Mladí Keňané „uběhali“ svět

pondělí 26. července 2010
V kanadském Monctonu skončilo mistrovství světa juniorů. Medailové pořadí ovládli díky běžeckým úspěchům zástupci Keni, na body byli lepší Američané. Češi obsadili v hodnocení národů 63. příčku.

Posledním soutěžním dnem se v neděli završilo historicky 13. MSJ. Američané „potvrdili tradici“ a po obou krátkých vyhráli i obě dlouhé štafety (juniorky - 3:31.20, junioři – 3:04.76). Další zlato do týmu Hvězd a pruhů přidal kladivář McCullough v rekordu mistrovství 80.79. Keňané se radovali dvakrát – a sice díky půlkaři Mutuovi (1:46.41) a Ndikovi ve stýplu (8:23.48). Historicky první atletickou medaili pro Černou Horu, a hned tu nejcennější, získala ve výšce Vukovičová (1.91), v trojskoku vítězila ruská škola a její zástupce Fedorov (16.68). Stodesítku vyhrál Francouz Martinot-Lagarde za výkon 13.52 a patnáctistovku vyhrála Etiopanka Bogaleová (4:08.06).

Češi už v posledním dnu zástupce neměli, a tak mohli pouze čekat, na jaké umístění budou stačit dva body, které pro výpravu získal Pavel Maslák sedmou příčkou na dvoustovce. Nakonec z toho byla dělená 63. příčka s Argentinou, na alespoň jeden bod za umístění v elitní osmičce získalo 66 zemí.

Žebříčku vládnou Američané před Keňany, obě velmoci se pak utkaly i o prvenství v medailovém zápolení. A byl to souboj vyrovnaný. Obě získaly po 15 cenných kovech, o jedno zlato více nakonec rozhodlo ve prospěch zástupců afrického kontinentu. Nutno však podotknout, že Keňané těží výhradně z běžecké dominance, když třeba mezi muži vyhráli všechny tratě od osmistovky výše. Soupeřící atletické giganty doplnilo na třetím místě v medailovém hodnocení Rusko (9 cenných kovů), podle bodů ho však předstihlo Německo.