přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. července 2022, 01:55

Mílařky končí v semifinále

Tři české mílařské naděje závodily v rámci druhého finálového bloku na světovém šampionátu v Eugene. Cesta Kristiiny Mäki a Diany Mezuliáníkové skončila v semifinále. Filipu Sasínkovi těsně unikl postup z rozběhu.

Finále ženské patnáctistovky bude na mistrovství světa bez české účasti. V prvním semifinálovém běhu se pokoušela navázat na svůj úspěch z Tokia Kristiina Mäki. Závod jí ovšem vůbec nesedl, když zhruba pět set metrů před cílem ztratila kontakt s vedoucí skupinkou a její ztráta už se pouze navyšovala. Cílem nakonec proběhla jako dvanáctá v čase 4:21.67, což stačí na 22. místo.

Diana Mezuliáníková mohla být o něco spokojenější. Do boje o cenné kovy sice také nepostoupila, ale čas 4:07.62 je poměrně solidní, i když svěřenkyně trenéra Jaromíra Odvárky pomýšlela na lepší výkon. Její úsilí stačilo na deváté místo v druhém semifinále. K postupu bylo třeba běžet o tři vteřiny rychleji. V součtu obou běhů skončila devatenáctá. Nejrychlejší byla etiopská favoritka Gudaf Tsegayová za 4:01.28.

Mužská patnáctka měla na programu teprve rozběhy. Do toho závěrečného nastoupil Filip Sasínek. Už po úvodní pětistovce bylo jasné, že se jedná o nejpomalejší rozběh a rozhodovat bude silný finiš. Sasínek útočil zezadu a do cílové rovinky nabíhal v poměrně výhodné pozici. V těsném doběhu se pak předklonil do cíle na osmém místě v čase 3:39.47 a od přímého postupu ho dělily pouhé dvě setiny. Z Eugene si tak odveze 31. místo.

O první zlato pro hostitelskou zemi se postarala koulařka Chase Ealeyová. Ta o svém primátu rozhodla hned v úvodní sérii, kde zaznamenala 20.49, což byl výkon, na který žádná z jejích soupeřek nedokázala odpovědět. Nejblíže jí byla čínská obhájkyně titulu Gong Lijiao, která získala už svůj sedmý cenný kov v řadě na světových šampionátech. Na stupních vítězů při tomto podniku stála už na MS v Berlíně 2009. Nový národní rekord 19.77 vynesl bronz Nizozemce Jessice Schilderové.

Zatímco Ealyová si zajistila zlato už v úvodu soutěže, vítěz mužské dálky ho vybojoval až posledním pokusem. Z titulu světového šampiona se radoval nečekaně Číňan Jianan Wang, jenž dolétl v závěrečné sérii na 836 centimetrů a dostal se před do té doby vedoucího Řeka Miltiada Tentogloua, jenž se tak musel spokojit se stříbrem za 832 centimetrů. Bronz si vyskákal švýcarský vícebojař a leader letošních světových tabulek Simon Ehammer, když zapsal nejlépe 816 centimetrů.

Finále mužské stovky skončilo jasnou americkou dominancí, když domácí sprinteři obstarali kompletní obsazení stupňů vítězů. Nejrychlejší byl Fred Kerley v čase 9.86. Stříbrný Marvin Bracy a bronzový Trayvon Bromell zaběhli shodně 9.88. Obhájce zlata Christian Coleman byl až šestý za 10.01.

Nejrychlejší ženou rozběhů na 100 metrů byla Britka Dina Asher-Smithová, která prolétla rovinku za 10.84. Obhájkyně světového titulu Shelly-Ann Fraser-Pryceová z Jamajky byla jen o tři setiny pomalejší. Pod jedenáct vteřin se dostalo celkem šest sprinterek.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout