přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2017, 19:04

Staněk těsně pod stupni vítězů

Koulař Tomáš Staněk vybojoval ve finále mistrovství světa čtvrté místo. Koulařským světovým šampionem je Thomas Walsh. Eliška Klučinová obsadila v sedmiboji desátou příčku a Kateřina Cachová byla patnáctá. Vícebojařkám kralovala Nafissatou Thiamová. Barbora Špotáková jde do finále. Cesta šampionátem končí pro čtvrtkaře Pavla Masláka a oštěpařku Nikolu Ogrodníkovou. Nejrychlejší ženou na nejkratším sprintu je Američanka Tori Bowieová. Tyčkařské finále opanovala Řekyně Katerina Stefanídiová.

S medailovými nadějemi šel do koulařského finále Tomáš Staněk. Nejdelší pokus předvedl svěřenec Petra Stehlíka v druhé sérii, kdy poslal své náčiní do vzdálenosti 21.41, poté následovaly tři přešlapy a v závěrečném pokusu se již nezlepšil. Tomáš tak skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Na bronzového Chorvata Stipe Žuniče (21.46) ztratil pouhých pět centimetrů. Titul světového šampiona získal zaslouženě Novozélanďan Tom Walsh, jenž se jako jediný finalista dokázal dostat přes dvaadvacet metrů. Šestým pokusem vrhl 22.03. Stříbro putuje do Spojených států amerických zásluhou Joe Kovacse, který zaznamenal 21.66. Hlavní favorit a suverén této disciplíny Američan Ryan Crouser se musel spokojit až s šestým místem za 21.20. 

Vícebojařky zahájily druhý den sedmiboje v dálkařském sektoru. Eliška Klučinová zaznamenala nejdelší pokus ve druhé sérii, kdy dolétla na 616 centimetrů. Kateřina Cachová skočila nejdále závěrečným pokusem, který měřil 615 centimetrů. Po páté disciplíně se vrátila do čela Belgičanka Nafissatou Thiamová, když si vylepšila sezónní dálkařské maximum na 657 centimetrů. 

Poté se naše reprezentantky přesunuly do oštěpařského sektoru. Cachová předvedla vyrovnanou sérii, ve které zapsala nejlépe 43.67. Klučinová měla nejlepší první pokus, kterým dokázala hodit své sezónní maximum 41.91, druhým pokusem přešlápla a třetím se již přes čtyřicet metrů nedostala. Oštěpařskou část opanovala Nizozemka Anouk Vetterová, jejíž náčiní dolétlo na 58.41, čímž vylepšila historické vícebojařské oštěpařské maximum v rámci světových šampionátů.

Závěrečnou osmistovku proběhla Klučinová za 2:13.00. Cachová zvládla dva okruhy za 2:15.58. Pověst skvělé půlkařky potvrdila Němka Claudia Salman-Rathová, když jí časomíra ukázala 2:07.37. 

V celkovém zúčtování obsadila Eliška Klučinová desáté místo se ziskem 6313 bodů. Katka Cachová se po osmistovce posunula na konečnou patnáctou pozici, když posbírala 6070 bodů. Mistryní světa se stala Belgičanka Nafissatou Thimaová, jejíž součet činil 6784 bodů. Ze stříbra se může radovat Němka Carolin Schäferová za 6696 bodů a trochu překvapivý bronz vybojovala hlavně díky famóznímu oštěpu Nizozemka Anouk Vetterová (6636 b.). 

Oštěpařka Barbora Špotáková bude házet světové finále. V kvalifikaci k tomu potřebovala dva pokusy. Ten první letel na 59.04. Hned tím druhým ovšem dokázala překonat požadovaný kvalifikační limit, když hodila 64.32 a utká se se svými soupeřkami o světové medaile. Nejdelší kvalifikační pokus předvedla Číňanka Huihui Lyu. Její oštěp se zapíchl na 67.59, čímž vylepšila kontinentální rekord. 

Druhá česká zastupkyně v soutěži Nikola Ogrodníková obsadila ve své kvalifikační skupině desáté místo. Její nejdelším pokusem byl hned ten z první série, kdy zaostala jediný centimetr za šedesátimetrovou hranicí. Ze svého premiérového světového šampionátu si odveze devatenácté místo. 


Do druhé dráhy třetího semifinále na 400 metrů nastoupil Pavel Maslák. Nakonec si v něm doběhl pro sedmé místo a čas 45.24, což je o čtrnáct setin pomaleji než v rozběhu, kde si zaběhl sezónní výkon 45.10. Svěřenec Dalibora Kupky tak v celkovém zúčtování obsadí sedmnácté místo. Velmi rychlé časy padaly hlavně v prvním semifinále, které ovládl Steven Gardiner. Bronzový medailista z loňských olympijských her dokázal vylepšit bahamský národní rekord na 43.89. Naopak ve finále neuvidíme amerického čtvrtkařského matadora LaShawna Merrita. 

Disciplíny bez české účasti

Královnou nejkratšího sprintu na 100 metrů se stala Američanka Tori Bowieová, která o svém triumfu rozhodla hlubším předklonem a pádem do cíle. O setinu se tak dostala před nakonec stříbrnou Marii-Josée Ta Louovu v Pobřeží Slonoviny. Časomíra Bowieové ukázala 10.85. Pro Ta Louovou je výkon 10.86 novým osobním rekordem. Pro bronz si dosprintovala Nizozemka Dafne Schippersová za 10.96. Zklamání prožila nejrychlejší žena letošních světových tabulek i dnešního semifinále Jamajčanka Elaine Thompsonová, když doběhla pátá za 10.98. 

Ač jsme měli v soutěži tyčkařek trojnásobné zastoupení, finále se muselo obejít bez účasti našich reprezentantek. Papírové předpoklady potvrdila Řekyně Katerini Stefanídiová, která zvítězila v letošním nejlepším světovém výkonu 491 centimetrů. Stříbro si pověsila na krk Američanka Sandi Morrisová, když se úspěšně přenesla přes 475 centimetrů. Bronzovou medaili si podělily zkušená Kubánka a obhájkyně titulu Yarisley Silvaová a překvapení soutěže Robeilys Peinadová. Obě překonaly 465 centimetrů druhým pokusem. Peinadová tímto výkonem vytvořila nový venezuelský národní rekord. 

Žádné velké překvapení se neurodilo v semifinále stodesítky překážek, kde do elitní osmičky postoupili všichni kandidáti na cenné kovy. Nejrychlejší časy se běhaly v prvním semifinále a nejlepší byl dle očekávání jamajský suverén Omar McLeod za 13.10. 

Na programu bylo též semifinále osmistovky, kde byl nejrychlejší Keňan Kipyegon Bett za 1:45.02. Dalším dvěma keňským nadějím Emmanueli Korirovi a Fergusonovi Rotichovi se mezi nejlepší osmičku probít nepodařilo. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS -Eduard Erben

Vytisknout