přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. září 2019, 19:48

Joglová 20., Müller do semifinále

V průběhu prvního soutěžního dne na mistrovství světa v Dauhá zasáhlo do bojů pět českých atletů. Nejlépe se vedlo Marcele Joglové, která si na maratonu doběhla pro dvacáté místo a překážkáři Vítu Müllerovi, jemuž se podařilo postoupit do semifinále. Naopak v kvalifikačních kolech uvízly kladivářka Kateřina Šafránková, tyčkařka Romana Maláčová a půlkařka Diana Mezuliáníková.

První disciplínou, ve které se rozdávaly cenné kovy, byl tolik obávaný maraton. Vzhledem k vysoké teplotě i vlhkosti vzduchu se jednalo o extrémně náročný závod, který řada závodnic nezvládla. To potvrzuje i fakt, že jich 29 odstoupilo. To však nebyl případ Marcely Joglové. Ta si naopak při své premiéře na velké mezinárodní akci nevedla vůbec špatně.

V průběhu prvních deseti kilometrů se Joglová pohybovala v závěru třetí desítky. Na čele se mezitím pohybovala desetičlenná skupina favoritek, ve které byla překvapivě pouze jedna Etiopanka Ruti Agaová, která navíc záhy také odpadla. Na metě dvaceti kilometrů už čítala vedoucí skupinka pouze pět závodnic a Joglová se posunula už na třiadvacátou příčku. O deset kilometrů později už bylo jasné, že si to o cenné kovy rozdají nejrychlejší žena letošních světových tabulek Ruth Chepngetichová z Keni, obhájkyně titulu Rose Chelimová z Bahrajnu, trojnásobná medailistka z maratonských závodů na MS Keňanka Edna Kiplagatová a namibijské překvapení Helalia Johannesová. Marcela Joglová probíhala třicátým kilometrem jako dvaadvacátá.

O vítězce se pak rozhodlo při náběhu do posledního sedmikilometrového okruhu, kdy nastoupila Chepngetichová a svůj náskok na čele už pouze navyšovala. Na čtyřicátém kilometru už vedla před druhou Chelimovou o třicet vteřin. O bronz bojovaly Johannesová a Kiplagatová. Ruth Chepngetichová nakonec proběhla cílem vítězně v čase 2:32:43 s více než minutovým náskokem před Rose Chelimovou (2:33:46), která po zisku zlata v Londýně bere v Dauhá stříbro. Souboj o bronz vyzněl lépe pro Helalii Johannesovou, která zvládla trať za 2:34:15. Edna Kiplagatová čtvrtou maratonskou medaili z MS nepřidá, když skončila těsně pod stupni vítězů za 2:35:36. Marcela Joglová dokončila závod na pěkném dvacátém místě v čase 2:52:22 jako šestá nejlepší Evropanka a se svým výkonem rozhodně mohla být spokojena.

Jediný český postup z úvodních kol připsal na konto české výpravy na čtvrtce překážek Vít Müller. Ten si hned při své premiéře na mistrovství světa zaběhne semifinále. Přesto, že se mu závod nepovedl rytmicky, skončil ve svém rozběhu na čtvrtém přímo postupovém místě v čase 50.15. Bez problémů postoupila také trojice hlavních favoritů Katařan Abderrahman Samba, Američan Rai Benjamin i obhájce titulu Nor Karsten Warholm. Nejrychlejší byl Samba za 49.08.

Kladivářka Kateřina Šafránková bohužel své osmé místo z před dvou let nebude ve finále obhajovat. Tentokrát skončila její cesta již v kvalifikaci. Svěřenkyně Dušana Krále zahájila pokusem na 62.65, druhým se posunula na 63.55 a nejdelší pokus pak předvedla v závěrečné sérii, kdy její kladivo dopadlo na 65.46, což bylo ovšem od postupových příček daleko a nestačilo to na lepší než 29. místo. Nejdelší pokus kvalifikace měla na svědomí Američanka DeAnna Priceová (73.77). Z favoritek ve finále neuvidíme obhájkyni bronzu z Londýna Polku Malwinu Kopronovou, která skončila třináctá.

Ani při své druhé účasti na mistrovství světa pod otevřeným nebem se tyčkařka Romana Maláčová do finále nepodívá. Svou základní výšku 420 centimetrů i následných 435 sice zvládla napoprvé. Další postupná hodnota 450 už byla nad její síly, když zapsala tři křížky. V celkovém hodnocení tak obsadí dělenou dvaadvacátou příčku. Na finále bylo třeba skočit 460 centimetrů.

Nelehkou úlohu měla v rozběhu na 800 metrů Diana Mezuliáníková. Ač se zdál postupový klič do semifinále jako celkem milosrdný, když šly dále tři nejrychlejší z každého rozběhu a šest závodnic časem, měla naše reprezentantka silné soupeřky. Od začátku závodu se držela na chvostu startovního pole a cílové rovince se dokázala dostat pouze před Uruguayku Rodríguezovou a doběhla šestá. Čas 2:03.48 bohužel na postup do semifinále nestačil a Diana si z Dauhá odveze třicáté místo. Nejrychlejší rozběhový čas 2:00.36 patří Uganďance Winnie Nanyondové.

V kvalifikaci dálkařů se jedinému borci podařilo překonat kvalifikační limit 816 centimetrů. Nemohl jím být nikdo jiný než hlavní favorit celého mistrovského klání Juan Miguel Echevarría z Kuby, jenž hned prvním pokusem dolétl na 840 centimetrů. Naopak o postup se musel až do poslední chvíle obávat obhájce titulu Jihoafričan Luvo Manyonga, který zapsal 791 centimetrů, což stačilo na desáté místo.

V rozbězích na 100 metrů byl nejrychlejší vedoucí muž letošních světových tabulek Američan Christian Coleman, který jako jediný stlačil svůj čas pod deset vteřin. Časomíra v cíli mu ukázala 9.98. Dál jdou i ostatní favorité včetně obhájce titulu Justina Gatlina.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout