přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. října 2019, 15:50

Staněk do finále MS

Sedmý soutěžní den světového šampionátu v Dauhá byl na českou účast poměrně bohatý. Na stadionu Khalifa se představilo pět českých reprezentantů. Koulař Tomáš Staněk se probil do finále. Cesta mílařky Kristiiny Mäki skončila v semifinále. Filip Sasínek a Jakub Holuša nepostoupili z rozběhu na 1500 metrů. Kateřina Cachová obsadila v sedmiboji šestnácté místo. Vrcholem večera bylo finále žen na 400 metrů, které ovládla Bahrajnka Salwa Eid Naserová z Bahrajnu v jedinečném čase 48.14.

Sedmibojařky zahájily druhý den v dálkařském sektoru a Kateřina Cachová do něj vstupovala jako sedmnáctá závodnice průběžného pořadí. Ač se jedná o její silnou disciplínu, tentokrát si nepolepšila. Její nejdelší pokus měřil 579 centimetrů. Po prvním dni byla na čele s více než sto bodovým náskokem před Belgičankou Nafissatou Thiamovou Britka Katarina Johnson-Thompsonová a po dálce se mezi dvěma hlavními favoritkami rozdíl ještě navýšil. Johnson-Thompson dolétla na 677 centimetrů, zatímco Thiamová zapsala 640.  

V oštěpu se Cachové podařil nejlépe hned první pokus, kdy se její náčiní zapíchlo na 46.11. Své dovednosti zde opět ukázala Švýcarka Géraldine Ruckstuhlová, která ozdobila tuto část sedmiboje parádním výkonem 55.35. Z nového osobáku 43.93 se mohla těšit Johnson-Thompsonová a výrazně nakročila k zisku zlaté medaile. Jindy špičkovou oštěpařku Thiamovou značně omezoval bolavý loket a s hodem 48.04 rozhodně spokojena nebyla. Svou mistrovskou jízdu zakončila Katarina Johnson-Thompsonová jak jinak než osobním rekordem na závěrečné osmistovce. Dva okruhy zvládla nejrychleji ze všech za 2:07.26. Kateřina Cachová si s tratí poradila v čase 2:16.85. 

V celkovém hodnocení se tedy ze svého prvního světového zlata radovala Katarina Johnson-Thompsonová z Velké Británie v novém osobním rekordu a letošním nejlepším světovém výkonu roku 6981 bodů. Tento součet je zároveň novým britským národním rekordem. V historických světových tabulkách se čerstvá mistryně světa zařadila na šesté místo před svojí legendární krajanku Jessicu Ennis-Hillovou. Po zlatu Londýna brala tentorkát stířbro Nafissatou Thiamová z Belgie, která posbírala 6677 bodů. Svůj první velký cenný kov získala bronzová Rakušanka Verena Preinerová za 6560 bodů. Kateřina Cachová je šestnáctá se ziskem 5987 bodů. 

Koulař Tomáš Staněk obhajuje v Dauhá čtvrté místo z předešlého šampionátu v Londýně, a že to nebude jednoduchá mise, naznačila už kvalifikace. Náš reprezentant házel v první skupině a postupně se zlepšoval. Zahájil hodem 20.43. Druhým pokusem přidal na 20.73 a tím závěrečným zaznamenal 21.02, což bylo nesmírně důležité, jelikož o dvanáct centimetrů překonal potřebný kvalifikační limit pro účast ve finále. Nebyl však zdaleka sám. Pouze v jeho kvalifikační skupině zdolalo potřebných 20.90 hned osm borců. Z favoritů se do finále překvapivě nedostali mistr Evropy Michal Haratyk z Polska a další dvaadvacetimetrový koulař Bob Bertemes z Lucemburska. Nejdelší kvalifikační pokus 21.92 předvedl novozélandský obhájce titulu Tom Walsh. 

Dvě želízka v ohni jsme měli v rozbězích na 1500 metrů mužů. V tom prvním se na startovní čáru postavil Filip Sasínek. Svěřenec trenéra Antonína Slezáka se držel až do poslední dvoustovky v hlavní skupině a cílem proběhl jako devátý v čase 3:38.17 a musel čekat na výkony z dalších rozběhů. Na postup do semifinále bohužel jeho čas nestačil a skončil celkově sedmadvacátý. Jakub Holuša startoval v závěrečném třetím běhu a závod mu nesedl. V náběhu do posledního kola ztratil kontakt s nejlepšími a finišoval na jedenácté příčce za 3:39.79, za což mu patří dvaatřicáté místo. Nejrychlejší byl Ayanleh Souleiman z Džibutska (3:36.16).

Obhájkyně titulu Faith Kypiegonová a vedoucí žena letošních světových tabulek Sifan Hassanová, to byly mimo jiné soupeřky Kristiiny Mäki v prvním semifinálovém běhu na 1500 metrů. Tempo bylo spíše volnější a favoritky spoléhaly na rychlý finiš, který také přišel. V něm už byly rivalky naší mílařky nad její síly, když doběhla jedenáctá v čase 4:17.65. V celkovém hodnocení Kristiina Mäki třiadvacátá. Nejrychlejší semifinalistkou byla Američanka Jenny Simpsonová za 4:00.99. 

Skutečným klenotem sedmého soutěžního dne bylo finále hladké čtvrtky žen. Očekávaly se rychlé časy, ale co proběhlo na dráze, bylo něco neskutečného. Mistryní světa se stala Salwa Eid Naserová z Bahrajnu. Nigerijská rodačka prolétla jeden okruh v čase 48.14, čímž zaostala o pouhých patnáct setin za rekordem šampionátu Jarmily Kratochvílové z Helsinek 1983. Zároveň o 93 setin vylepšila vlastní asijský rekord a stala se třetí nejrychlejší ženou historie na této distanci. Na páté místo historických světových statistik se dostala svým stříbrným časem 48.37 Shaunae Miller-Uibová. Také ona posunula hodnotu vlastního kontinentálního rekordu, tentokrát o rovných šest desetin. Třetí byla v novém kariérním maximu 49.47 Jamajčanka Shericka Jacksonová.  

Mužskému desetiboji vévodili po první dni Kanaďané a Damian Warner svůj náskok na průběžné vedoucí pozici po stodesítce překážek ještě navýšil, když byl nejrychlejší ze všech za 13.56. Kevin Mayer proběhl cílem v čase 13.87, ale z dráhy odcházel s bolestivou grimasou a držel se za zadní stehenní sval. Už na překážkách skončily veškeré naděje na dobrý výsledek pro obhájce bronzové medaile Kaie Kazmirka z Německa, který po kolizi s překážkou nedoběhl do cíle. Do disku ovšem nastoupil a nebyl z toho vůbec špatný výkon, když poslal své náčiní na 48.34. V této disciplíně ztratil pro změnu Warner, jenž zapsal pouze 42.19. Dalším favoritem, který vypadl z boje o medaile je Grenaďan Lindon Victor. Přitom právě Victor je mezi vícebojaři suverénně nejlepším diskařem. Zde ovšem zapsal tři křížky a z této disciplíny odešel bez bodu.

Smutný, ale nevyhnutelný okamžik přišel v tyči. Přesto, že se Mayer na svůj úvodní pokus silou vůle snažil aspoň rozběhnout, nedokázal se ani odrazit a ze sektoru odcházel v slzách. Stejně jako před rokem v Berlíně ani v Dauhá jako hlavní favorit soutěže závod nedokončí. Svou základní výšku nezdolal ani sedmý muž průběžného pořadí Devon Williams ze Spojených států. Naopak Estonec Maicel Uibo si vylepšil tyčkařský osobní rekord na 540 centimetrů. V oštěpu pak zaútočil na stupně vítězů Němec Niklas Kaul, když hodil historicky nejdelší desetibojařský oštěpařský hod v rámci MS 79.05. Před závěrečnou patnáctistovkou tak byla situace v boji o titul mistra světa otevřena. První trojice mezi sebou měla pouhých 19 bodů. 

Mladý Niklas Kaul byl však v poslední disciplíně nekompromistní a byl suverénně nejrychlejší za 4:15.70, což ho vyneslo na světový trůn. Kromě zisku zlaté medaile se mohl radovat také z nového osobního rekordu 8691 bodů. Stříbro vybojoval též v novém osobáku 8604 bodů pro estonské barvy Maicel Uibo a napodobil tak svou manželku, která několik si desítek minut předtím doběhla pro stejný cenný kov. Bronz patří Kanaďanu Damianu Warnerovi za 8529 bodů. 

Ve finále koulařek úspěšně obhájila mistrovský titul z Londýna Číňanka Gong Lijiao, která vedla již od prvního pokusu. Nejdále pak hodila ve čtvrté sérii, kdy její koule dopadla na 19.55. Na to žádná ze soupeřek nedokázala odpovědět. Nejblíže k tomu měla stříbrná Jamajčanka Danniel Thomas-Doddová, která Číňanku vystrašila v závěrečných pokusech, kde zaznamenala 19.47. Na bronzový stupínek vystoupá Němka Christina Schwanitzová za 19.17.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout