přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2017, 19:00

Šafránková osmá na světě

Kateřina Šafránková vybojovala ve finále kladivářek osmé místo, čímž zaznamenala zatím nejlepší české umístění v kategorii žen na letošním mistrovství světa. Denisa Rosolová i Zuzana Hejnová postoupily z rozběhů na 400 metrů překážek.

Historického úspěchu ženského českého kladiva dosáhla Kateřina Šafránková. Svěřenkyně trenéra Dušana Krále si hned prvním pokusem posunula hodnotu svého letošního maxima na 71.34 a probila se do užšího finále, kde obsadila konečné osmé místo, což se předtím ještě žádné české kladivářce nepodařilo. I když pak následovaly čtyři přešlapy a v závěrečném pokusu se již nezlepšila, odjede Katka z Londýna spokojena, jelikož předvedla čtvrtý nejkvalitnější závod své kariéry. Titul světové šampionky s jistotou obhájila suverénka této disciplíny Polka Anita Wlodarczyková, které k triumfu stačil výkon 77.90. Ze stříbrného úspěchu se mohla těšit Číňanka Zheng Wangová za hod dlouhý 75.98. Skvělý polský večer v kladivářském sektoru podtrhla bronzová Malwina Kopronová, jejíž náčiní dolétlo na 74.76. 

Dvojnásobné zastoupení měla česká atletika v rozbězích na 400 metrů překážek žen. Hned v tom prvním zaklekla do bloků v druhé dráze Denisa Rosolová. Po vlažnějším začátku "Rychlá holka" Martiny Blažkové vystupňovala své tempo a doběhla si na třetím místě pro přímý postup ve vylepšeném sezónním maximu 55.41. O osmnáct setin tak posunula svůj letošní nejlepší čas z mistrovství Evropy družstev v Lille.

Ještě o něco lépe si vedla v druhém rozběhu Zuzana Hejnová. Svěřenkyně Dany Jandové zvolila hned od začátku svižné tempo a svůj běh bez problémů opanovala v čase 55.05, když za sebou nechala takové soupeřky, jako jsou stříbrnou olympijskou vítězku Saru Petersenovou z Dánska (55.23) nebo vítězku loňského ročníku Diamantové ligy Američanku Cassandru Tateovou (55.48). Nejrychlejší čas ze všech semifinalistek zaběhla Američanka Dalilah Muhammadová (54.59). 

Disciplíny bez české účasti

Dramatický souboj, podobný tomu loňskému olympijskému, předvedly v trojskokanském sektoru suverénka posledních sezón této disciplíny Caterine Ibargüenová z Kolumbie a její mladá rivalka z Venezuely Yulimar Rojasová. Obě trojskokanky z jihoamerického kontinentu se v průběhu soutěže přeskakovaly a klíčovou se stala pátá série, kde Rojasová doskákala na 14.91, čímž si zajistila svůj premiérový titul mistryně světa. Ibargüenová zaostala o pouhé dva centimetry zpět (14.89) a musela se tentokrát „spokojit“ se stříbrem. Po triumfech na světových šampionátech v Moskvě a Pekingu tak na zlatý hattrick nedosáhla. Nejlepší sezónní výkon 14.77 vynesl bronzovou medaili Kazachstánce Olze Rypakovové. 

Strhující podívanou nabídl finálový závod na 1500 metrů žen. V úvodu se nikomu příliš dopředu nechtělo. Jako první se k dlouhému finiši odhodlala Nizozemka Sifan Hassanová a ještě v náběhu do cílové rovinky vedla, ale v závěrečných sto metrech jí totálně došly síly a skončila pátá. Nejrychlejší finiš měla Keňanka Faith Kipyegonová a v čase 4:02.59 si doběhla pro světové zlato. Famózní závěr vynesl na stříbrnou pozici Američanku Jennifer Simpsonovou (4:02.76). Svou první velkou medaili na patnáctce získala Jihoafričanka Caster Semenyová (4:02.90), když na šachovnici překonala domácí naději Lauru Muirovou, na niž tedy zbylo až nepopulární čtvrté místo (4:02.97). 

Svou letošní suverenitu potvrdil ve finále stodesítky překážek Jamajčan Omar McLeod, když využil skvělého startu a do cíle už před sebe nikoho nepustil. Časomíra mu ukázala 13.04 a po olympijském titulu tak získal i ten ze světového šampionátu. Stříbro si na krk pověsí Rus závodící pod neutrální vlajkou a obhájce zlata Sergej Šubenkov za 13.14. Životního úspěchu dosáhl bronzový Maďar Balász Baji, jemuž stačilo na cenný kov zaběhnout 13.28. 

Poprvé od roku 2005 se musely rozběhy dvoustovky mužů na světovém šampionátu obejít bez hvězdného Jamajčana Usaina Bolta. O to otevřenější bude boj o medaile na této distanci v Londýně. Někteří borci naznačili své možnosti již v úvodním kole. Nejrychlejší rozběhový čas zaznamenal Jareem Richards z Trinidadu a Tobaga, jenž proběhl cílem za 20.05. Naprosto bez problémů postoupil i Jihoafričan Wayde van Niekerk. Naopak do svého rozběhu vůbec nenastoupil jeden z favoritů Isaac Makwala z Botswany, který se soustředí na finále čtvrtkařů. 

V semifinálových bězích na 400 metrů překážek byl nejrychlejší americký olympijský šampion Kerron Clement, který proběhl jeden okruh z bariérami za 48.35. Naopak pro dalšího favorita ze Spojených států Erika Futche cesta šampionátem končí. 

V semifinále hladké čtvrtky se nekonalo žádné převratné překvapení. Obě hlavní favoritky Američanka Allyson Felixová a Shaunae Miller-Uibová z Baham bez problémů postoupily. Nejrychlejší semifinálový čas zaznamenala překvapivě Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, která si vylepšila osobák na 50.08. 

Podobně i z kvalifikace trojskokanů postoupili bez problémů všichni favorité. Nejdelší pokus předvedl Američan Chris Benard, jenž doskákal na 17.20. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout