nikterak oslnivou první polovinu trati, v závěru si však poradil i s nejurputnějším soupeřem Gatlinem a po výpadku v Tegu se přesvědčivě vrátil na světový trůn. Jamajčan i Američan si vylepšili svá letošní maxima na 9.77, resp. 9.85. O desetinu zpět se z trojice reprezentantů karibské velmoci radoval z bronzu Carter, druhý z Američanů Rodgers byl až šestý.

Po šesti letech vrátila sebe i Etiopii na světový trůn. Vítězka z Paříže a Ósaky Tiruneš Dibabaová získala své třetí zlato v desítce a stala se nejúspěšnější běžkyní této disciplíny na MS. O svém dnešním triumfu v čase 30:43.35 rozhodla závěrečnou čtvrtkou, kterou dokázala stlačit těsně pod minutu. Místo na stupních vedle ní si vybojovaly před dvěma lety čtvrtá Keňanka Cheronová (o 1.82 s zpět) a další Etiopanka Oljiraová (s podobnou ztrátou), když na svých zádech - doslova - udržela dotírající Keňanku Chebetovou.

Američanka Brittney Reeseová v dálkařském finále neurazila štěstěnu, která jí mimořádně přála v kvalifikaci. Dnes napsala příběhu dokonalou tečku: v druhé sérii dolétla jeden centimetr za hranici 7 m a přes útoky Nigerijky Okagbareové o 2 cm uhájila svůj třetí světový titul v řadě, čímž v počtu zlatých předstihla legendu disciplíny Němku Drechslerovou. O bronz to byla centimetrová bitva, kterou díky národnímu rekordu (682) a druhému lepšímu pokusu (670 vs. 666) vyhrála Srbka Španovičová na úkor Bělorusky Sudarovové. Domácí favoritky vyšly naprázdno, nejlépe skončila pátá Kučerenková.

Dvoudenní desetibojařský maraton skončil, a - alespoň co se týče vítěze - podle očekávání. Olympijský šampion a světový rekordman Ashton Eaton složil výkon roku 8809 bodů, přičemž o lepší jej připravila mizerná výška, jinak předváděl spíše svůj lepší standard. Soupeři na něj i tak neměli, což dokazuje 139 b ztráta stříbrného Němce Schradera (8670) a takřka třísetbodová bronzového Kanaďana Warnera (8512), byť si oba vylepšili osobní rekordy. Obhájce titulu Hardee skončil po nezdolání základu ve výšce.

Kompletně nové složení oproti Tegu si vybojovalo stupně vítězů v disku. Suverénka posledních měsíců Sandra Perkovičová si se soupeřkami poradila všemi měřenými pokusy, z nichž nejdelší zůstal centimetr od 68 m. Za Chorvatkou si vysloužila za národní rekord 66.28 stříbro Francouzka Robert-Michonová, již tři metry na vítězku pak  ztratila Kubánka Barriosová.

V parném moskevském odpoledni se rozdělovaly medaile v dvacetikilometrové chůzi. K radosti domácího publika prošel jako první cílem Alexandr Ivanov, který si i přes náročné podmínky zlepšil osobní rekord na 1:20:58. Odstupy zbylých medailistů byly malé a rovnoměrné, Číňan Ding Chen ztratil 11, Španěl Miguel Ángel López dalších 12 vteřin.

Kvalifikační boje

Tyčkařka Jiřina Svobodová postoupila do úterního finále. Po základu na 430 zvládla napoprvé s potřebnou dávkou štěstí i 445, a poté si s přehledem poradila s 455 cm - rovněž při první možnosti. Tahle výška nakonec znamenala místo mezi nejlepší dvanáctkou a stačilo ji skočit  i napotřetí jako třeba obhájkyně titulu Brazilce Murerová. "Nemyslím si, že to byl úplně hladký postup," oponovala Svobodová. "30 sice krásný skok, ale 45 s hodně velkým štěstím, kdybych to nedala, nebylo by ani těch 55. 455 byl docela dobrý pokus a jsem ráda, že už se neskákalo těch 460, aspoň se pošetřily síly na finále," sdělila svůj pohled na kvalifikaci svěřenkyně trenérů Lubenského a Ptáčníka. "Bavila jsem se s Michalem Balnerem a Honzou Kudličkou, upozornili mě na pár věcí, na který si mám dávat pozor, tak jsem se snažila to držet. Šuplík není úplně ideální, musela jsem se snažit o daleko lepší přechody. Každopádně jsem se dnes opravdu chytla a měla jsem radost ze skákání," uzavřela 27letá rodačka z Plzně. Domácí star Isinbajevová netaktizovala a na této úrovni napoprvé založila. 

Semifinále stovky správně navnadilo na samotný boj o medaile. K účasti v něm bylo třeba běžet za 10 vteřin a lépe. Nejrychlejší byl tentokrát Jamajčan Ashmeade (osobní rekord 9.90, +0.4), slavnější krajan Bolt vyhrál jiný z běhů v čase o dvě setiny pomalejším (+0.1), třetím dílčím vítězem byl Američan Gatlin (9.94, -0.2), o setinu lepších časů dosáhli Rodgers a Bailye-Cole. Jamajčané tvoří polovinu finále (také Carter), Evropané jsou ve dvou (Dasaolu, Lemaitre).
Pěknou podívanou nabídly divákům tři semfinále osmistovky. Notně byli vidět půlkaři USA, když Solomon dosáhl nejlepší času ze všech (1:43.87) a pouhé čtyři setiny chyběly, aby byly Američané ve finále ve třech. Naopak bez zástupce bude Keňa, ač oslabena o zraněného Rudishu.
Další pozvánku na finále přidaly čtvrtkařky, které v bitvě o postup předvedly hned šest časů pod 50 vteřin, přičemž nejhlouběji se pod tuto hranici dostala vedoucí žena tabulek Montshová z Botswany (49.56). Zítra půjde o setkání toho nejlepšího, co aktuálně čtyřstovka nabízí, vždyť nebude chybět žádná z osmi tabulkově nejlepších sprinterek.

Desetiboj po disciplíně

Oštěp přinesl hned několik hodů k 70 metrové hranici, nejblíže jí byli Rus Sviridov (69.38), který však bojuje o umístění kolem druhé a třetí desítky. Z adeptů medailí se nejlépe dařilo Němci Schraderovi (65.67), který si upevnil stříbrnou pozici. Na vedoucího Eatona (64.83) získal jen málo a Američan tak směřoval ke svému prvnímu zlatu z MS pod otevřeným nebem. O bronz si důrazně řekl Kanaďan Warner (OR 64.67), přes slabší 9. disciplínu je stále teoreticky ve hře Němec Freimuth těsně následován Brazilcem Chininem, Rusem Škureněvem a Francouzem Mayerem.
Závěrečnou patnáctistovku ovládl ze slabší poloviny pole Francouz Quérin (4:18.58), jeho krajan Mayer se v druhém běhu pokusil zaútočit na bronz a po většinu trati udával tempo, nakonec byl předstižen (4:25.04) a Kanaďan Warner udržel potřebnou ztrátu (4:29.97). Francouz se tak posunul "jen" na čtvrté místo, zlato a stříbro kontrolovali Eaton (4:29.80) a Schrader (4:25.38).

Výsledky: živě - kompletní

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout