přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. července 2022, 20:00

Svoboda a Müller končí v rozběhu

V průběhu dopoledního programu druhého soutěžního dne se představili překážkáři Petr Svoboda a Vít Müller. Bohužel ani jednomu se nepodařilo postoupit do semifinále. Polský kladivář Pawel Fajdek získal pátý titul světového šampiona.

Překážkář Petr Svoboda se už od příletu do Spojených států potýkal se zdravotními potížemi. Tou největší byl natažený zadní stehenní sval, který se ozval v úvodu přípravného kempu v Monmounthu. Petr se však rozhodl bojovat a přeci jen do svého rozběhu nastoupil. Po nadějné úvodní fázi závodu se však začalo zdravotní omezení projevovat a Svoboda proběhl cílem jako sedmý v čase 13.65, což na postup do semifinále nestačilo. „Po příletu na přípravný kemp jsem si natáhl zadní stehenní sval a bohužel už se to nepodařilo dát úplně do pořádku. Je tam nějaká trhlinka. Včera jsem byl na 90 % rozhodnutý, že nenastoupím, ale bylo těžké se smířit s tím, že nepoběžím a chtěl jsem to zkusit. Byl to hazard se zdravím a takhle to dopadlo. Za čtyři týdny je mistrovství Evropy, tak uvidíme, zda tam nakonec vůbec odjedu,“ uvedl těsně po doběhu. V celkovém hodnocení obsadí Petr 28. místo. Nejrychlejším rozběhový čas 13.14 měl na svědomí obhájce titulu Grant Holloway.

Vít Müller odstartoval do svého rozběhu na 400 metrů překážek v šesté dráze a po většinu závodu se držel na dohled přímých postupových pozic. Zlomový okamžik přišel na osmé překážce, kde se mu před odrazem podlomila noha a přišla kolize, která našeho reprezentanta vyvedla z rytmu. V cílové rovince tak na své soupeře ztratil, a nakonec doběhl sedmý v čase 50.71, což v konečném zúčtování stačilo na 30. příčku daleko od postupu do semifinále.

Závod žen na 10 000 metrů byl napínavý až do samotného konce. První čtyři závodnice se vešly do pouhých šesti desetin. Ze svého prvního velkého titulu se po stříbru z Dauhá a bronzu z Tokia radovala Etiopanka Letesenbet Gideyová, která triumfovala v letošním nejlepším světovém výkonu 30:09.94. Na stupně vítězů ji doprovodí dvojice Keňanek. Druhá byla Hellen Obiriová za 30:10.02 a třetí skončila Margaret Kipkemboiová v čase 30.10.07. Černý Petr zbyl na Nizozemsku Sifan Hassanovou (30:10.56).

Polský kladivář Pawel Fajdek zůstává na světových šampionátech už do roku 2013 neporažen. Přemožitele nenašel ani v Eugene a získal už svůj pátý titul v řadě v letošním nejlepším světovém výkonu 81.98. Olympijský šampion Wojciech Nowicki přidal ke třem bronzům ze MS tentokrát stříbrnou medaili za 81.03. Bronz si na krk pověsil Nor Eivind Henriksen za 80.87.

Také další kvalifikační boje nabídly zajímavé výkony. V rozbězích na 3000 metrů překážek se vynikajícím časem 9:01.54 prezentovala Norah Jerutová z Kazachstánu. Venezuelská světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová se hladce kvalifikovala svým jediným pokusem na 14.72.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout