Mládežnická družstva bojovala o tituly

neděle 4. října 2020
Uplynulý víkend vyvrcholily na třech stadionech domácí republikové šampionáty družstev kategorií juniorů, dorostu a žactva. Kdo si tedy odnesl letošní mistrovské tituly a medaile?

Mistrovství ČR družstev juniorů a juniorek

Republikové finále družstev kategorie juniorů a juniorek hostila Opava. V soutěži juniorek jasně dominovaly závodnice AK Olymp Brno, které posbíraly celkem 269 bodů. Stříbro si domů odvezly reprezentantky TJ Sokol Kolín (147 bodů) a na bronzový stupínek vystoupaly atletky z domácího Sokola Opava (137 bodů). Mezi juniory získali nejvíce bodů (202.5) a z titulu se radovali borci z Univerzity Brno. Na mistrovské podium je doprovodili atleti z AK Škoda Plzeň (164 bodů) a Dukly Praha (158.5).

Výraznou oporou opavského výběru byla Barbora Malíková, která brala plný bodový zisk na čtvrtce za 55.53. Zvítězila také v prvním běhu na osmistovce v čase 2:19.91. Zde to však na celkový primát nestačilo, jelikož byla rychlejší vítězka druhého běhu Kateřina Dlabajová z Olympu Brno (2:18.37). Jednu přemožitelku pak našla svěřenkyně trenérky Jany Gellnerové i na dvoustovce, kde finišovala jako druhá za 24.85. Zde byla rychlejší Hana Blažková (24.65), která vyhrála také stovku v čase 12.12.

Nejlepším sprinterem mezi juniory byl Eduard Kubelík. Jihlavský atlet, který hájil barvy Univerzity Brno opanoval stovku (10.77) i dvoustovku (21.50). Na čtvrtce zvítězil jeho týmový parťák Tadeáš Plaček v čase 48.29.

V dálkařském sektoru se blýskla Tereza Elena Šínová, když si dolétla pro osobní rekord 630 centimetrů. Daleko přes šest metrů se dostala také druhá Barbora Hůlková (618). Šínová také svedla napínavý souboj o prvenství na stovce překážek, kde skončila těsně druhá v čase 13.78. Brněnská Andrea Zabloudilová se do cíle předkláněla o dvě setiny dříve (13.76). Jasným vládcem výškařského klání byl plzeňský Jan Štefela.

Mistrovství ČR družstev dorostenců a dorostenek

Mistrovství České republiky dorostenecké kategorie se uskutečnilo v Jablonci nad Nisou. O vítězkách v soutěži dorostenek rozhodoval jediný bod, který hrál ve prospěch atletek z AC TEPO Kladno (191 bodů) před reprezentantkami z AC Slovácké Slavie Uherské Hradiště (190 bodů). Bronzové byly závodnice z SSK Vítkovice (136 bodů). Nejsilnějším výběrem dorostenců je pro tento rok sestava z TJ Jiskry Otrokovice. Zástupci tohoto oddílu posbírali 191.5 bodů. V těsném souboji o stříbro byli úspěšnější atleti z AK Olomouc (186 bodů) před SK Jeseniova Praha (185 bodů).

Hned dvě individuální vítězství získali pro své týmy kladenský Tomáš Dvořák (110 m př. za 13.83 a 200 m za 22.50), Karolína Mitanová ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště (200 m za 25.75 a 400 m za 56.68) a Vendula Štanclová z pořádajícího Liazu Jablonec (100 m překážek za 14.13 a 300 metrů překážek za 43.08. Nutno dodat, že sprinterům foukal velmi silný protivítr, což bylo znát i na výsledných časech.

Naopak dálkaři měli chvílemi do zad i přes 5 m/s. Vítkovický Šimon Navrátil zvítězil výkonem 753 centimetrů. Jedná se však o větrný osobák, jelikož mu při tomto pokusu foukalo do zad +4.9 m/s. V regulérních podmínkách zaznamenal 735 centimetrů. Druhý Štěpán Schubert měl při svém nejdelším pokusu 719 centimetrů dokonce podporu větru o hodnotě 5.8 m/s.

Katrin Brzyszkowská byla dle očekávání naprosto suverénní v koulařském kruhu. Přesto, že absolvovala pouze dva pokusy, jasně vyhrála pokusem na 16.99. K tomu ještě přidala druhé místo v disku za 40.13.

Mistrovství ČR družstev staršího žactva

Finálový závod mistrovství České republiky starších žáků a žákyň proběhl v Kolíně. Soutěž dívek patřila závodnicím z AK Škoda Plzeň. Jejich konečné konto činilo 206 bodů. Stříbro putuje do Jablonce zásluhou atletek z tamějšího Liazu (153 bodů) a bronzovou pozici obsadil SK Jeseniova Praha (131). Chlapcům kralovali v celkovém zúčtování žáci z Vítkovic (173 bodů) před Mladou Boleslaví (136.5 bodů) a SK Jeseniova Praha (131 bodů).

V kategorii dívek byla výraznou osobností Veronika Jakusidisová. Atletka z Blanka potvrdila roli favoritky na stopadesátce, kde jasně zvítězila v čase 18.45. Ukázala ovšem, že je také velmi solidní výškařkou, když zdolala 169 centimetrů a připsala na konto svého družstva další plný bodový zisk i z této disciplíny. V diskařské kruhu předvedl dominantní výkon vítkovický Simon Rychecký, jenž poslal kilové náčiní do vzdálenosti 58.41. Velmi kvalitního času 1:57.94 dosáhl vítěz běhu na 800 metrů Jáchym Červinka z Mladé Boleslavi.

Překážkářské doubly na tratích 100 a 200 metrů získali Marek Bielig z Vítkovic (13.14 a 25.79) a plzeňská Valerie Dzurová (14.34 a 28.34). Vládcem hladkých sprintů se stal Petr Horáček z Univerzity Brno, který byl nejprve nejrychlejší na šedesátce (7.27) a následně také na stopadesátce (16.80).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman