přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. července 2022, 17:03

Vondrová do semi, Šorm vypadl v rozběhu

Čtvrtkařka Lada Vondrová si zaběhne potřetí za sebou semifinále na velké mezinárodní akci pod otevřeným nebem. Patriku Šormovi unikl postup do dalšího kola jen o šest setin.

Čtvrtkařka Lada Vondrová dostala pro rozběh vylosovanou osmou dráhu, a tak měla všechny své soupeřky za sebou a musela se spoléhat na vlastní rozvržení sil, což se jí podařilo. Na přímý postup sice nedosáhla, ale ze čtvrtého místa časem 51.55 s přehledem do semifinále dostala. Nejrychleji běžela Jamajčanka Stephanie Ann McPhersonová za 50.15. Na dohlet padesátivteřinové hranice se dostaly také Polka Natalia Kaczmareková (50.21) a Nizozemka Lieke Klaverová, která časem 50.24 vylepšila národní rekord své domoviny. 

Patrik Šorm startoval hned v prvním z šesti rozběhů na 400 metrů mužů. Cílem proběhl jako pátý v čase 46.07, přičemž přímo postupovali do semifinále pouze tři závodníci. Pátý muž z halového světového šampionátu tak musel čekat, zda se mu podaří do dalšího kole proklouznout časem. To se bohužel nakonec nestalo, když mu k tomu chybělo pouhých šest setin. Nejrychlejším mužem rozběhů byl Bayapo Ndori z Botswany, jenž si zaběhl časem 44.87 osobní rekord.

Už v brzkých ranních hodinách odstartovali ke svému závodu maratonci a prim hrály etiopské barvy. Pro titul světového šampiona si doběhl v novém rekordu mistrovství 2:05:36 Tamirat Tola. Historické maximum MS Keňana Abela Kiruie z Berlína 2009 srazil o jednu minutu a osmnáct vteřin. Na nejbližší soupeře měl pak náskok více než minutový. Souboj o stříbro byl o poznání vyrovnanější. Úspěšnější v něm byl nakonec Tolův krajan Mosinet Gemerew, jenž v čase 2:06:44 obhájil stříbro z Dauhá. O čtyři vteřiny později proběhl cílem Belgičan Bashir Abdi (2:06:48), který tak zopakoval bronzový úspěch z loňské olympiády v Tokiu.

Vytrvalci měli na programu také závod na 10 000 metrů a z něj vyšla nejlépe Uganda. Své bohaté zkušenosti opět ukázal světový rekordman Joshua Cheptegei, když nenašel přemožitele v čase 27.27.43. Bronzem ho pak podpořil jeho mladší krajan Jacob Kiplimo (27:27.97). Mezi tuto dvojici se vtlačil pouze Keňan Stanley Mburu (27:27.97). Naprázdno tentokrát vyšla Etiopia. Nejlepší ze zástupců této běžecké velmoci Selemon Barega byl pátý v čase 27:28.39. 

Jasnou vládkyní finále kladivářek byla domácí favoritka Brooke Andresen, když zaznamenala kvalitní sérii, kde její nejdelší pokus měřil 78.96, čímž si s přehledem zajistila své první velké zlato. Stříbro putuje do Kanady zásluhou Carmyn Rogersové za 75.52 a další cenný kov pro americkou atletiku získala bronzová Janee Kassanavoidová (74.85).

Výsledky

Petr Jelínek, Soňa Maléterová

Vytisknout