přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2013, 16:29

Melich hladce dál, Korešová nikoli

Na světovém šampionátu v Moskvě skončil první den soutěží, jenž rozhodl o dvou sadách medailí. V odpoledním bloku se představili kladivář Melich a dálkařka Korešová. Svůj rozběh na 100 m úspěšně zvládla atletická superstar Bolt.

Kladivář Lukáš Melich potvrdil formu, se kterou prochází letošní sezonou. Již v rozcvičovacím pokusu trefil značku kvalifikačních 77 metrů a v soutěži pak hned svým úvodním pokusem přidal ještě 152 cm. Jako vůbec první ze své skupiny si tak zajistil účast ve finále. "Postoupil jsem, ale ten hlavní závod přijde až v pondělí. Házel jsem lehce, troufám si tvrdit, že jsem připraven dobře. Dnes to ale nebyl ideální pokus, byl zadrženej, pomalej," uvědomoval si 32letý svěřenec Dušana Krále. "Těším se na finále. Ale řekl jsem si, že o medaili mluvit nebudu, tak to nedělám a zatím se toho držím. Ale nikdo sem nejede proto, aby prohrál. A myslím si, že je tady dobrý sektor a že by v pondělí mohly být zajímavé výsledky. Na medaili bude potřeba asi za osmdesát," uvažoval Melich, který by se v případě úspěchu stal prvním českým kladivářem, který po Dadákově bronzu z ME v Bruselu 1950, získal cenný kov na vrcholné akci. "Teď půjdu na pokoj, pořádně se najíst, zítra mě čeká rozcvičení v posilovně," dodal. Dál než Melich hodil v kvalifikaci pouze Maďar Pars (79.06), ze hry je trojice ze závěru letošní "top 10" Krivickij, Svjatocha (oba BLR) i Zagornyj (RUS).

Daleko od účasti ve finále dálkařek byla Jana Korešová, po dvou pokusech na 610 přidala v třetí sérii 8 centimetrů (-0.1 m/s), což nestačilo na lepší než 26. místo. Se sektorem se ale prala většina skokanek, pouze tři zdolaly kvalifikační metu 675 cm a nejdál se dostala Britka Proctorová (685). Američanka Reeseová, olympijská šampionka a vítězka předešlých dvou MS postoupila na lepší druhý pokus na úkor krajanky Jimohové. "Sektor byl v pořádku," neomlouvala svůj výkon Korešová podmínkami. "Nedařilo se mi v konci zrychlovat, jak by bylo potřeba. Potřebovala bych ještě alespoň jeden závod, abych měla rozběh víc zažitý. Bohužel jsem brala antibiotika a víc než jeden závod před mistrovstvím jsem nestihla," uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové. "Chtěla jsem aspoň přes 640, to v minulém i předminulém stačilo i na dvanáctku. Nervy malinko byly, ale ne víc než jindy," uzavřela dálkařka, pro niž to byla na MS v 32 letech premiéra.

Zlato, stříbro, bronz

Úvodní mistrovský titul v Moskvě vybojovala pro Keňu Edna Kiplagatová a jako vůbec první maratonkyně obhájila zlato. Výrazně jí k tomu pomohla Italka Straneová, která v časně odpoledním vedru podala heroický výkon a prakticky celý závod odtáhla. Straneové se nepodařilo setřást pouze Kiplagatovovou (nejdéle se držela také Etiopanka Melkamuová, ale nakonec po 35. km vzdala), která pak v posledních dvou kilometrech získala rozhodující náskok. V cíli se Keňanka objevila po 2:25:44, Italka dokončila o 14 vteřin později. Ze stříbra však měla radost, stejně jako bronzová Japonka Fukushiová, v cíli dvě minuty za vítězkou, která svůj triumf věnovala manželovi, který jí dovolí věnovat tolik času tréninku.

Ačkoli to ještě kousek za polovinou desetikilometrové trati mohlo vypadat, že olympijský šampion Mohamed Farah má potíže držet krok s čelem, o pár okruhů už byl Brit v popředí a závěr vcelku rychlého závodu byl plně v jeho režii. Poslední kilometr Farah své tempo vystupňoval a přestože se ještě před cílovou rovinkou zdálo, že nic není jisté, nakonec měl 30letý rodák ze Somálska dost času i na vítězné gesto. Svůj první světový titul na této trati získal za čas 27:21.71, čímž stříbrném Etiopanu Jeilanovi oplatil porážku z Tegu, z bronzu pak měl radost Keňan Paul Tanui, jenž valnou část závodu "odtáhl".

Desetiboj po disciplíně

Olympijský vítěz a světový rekordman Eaton si ve čtvrté disciplíně poněkud zkomplikoval cestu za světovým titulem. Ve výšce totiž Američan skočil jen 193 cm (OR 211) a jeho krajan Nixon naopak 214, čímž poskočil průběžně na čelo přibližně o sto bodů před vyrovnaným triem Schrader (GER), Eaton a Warner (CAN), které navzájem dělí jen 9 b. Pořád však Eaton dopadl lépe než další reprezentant USA Hardee, který nezaložil na 190 a titul z Tegu neobhájí.
Nakonec však čtvyřstovka rozhodla, že největší favorit přenocuje na první příčce. Eaton ji zaběhl jasně nejlépe (46.02) a po polovině soutěže sečetl 4502 bodů. Jeho náskok na Nixona (400 za 48.56) je však minimální - devět bodů. Bronzovou pozici se zrátou 75 b na vedoucího Eatona drží po dnešku Němec Schrader, jenž si na závěr pomohl osobákem (47.66). Na dostřel k medaili je Kanaďan Warner (46 b), větší odstup už mají Sintnicolaas a Freimuth.

Kvalifikační boje bez české účasti

Rozběhové překvapení na stovce se nekonalo, i když snadné to "legenda" Bolt neměla. Start jeho rozběhu stovky se opakoval kvůli chybnému startu soupeře ve vedlejší dráze. Světový rekordman to pak zvládl a vyhrál za 10.07. Zdaleka nebyl nejrychlejší a už v rozběhu byly k vidění časy pod 10 s - postarali se o ně Američani Gatlin a Rodgers (9.99 a 9.98).
Obhájkyně titulu ve stýplu Ruska Zaripovová se zranila jen pár hodin před dnešními rozběhem, a tak se okruh favoritek zúžil takřka výhradně na africké běžkyně, z nichž všechny zvládly první fázi bez problémů. Pro statistiky dodejme, že nejrychlejší byla Etiopanka Dirová (9:24.02).
Kompletní šestice čtvrtkařek, která letos zaběhla pod 50, si zajistila semifinálovou účast, v rozbězích byla nejrychlejší Britka Ohuruoguová, která má přesně na této hranici letošní maximum. Dnes byla olympijská šampionka z Pekingu o dvě desetiny pomalejší.

Fotogalerie z prvního večera šampionátu

Výsledky: živě - kompletní

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout