Mistrovství světa vrchařů zrušeno

pátek 4. září 2020
Také „horští běžci“ přišli o svůj mezinárodní vrchol, světový šampionát plánovaný na listopad na španělský ostrov Lanzarote byl zrušen.

Městečko Haría na čtvrtém největším Kanárském ostrově Lanzarote mělo běžce do vrchu z celého světa hostit o víkendu 13. a 14. listopadu, což byl i původní termín před vypuknutím pandemie. Na sobotu byl naplánován klasický závod „nahoru“ (pro dospělé 10-12 km, průměrné stoupání cca 10 %), na neděli pak horský maraton (délka do 42,195 km, celkové převýšení max. 2000 m).

Je nám velmi líto, ale oba závody jsou kvůli nepředvídatelné korona-situaci zrušeny,“ oznámil ve čtvrtek Světové atletice a jejím členským federacím prostřednictvím emailu Tomo Šarf, sekretář Světové asociace horského běhu (WMRA). „Situace na Lanzarote během jejich léta byla překvapivě dobrá, ale v posledních 14 dnech se výrazně zhoršila. Počet pozitivních případů covid-19 se zvyšuje a místní vláda musela zavést nová opatření, která byla dříve používána po celém světě, ale na Kanárských ostrovech dosud nebyla nutná,“ píše zástupce WMRA.

Podle Šarfa by organizátoři zvládli postarat se o sportovce, funkcionáře, média během samotných soutěží. „Ale problémem, který již nelze vyřešit, je logistika ubytování, mezinárodní příjezdy-odlety, místní doprava, testovací postupy a požadavky na izolaci,“ uvádí důvody zrušení akce ze strany WMRA, místního organizačního výboru (včetně hostitelské obce Haría), společnosti Arista Eventos a španělského atletického svazu.

Šarf poděkoval všem jednotlivcům a organizacím, kteří do přípravy této akce investovali spoustu času a energie a samozřejmě i finančních prostředků, a také členským federacím za „trpělivost, podporu a členství ve WMRA“. Zda bude šampionát odložen na příští rok nebo zrušen bez náhrady, zatím není jasné.

Vloni v Argentině byli čeští vrchaři mimořádně úspěšní (viz foto níže), i pro letošní šampionát svaz plánoval vyslat reprezentaci na oba závody. Pro horský maraton už kvalifikace proběhla, před dvěma týdny při 12. ročníku populárního Jesenickém maratonu, pro kratší „klasiku“ byla naplánována na 19. září při tradičním závodě Jilemnice-Žalý v Krkonoších.

Michal Procházka, foto: ČAS - Tomáš Taubr