Mistry republiky Pastorová a Pavlišta

sobota 14. dubna 2012
Pardubický vinařský půlmaraton ovládl Keňan Cheruiyot v čase 1:06:34 a obhájil tak loňské prvenství. Mistry republiky se stali Petra Pastorová a Vít Pavlišta.

Pardubice v sobotu hostily již šestý ročník vinařského půlmaratonu, který byl zároveň již po čtvrté mistrovstvím České republiky. Závod proběhl ve vynikající atmosféře za slunečného, ale přeci jen trošku chladného počasí provázejícího vítr. „Je to velmi pěkné místo, je to tu vždy skvělé,“ svěřil se obhájce loňského vítězství Keňan Mike Kiprop Cheruiyot po závodě, proč se opět po roce vrátil na místo činu. „S časem ale moc spokojený nejsem, počítal jsem, že bych mohl běžet okolo 1:03, ale bohužel vítr a podmínky na trati nebyli ideální.“ Cheruiyot nakonec jednoznačně zvítězil časem 1:06:34.

Druhý v hlavním závodě a tím pádem i jako první z českých běžců se v cíli objevil Vít Pavlišta ze Slovanu Liberec v čase 1:07:05. „Hned ze začátku jsem se snažil držet za Keňany, zkusil jsem za to vzít a nedržet se českých kolegů, protože jsem věděl, že Honza Kreisinger půjde závod spíš v tréninkovém tempu.“ Taktika se Pavlištovi nakonec vyplatila. Stříbrnou medaili z mistrovského závodu však za ním získal Jakub Bajza z Kroměříže o pouhé čtyři sekunfy zpět a o vteřinu před druhým z Keňanů Kenethem Kipkosgeiem.

Jan Kreisinger, který by byl považován za favorita závodu, již dopředu avizoval tréninkové tempo kvůli přípravě na splnění limitu v maratonu pro olympijské hry. „Do patnáctého kilometru jsme se drželi s mým týmovým kolegou Jakubem Bajzou, pak jsme ale uviděli druhého Keňana Kipkogeie, tak jsem mu říkal, ať zkusí zabojovat,“ vysvětloval průběh závodu Kreisinger. „Šel jsem z plného tréninku, takže mě pak i bolely nohy, ale běželo se mi dobře a věřím, že bych mohl limit na maraton pokořit,“ doplnil svěřenec Róberta Štefka, jenž byl posledním, kdo pokořil 68 minut (1:07:44), čtvrtý Jiří Voják dokončil přesně na této hranici. S větším odstupem pak následovali Kamil Krunka a Petr Losman.

Mezi ženami dominovala Petra Pastorová, čerstvá svěřenkyně Aleny Peterkové. Pastorová doběhla v čase 1:18:18, téměř čtyři minuty před ostatními. „Běželo se mi dobře, druhá půlka byla asi trošku pomalejší, běžela jsem svoje tempo. Počasí mi neudělalo moc dobře, trať se mi ale moc líbila.“ Na trati chyběly Kamínková i Sekyrová, které se připravují na maraton.

Na start nedorazily ale ani Churáňová s Metelkovou, a tak se ze stříbra mohla radovat domácí Marta Fenclová. Závodnice AC Pardubice byla ze svého umístění nadšená. „Mám obrovskou radost. Výkon sice nic moc, ale je to pro mě velká medaile. Paradoxně jsem ale dopředu věděla, že čas nebude ideální, protože už v tréninku jsem se necítila dobře,“ zhodnotila své vystoupení s časem 1:22:14. Třetí v hlavním závodě a zároveň bronzová z mistrovství republiky byla Jindřiška Martínková z TJ Spartaku Vlašim časem 1:23:28. I ona byla potěšená: „Tohle jsem absolutně nečekala, myslela jsem si maximálně na šesté místo. A čas? Můj osobák…“.

Na účastníky Pardubického vinařského půlmaratonu čekal bohatý doprovodný program. Lidový běh Vaňka Vaňhy s VZP, Pernštejnská sedmička, inline brusle i štafety – to vše si mohli vyzkoušet. Ti zdatnější se pak zapojili spolu s elitními běžci do závodu půlmaratonu. Hlavní závod dokončilo 1277 běžců, společně s doplňkovými běhy se aktivně zapojilo okolo dvou tisíc lidí.

Top pořadí - Pardubický vinařský půlmaraton a MČR v půlmaratonu:
Muži: 1. Mike Kiprop Cheruiyout (Keňa) 1:06:34, 2. (1. M ČR) Vít Pavlišta (AC Slovan Liberec) 1:07:05, 3. (2. M ČR) Jakub Bajza (AK Kroměříž) 1:07:09, 4. Keneth Kipkogei (Keňa) 1:07:10, 5. (3. M ČR) Jan Kreisingner (AK Kroměříž) 1:07:44
Ženy: 1. Petra Pastorová (Maraton klub SEITL Ostrava) 1:18:18, 2. Marta Fenclová (AC Pardubice) 1:22:14, 3. Jindřiška Martínková (TJ Spartak Vlašim) 1:23:28.