přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. října 2019, 17:32

Oštěpařky se trápily, Hejnová postoupila

Poměrně početné zastoupení měla česká atletika v pátého soutěžního dne mistrovství světa v Dauhá. Trio Barbora Špotáková, Irena Šedivá a Nikola Ogrodníková bojovalo v oštěpařském finále. Na dráze se představily Lada Vondrová a Zuzana Hejnová. Rekord šampionátu překonal americký půlkař Donavan Brazier.

Poprvé v historii mistrovství světa jsme měli ve finále oštěpařek tři zástupkyně. Ani jedné z nich se bohužel nepodařilo postoupit do užší osmičky. Nejlepšího umístění dosáhla Barbora Špotáková, která se postupně zlepšovala na 59.89, což stačilo na konečnou devátou příčku. Na užší finále bylo třeba překonat šedesátimetrovou hranici. Závodem se protrápila i Nikola Ogrodníková. Její nejdelší pokus měřil 57.24 a byla jedenáctá. Ani Ireně Šedivé se nedařilo dle představ, když zapsala 55.86 a obsadí dvanácté místo. Od úvodních pokusů se dostala do vedení hlavní favoritka a vedoucí žena světových tabulek Hui Hui Lyu z Číny, když poslala svůj oštěp do vzdálenosti 65.49. V pátých pokusech ji přehodila její krajanka Shiying Liu, jejíž oštěp se zapíchl na 65.88. Už to vypadalo na čínský double, ale s tím se nechtěla spokojit Australanka Kelsey-Lee Barberová, která si v závěrečné sérii vylepšila sezónní maximum na 66.56 a radovala se z titulu světové šampionky.

Své první světové semifinále za sebou má Lada Vondrová. Zatímco v rozběhu měla vnitřní dráhu, tentokrát startovala ve vnější a nevedla si vůbec špatně. Ještě při náběhu do cílové rovinky bojovala o šesté místo, ale v závěrečných metrech jí trochu došly síly a doběhla osmá v solidním čase 52.25, což bylo o dvě setiny pomaleji než v rozběhu. Z Doha si tak odveze dvacáté místo. I když bude finále bez české účasti, rozhodně se máme na co těšit. Časy pod 50 vteřin jsme viděli už v semifinálovém kole. Obstaraly je hlavní favoritky Shaunae Miller-Uibová (49.66) a Salwa Eid Naserová z Bahrajnu (49.79).

V druhém rozběhu na 400 metrů překážek odstartovala jedna z největších českých nadějí Zuzana Hejnová. Ač měla nepříliš výhodnou devátou dráhu a na své soupeřky neviděla, závod si hlídala a v poklidu si doběhla pro druhé přímo postupové místo za Ukrajinkou Annou Ryžikovovou v čase 55.33. Ve stejném rozběhu byla také obhájkyně titulu Kori Carterová ze Spojených státu. Ta však za pátou překážkou odstoupila a zlato tak neobhájí. Naopak další americké favoritky Sydney McLauglinová a Dalilah Muhammadová zůstávají ve hře a McLaughlinová byla autorkou nejrychlejšího rozběhového času 54.45.  

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout