přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. září 2019, 18:08

Vrcholy 2. dne na dráze i v dálkařském sektoru

Druhým soutěžním dnem pokračovalo mistrovství světa v katarském Dauhá. Velkolepé mistrovské jízdy předvedli Christian Coleman na stovce, dálkař Tajay Gayle a Nizozemka Sifan Hassanová. Všichni tři brali tituly v letošních nejlepších světových výkonech. Překážkář Vít Müller si z Dauhá odveze osmnácté místo. Smíšena štafeta na 4x400 metrů skončila patnáctá.

Do třetího semifinálového běhu na 400 metrů překážek zaklekl do bloků Vít Müller. Jeho běh byl skutečně nabitý, když v něm startovali také dva z favoritů na cenné kovy, kterými jsou Američan Rai Benjamin a Katařan Abderrahman Samba. Müller si splnil postupem z rozběhu cíl, se kterým do Kataru přijel a v semifinále mohl pouze překvapit. Až do cílové šachovnice bojoval o šesté místo s Mexičanem Fernandem Vegou, kterému nakonec podlehl o jedinou setinu. Na výsledkové tabuli se pak vedle jeho jména ukázal čas 49.97, což bude v celkovém hodnocení stačit na osmnácté místo. Svěřenec trenéra Jiřího Kmínka se dokázal pošesté v kariéře dostat pod hranici padesáti vteřin. Vůbec nejrychlejším semifinalistou byl obhájce titulu Karsten Warholm z Norska (48.28). 

Smíšená štafeta na 4x400 metrů si odbyla na světovém šampionátu premiéru a nechyběla u toho ani česká sestava. Od startu běžel Jan Tesař, který předával Ladě Vondrové. Ta se se soupeřkami prala statečně a předávala ve středu startovního pole. Tereza Petržilková tuto pozici bohužel neudržela a finišmanovi Patriku Šormovi podala kolík na průběžné osmé pozici, kterou se již nepodařilo do cíle zlepšit. Výsledný čas české štafety byl 3:18.01, což bylo o 48 setin pomaleji než na Evropských hrách v Minsku. Ve světové konkurenci tak skončil náš tým na patnácté příčce. Již v rozbězích padl první oficiální světový rekord v této disciplíně. Na svědomí ho má štafeta Spojených států amerických, která vyhrála první rozběh v čase 3:12.42.

Možná nejočekávanějším vrcholem večera bylo finále mužské stovky. Kompletní obsazení stupňů vítězů obstarali sprinteři se severoamerického kontinentu. Papírové předpoklady potvrdil Američan Christian Coleman, který získal titul nejrychlejšího muže planety v letošním nejlepším světovém výkonu 9.76. Svůj osobní rekord z finále Diamantové ligy v Bruselu 2018 srazil o tři setiny a posunul se na šesté místo historických světových statistik. Další medaili pro Spojené státy vybojoval nestárnoucí Justin Gatlin, který proběhl cílem v čase 9.89. Je o setinu zpět se do cíle předkláněl v novém osobáku 9.90 bronzový Kanaďan Andre de Grasse.

Závod na 10 000 metrů měl vlažný začátek, ale pak se tempa ujaly africké závodnice a brzy na čele vykrystalizovala sedmičlenná skupinka, ve které figurovaly tři Keňanky, stejný počet Etiopanek a Nizozemka Sifan Hassanová. K rozhodujícímu nástupu se odhodlala Etiopanka Letensebet Gideyová a chytila se jí pouze Hassanová. Ta pak přidala do náběhu další rychlostní stupeň a cílem proběhla jako první v letošním nejlepším světovém výkonu 30:17.23. Osobní rekord si vylepšila o více než minutu a stala se čtvrtou nejrychlejší Evropankou historie. Spokojena mohla být i stříbrná Letensebet Gideyová. Čas 30:21.23 je pro ni též kariérním maximem. Nový osobák 30:25.20 zajistil úspěšnou obhajobu bronzové medaile Keňance Agnes Tiropové. 

Ve finále dálkařů se očekávala dominance suveréna této disciplíny Kubánce Juana Migela Echevarríi. Tento předpokládaný scénář se nekonal. Hned v úvodní sérii vyrazil všem dech Jamajčan Tajay Gayle, když dolétl na 841. To však nebylo z jeho strany vše. Čtvrtým pokusem se totiž zlepšil na 869 centimetrů a zajistil si tak překvapivý titul mistra světa v letošním nejlepším světovém výkonu. Stříbro si vyskákal zkušený Američan Jeff Henderson za 839 centimetrů. Na zklamaného Echevarríu zbyl „pouze“ bronz, když zapsal nejlépe 834.  

Finále kladivářek se muselo bohužel už obejít bez naší Kateřiny Šafránkové. Pozici leadera světových tabulek a hlavní favoritky potvrdila Američanka DeAnna Priceová, která poslala své náčiní do vzdálenosti 77.54 a mohla se tak radovat z titulu mistryně světa a své první velké medaile. Po kvalifikačním výpadku své krajanky a obhájkyně bronzu Malwiny Kopronové, zachraňovala čest polské kladivářské školy Joanna Fiodorowová a podařilo se jí to na výbornou, když si vyházela stříbro v novém osobním rekordu 76.35. O jednu příčku oproti Londýnu si „pohoršila“ bronzová Číňanka Zheng Wang (74.76).

Velmi rychlé časy byly k vidění již v rozbězích na 100 metrů žen. Hned tří z favoritek se dostaly pod jedenáct vteřin. Nejrychlejší byla Jamajčanka Shelly Ann Fraser-Pryceová, když prolétla rovinku za 10.80. Obhájkyně stříbra Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny si dokonce vylepšila kariérní maximum na 10.85. Loňská mistryně Evropy Dina Asher-Smith vyhrála svůj běh za 10.96.

Diskařské kvalifikaci jasně kraloval leader světových tabulek Daniel Stähl ze Švédska, jenž jako jediný překonal přísný kvalifikační limit o hodnotě 65.50, když jeho náčiní dopadlo na 67.88. Do finále se oproti tomu z favoritů nepodívají Jamajčan Traves Smikle, olympijský šampion Robert Harting z Německa, obhájce bronzu Mason Finley z USA nebo velezkušený Polák Piotr Malachowski.

Chodecké závody na 50 kilometrů startovaly podobně jako maraton žen těsně před půlnocí a podmínky byly opět velmi neúprosné, o čemž se přesvědčili i dva velcí favorité mužského klání Francouz Yohan Diniz a Slovák Matěj Tóth, kteří v jeho průběhu odstoupili. Suverénní chodecké sólo předvedl Japonec Yusuke Suzuki, jenž se velmi záhy po startu vydal do čela a nedal svým soupeřům ani nejmenší šanci. Pro titul mistra světa si došel v čase 4:04:20. Překvapivé stříbro získal pro portugalské barvy Joao Vieira za 4:04:59. Bronz putuje do Kanady zásluhou Evana Dunfeeho (4:05:02).

Na stejné distanci žen postihl stejný osud jako Tótha s Dinize obhájkyni titulu a bývalou světovou rekordmanku Inés Henriquesovou. Ani ona nedošla až do cíle. Závod nejlépe sedl Číňankám. Zvítězila Riu Liang v čase 4:23:26 před svou krajankou Maocuo Li (4:26:40). Na bronzový stupínek vystoupala Italka Eleanora Giorgiová (4:29:13).  

Výsledky

Petr Jelínek, foto: CAS - Aleš Gräf

Vytisknout