Mistry ČR v půlmaratonu Pavlišta a Sekyrová

sobota 18. dubna 2015
DOPLNĚNY VIDEOROZHOVORY: Pardubický vinařský půlmaraton ovládli Keňané Kimaiyo a Biwottová. Domácími šampiony se stali Vít Pavlišta a Ivana Sekyrová.

Do ulic města perníku se v sobotu vydali běžci, handbikeři či koloběžkáři. Sportovní dopoledne si tak užili děti, amatérští sportovci, ale i profesionálové. Sportovní klání vyvrcholilo otevřeným mistrovstvím České republiky. Na start se tak souhrnně postavilo kolem sedmi tisíc účastníků. V hlavním závodě startovalo přes 1300 běžců.

Mezi muži se nejlépe vedlo Keňanu Keimaiyovi, který  zaběhl 1:03:22, v závěsu se držel další Keňan Komon a třetí se do cíle dostal jejich krajan Kiprop. Právě Kiprop pomohl v závodě českému šampionovi Vítu Pavlištovi, který si pro zlatou medaili doběhl v čase 1:05:58. „S časem jsem spokojený s ohledem na prudký vítr, s kterým jsme bojovali všichni. Kiprop mi pomohl především na dlouhých rovinách, kde byl vítr nejsilnější,“ svěřil se v cíli člen AC Slovan Liberec a dodal: „Chladnější počasí mi nevadilo, mám ho raději než vedro. Nyní se budu chystat na maraton, takže spíše odpočívat a ladit na Prahu.“ Stříbro pro sebe urval Ondřej Fejfar z AK Kroměříž časem 1:07:13. „Je to můj osobní rekord, takže jsem opravdu spokojený. Mám formu, krize přišla asi čtyři kilometry před cílem, ale nakonec jsem to dotáhl do úspěšného konce.“ Bronz vybojoval Lukáš Olejníček z VSK Univerzity Brno (1:07:34).

Mezi ženami se nejlépe vedlo Keňance Biwottové, která se dostala do cíle v čase 1:17:24. Domácí titul vybojovala časem 1:18:37 Ivana Sekyrová z AK Sokolov, která si doběhla pro své již šesté vítězství na mistrovství republiky v půlmaratonu a zároveň desátou medaili ve své kariéře. „Vítr byl celkem nepříjemný, boj jsem si vytrpěla přibližně mezi 15. a 16. kilometrem, ale pak jsem to ještě rozběhla. Trať se mi líbila, byl to trošku boj s počasím, na druhou stranu chladno mi nepříjemné nebylo. Raduji se z úspěchu, je pro mě zadostiučiněním. Myslím si, že ještě chvilku u závodění vydržím, tohle je motivace,“ řekla po závodě Sekyrová. Druhé místo v mistrovské soutěži patří Martě Fenclové za výkon 1:20:04, třetí Dagmar Rychnovské (1:21:41).

V Pardubicích se republikový šampionát na půlmaratonské trati uskutečnil posedmé v historii, z toho popáté v řadě.

Výsledky: MČR, celkové