Mladí olympionici zápolili v Olomouci

čtvrtek 30. června 2022
Nedílnou součástí Letní olympiády dětí a mládeže jsou atletické soutěže, kterým byly v Olomouci vyhrazeny tři soutěžní dny od 28. do 30. června.

Už 26. června byla 10. Letní olympiáda dětí a mládeže zahájena slavnostním ceremoniálem na Andrově stadionu. Do hanácké metropole se sjeli zástupci čtrnácti krajských výběrů, kteří změřili své síly ve 20 sportech a byl to právě zástupce královny sportu, kdo měl tu čest zapálit olympijský oheň. S olympijskou pochodní v ruce vběhl na stadion stříbrný olympijský medailista v hodu oštěpem Jakub Vadlejch.

Atletické soutěže byly rozděleny na kategorie staršího a mladšího žactva. Mezi staršími žáky patřil k nejvýraznějším osobnostem Richard Březovič. Borec hájící barvy Jihomoravského kraje nejprve vyhrál vrh koulí, kde poslal své čtyřkilové náčiní do vzdálenosti 15.38 a následně nenašel přemožitele ani v oštěpu, když ovládl i tuto disciplínu hodem na 56.64. Nutno dodat, že v obou disciplínách měl zdatné soupeře. V kouli zapsal jen o jediný centimetr méně Vilém Voříšek z Pardubického kraje (15.37) a v oštěpu potrápil vítěze pro změnu Vojtěch Herinek s výkonem 56.16.

Z dvou individuálních zlatých medailí se mezi mladšími žákyněmi radovala Kristýna Záhořová. V dálkařském sektoru si zajistila triumf pokusem dlouhým 549 centimetrů a ve sprintu na šedesát metrů byla nejrychlejší ze všech v čase 7.86. Velmi rychlé časy předvedli na šedesátce starších žáků vítězný Michal Pražák z Pardubického kraje (7.04) a stříbrný Filip Vojáček z Prahy (7.10). V kategorii starších žákyň vyhrála Markéta Prášilová v čase 7.62 a mladším žákům kraloval Filip Hanzalík za 7.38.

K vidění byly také národní rekordy v kombinovaných štafetách na 4x60 metrů (tedy štafety složené ze zástupců různých oddílů). V obou případech se o nový rekordní zápis v kategorii staršího žactva postaraly sestavy výběru Prahy. Chlapci vylepšili rekordní zápis na 26.43 a děvčata zaběhla 29.00.

O jeden z nejkvalitnějších výkonů kategorie mladšího žactva se postaral vítěz osmistovky Matyáš Kocman, jenž si s dvěma okruhy poradil v čase 2:08.72, což je výkon, kterým by se neztratil ani mezi staršími žáky. Nicméně ti měli na programu patnáctistovku, kterou ovládl v čase 4:09.96 Filip Toul z Jihočeského kraje.

Na stovce překážek starších žáků jasně dominoval Adam Pecina v čase 12.83. V dálkařském sektoru na tom byl ve stejné kategorii podobně Michal Rada, jenž dolétl na 693 centimetrů. Soutěž koulařek starších žákyň patřila Tereze Kubajurové za 13.51.

Velmi kvalitní souboj nabídlo finále třístovky starších žáků, kde zvítězil v čase 36.04 Štěpán Bednář. Stříbrný Adam Pernica a bronzový Marek Váňa pak proběhli cílem shodně za 36.22. Mezi dívkami brala na stejné distanci titul Viktorie Kulhánková za 40.70.