přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. října 2019, 15:43

Staněk 10. v jedinečném koulařském klání

V průběhu devátého soutěžního dne jsme měli zastoupení v třech disciplínách. Tomáš Staněk si vyházel v nejkvalitnější koulařské soutěži historie desáté místo. Oštěpař Jakub Vadlejch hladce postoupil do finále. Štafeta čtvrtkařů obsadila jedenáctou příčku. Mílařka Sifan Hassanová, Hellen Obiriová na pětce a Joe Kovacs v kouli vylepšili rekordy šampionátu. Trojskokanka Yulimar Rojasová nezaostala daleko za světovým rekordem.

Světová mužská koule má v posledních letech vynikající úroveň a na světovém šampionátu v Dauhá se uskutečnil nejkvalitnější závod historie v této disciplíně. Jen málokdo by čekal, že Brazilci Darlanu Romanimu nebude stačit výkon 22.53 na umístění na stupních vítězů. Cenné kovy se rozdávaly ještě o něco dále. Od první série držel vedení Novozálanďan Tom Walsh, jenž vylepšil rekord šampionátu a také kontinentální historické maximum Oceánie na 22.90. Už to vypadalo, že se bude radovat z úspěšné obhajoby, ale vše změnily závěrečné pokusy. V těch se zaskvěl Američan Joe Kovacs, jenž poslal svou kouli do vzdálenosti 22.91, což znamenalo zisk zlaté medaile a další vylepšení rekordu mistrovství. Na poslední chvíli se před Walshe dostal ještě další Američan Ryan Crouser, který hodil stejně jako Novozélanďan 22.90, ale měl lepší druhý pokus, a to mu přisoudilo stříbro. Walsh byl bronzový. České zastoupení jsme měli v Tomáši Staňkovi, jehož nejdelší pokus měřil 20.79, s čímž obsadil desáté místo. Na postup do užšího finále bylo třeba hodit 21.18.

Kvalifikace oštěpařů se musela bohužel obejít bez zraněného Vítězslava Veselého, ale v sektoru nechyběl obhájce stříbra z Londýna Jakub Vadlejch. Kvalifikační limit byl nastaven na hodnotě 84 metrů. Svěřenec trenéra Jana Železného zahájil pokusem na 81.70. V druhé sérii ovšem požadovanou metu zdolal, když poslal své náčiní do vzdálenosti 84.31 a může se v klidu připravovat na zítřejší boj o cenné kovy. První kvalifikační skupinu vyhrál německý obhájce titulu Johannes Vetter (89.35). Ve druhé zaznamenal nejdelší pokus estonský favorit Magnus Kirt (88.36). Naopak ve finále bude chybět německé hvězdné duo Thomas Röhler a Andreas Hofmann. 

Česká štafeta mužů na 4x400 metrů se představila na světovém šampionátu po dvou absencích. Naposledy závodila na mistrovství světa v Moskvě 2013. Sestava Jan Tesař, Michal Desenský, Patrik Šorm a Vít Müller si vybojovala účast na globálním vrcholu této sezóny při World Relays v Jokohamě a v Kataru si i bez českého rekordmana Pavla Masláka vedla velmi dobře, když proběhla v druhém rozběhu na šestém místě v čase 3:02.97. Na postup mezi osmičku nejlepších to sice nestačilo, ale konečnou jedenáctou příčkou naši čtvrtkaři zanechali určitě pozitivní dojem. Nejrychlejší byli Američané za 2:59.89. Také mezi ženami měly nejlepší čas čtvrtkařky ze Spojených států, které zaběhly letošní nejlepší světový výkon 3:22.96.

Svou druhou zlatou medaili na mistrovství světa v Dauhá získala Nizozemka Sifan Hassanová. Po vítězství na desítce nenašla přemožitelku ani na trati 1500 metrů. Přesto, že si závod v podstatě odtáhla sama, sil měla na rozdávání, což ukázal také její vítězný čas 3:51.95, což je také nová hodnota rekordu šampionátu. Historické maximum mistrovství světa Rusky Taťány Tomaševové z Paříže 2003 vylepšila téměř o sedm vteřin. Za světovým rekordem Etiopanky Genzebe Dibabaové zaostala pouze o 1.88 vteřiny a zařadila se na šesté místo historických světových tabulek. Nový keňský národní rekord 3:54.22 zaběhla obhájkyně titulu Faith Kipyegonová a brala stříbro. Na bronzový stupínek vystoupá Etiopanka Gudaf Tsegayová za 3:54.38. Ani nový kontinentální rekord 3:54.99 nestačil čtvrté Američance Shelby Houlihanové na zisk cenného kovu.

Keňským doublem skončil finálový závod na 5000 metrů žen. V něm zvítězila v novém rekordu mistrovství 14:26.72 Hellen Obiriová a úspěšně tak obhájila titul světové šampionky z Londýna. Čtyři roky starý rekord Etiopanky Almaz Ayanové srazila o jedenáct setin. Na stříbrné pozici proběhla cílem její krajanka Margaret Kipkemboiová, která si zaběhla nový osobní rekord 14:27.49. Bronz putuje do Německa zásluhou Konstanze Klosterhalfenové (14:28.43).

Finále trojskokanek mělo jasnou královnu. Roli největší favoritky potvrdila a mistrovský titul z předešlého šampionátu obhájila Venezuelanka Yulimar Rojasová, když doskákala na 15.37, čímž zaostala pouhé čtyři centimetry za svým letošním osobním rekordem, kterým figuruje na druhém místě historických světových statistik. Na světový rekord Ukrajinky Inessy Kravetsové ztratila 13 centimetrů. Stříbro si vyskákala Jamajčanka Shanieka Rickettsová za 14.92. Bronzová byla Kolumbijka Caterine Ibargüenová (14.73).

Finále štafety mužů na 4x100 metrů slibovalo už na základě rozběhových času parádní podívanou. Světovými šampiony se stali Američané. Čtveřice Christian Coleman, Justin Gatlin, Mike Rodgers a Noah Lyles zvítězila v letošním nejlepším světovém výkonu 37.10. Stříbrní Britové zaběhli nový evropský rekord 37.36. Také bronzoví Japonci se mohli těšit z posunutí kontinentálního historického maxima na 37.43. Stejného úspěchu dosáhli i čtvrtí Brazilci, kteří vylepšili jihoamerický rekord na 37.72. 

Štafetám žen na 4x100 metrů kralovaly v letošním nejlepším světovým výkonu roku 41.44. Stříbro z Londýna obhájily Britky s Dinou Asher-Smithovou na finiši za 41.85. Pro bronz si dosprintovaly Američanky v čase 42.10, které ještě musely odolávat ataku nakonec čtvrtých Švýcarek, které vylepšili národní rekord své domoviny na 42.18.  

Vůbec nejrychlejší rozběhový čas historie světových šampionátu na stovce překážek zaběhla Nigerijka Tobi Amusanová, které časomíra ukázala 12.48. Postoupily i další favoritky s výjimkou olympijské vítězky Brianny McNealové ze Spojených států, která byla diskvalifikována za předčasný start.

Závěrečnou disciplínou devátého soutěžního dne byl maraton. O jeho vítězi se rozhodovalo až v závěrečném finiši, kde měl nejvíce sil Etiopan Lelisa Desisa a zvítězil v čase 2:10:40. O čtyři vteřiny zpět finišoval jeho krajan Mosinet Gemerew (2:10:44). Bronz bral nejlepší z Keňanů Amos KIpruto za 2:10:51. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout