přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. října 2019, 18:44

Muhammadová má WR, Hejnová doběhla 5.

Jeden světový rekord a tři nejlepší světové výkony roku, to je bilance osmého soutěžního dne na mistrovství světa v Dauhá. Američanka Dalilah Muhammadová zaběhla ve finále čtvrtky překážek nové historické světové maximum. Jediná česká zástupkyně v dnešním programu Zuzana Hejnová byla pátá.

Světový šampionát se dočkal druhého světového rekordu. Stalo se tak ve finále ženské čtvrtky překážek, která byla i s českým zastoupením v podání někdejší dvojnásobné světové šampionky Zuzany Hejnové. Svěřenkyně Dany Jandové proběhla cílem na pátém místě v čase 54.23. O prvenství si to rozdaly favorizované Američanky a souboj to byl vskutku skvostný. Rychlejší byla nakonec v novém světovém rekordu 52.16 Dalilah Muhammadová, která tak vylepšila své několik měsíců staré maxim o čtyři setiny. Stříbrná Sydney McLaughlinová se zařadila časem 52.23 na druhé místo historických světových tabulek právě za svou přemožitelku. Bronz získala pro Jamajku Rushell Claytonová za 53.74. Před naši reprezentantku se dostala také Švýcarka Lea Sprunger, která vylepšila národní rekord své země na 54.06. 

Oči katarského publika směřovaly do výškařského sektoru, kde startovala jejich hvězda Mutaz Essa Barshim. Muž, který v minulosti několikrát útočil na světový rekord léčil zranění a bylo velkou otázkou, v jaké formě se nachází, jelikož jeho poslední starty se mu příliš nepodařily. Barshim však obrovský tlak ustál a zvítězil opravdu jedinečným způsobem. Zlatou medaili si vyskákal v letošním nejlepším světovém maximu 237 centimetrů a úspěšně obhájil zlato z MS v Londýně. Na stupně vítězů ho doprovodí duo ruských nezávislých závodníků. Michail Akimenko i Ilja Ivaňuk si skočili nové osobní rekordy, když se úspěšně přenesli přes 235 centimetrů. Lepší zápis vynesl stříbro Akimenkovi. Ivaňuk byl bronzový.

Finálovému závodu na 400 metrů mužů jasně dominoval Steven Gardiner z Baham, když proběhl jeden okruh v novém osobním rekordu 43.48, což je výkon, který ho řadí na šesté místo historických světových statistik. Po stříbru z Londýna si tak pověsil na krk kov nejcennější. Pro senzační stříbro si dosprintoval v novém jihoamerickém rekordu 44.15 Kolumbijec Anthony José Zambrano. O dvě setiny zpět zaostal bronzový Američan Fred Kerley (44.17).

Neskutečně dramatický doběh mělo finále na 3000 metrů překážek mužů, kde o vítězi rozhodla jediná setina. Hlubší předklon měl keňský obhájce titulu Conseslus Kiprouto, který nechal zapomenout na nepřesvědčivé výkony z předešlého průběhu sezony a zvítězil v letošním nejrychlejším světovém čase 8:01.35. Smutnit však nemusel ani stříbrný Etiopan Lameha Girma, jenž zaběhl nový národní rekord své země 8:01.36. Bronz získal Maročan Soufiane El Bakkali za 8:03.76.

Finále diskařek bylo v režii kubánských závodnic. Vedoucí žena letošních světových tabulek Yaimé Perézová v minulosti již několikrát nepotvrdila na velké mezinárodní akci roli hlavní favoritky. To však nebyl případ světového šampionátu v Dauhá. V soutěži se přetahovala o vedení se svou krajankou a světovou šampionkou z roku 2015 Deniou Caballerovou a o svém vítězství rozhodla v páté sérii, kdy poslala svůj disk do vzdálenosti 69.17. Caballerová brala stříbro za 68.44. Bronz připadl Chorvatce Sandře Perkovičové (66.72).

Poslední finálovou disciplínou byla chůze na 20 kilometrů mužů. Zde se o vítězi rozhodlo přesně v polovině trati, kdy svým soupeřům nastoupil Japonec Toshikazu Yamanishi a během chvíle si vytvořil bezmála dvacetivteřinový náskok, který udržel do cíle, kterým prošel v čase 1:26:34. Vynikajícím závěrem si došel pro stříbro ruský nezávislý závodník Vasilij Mizinov za 1:26:49. Třetí skončil Švéd Perseus Karlström, který si z tratí poradil přesně za hodinu a 27 minut. 

Už v rozbězích štafety na 4x100 metrů mužů byl k vidění letošní nejlepší světový výkon. Postarali se o něj obhájci titulu z Velké Británie, kteří vyhráli první běh v čase 37.56. Druhá Brazílie vylepšila jihoamerický rekord na 37.90. Kontinentální maximum překonali také vítězové druhého běhu z Jihoafrické republiky, kteří ho ovládli v čase 37.65. Naopak Jamajka si finále nezaběhne. Čest této sprinterské velmoci tak bude zachraňovat štafeta žen, která byla ze všech nejrychlejší za 42.11.

Nejrychlejším mužem semifinálových běhů na 1500 metrů byl zkušený Polák Marcin Lewandowski v čase 3:36.50. Ve finále budou chybět někteří předpokládaní favorité jako Nor Filip Ingebrigtsen, Uganďan Ronald Musagala nebo vítěz jednoho ze včerejších rozběhů Ayanleh Souleiman z Džibutska.  

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout