přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. března 2010, 17:26

Mistrovství světa v krosu byl tradičně extrateritoriálním šampionátem Afriky

Stejně jako v minulých letech, i letos v Bydhošti skončil světový šampionát v přespolním běhu drtivou převahou afrických, zejména pak keňských běžců. Čeští běžci se MS nezúčastnili.

Už je to poněkud ohraná písnička. Z dvaceti čtyř medailí, které bylo možné získat na světovém šampionátu v krosu, nezískali Afričané pouze jednu. V týmové soutěži žen se na bronzovou příčku prosadily Američanky, a to i přesto, že jejich nejlepší Shalane Flanaghanová dokončila závod až v druhé desítce startovního pole. Jinak se šampionát proměnil v keňskou sklizeň, jíž sekundovali především Etiopané. Na stupně vítězů pak vystoupali ještě Uganďané a Eritrejci, a tím se výčet ověnčených národů uzavírá.

Keňská nadvláda byla totální. Běžci této velmoci vyhráli všechny individuální závody, ba co víc, v juniorských kategoriích obsadili kompletní stupně vítězů a v těch seniorských si nechali ujít jen jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Relativně nejmenší hegemonie dosáhla Keňa v mužské kategorii, kde sice zvítězil její běžec Ebuya, další cenné kovy však získali Eritrejec Mehdin a Uganďan Kipsiro, ten však bronz jen o setiny uhájil před dalším Keňanem Komonem. 


foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Mezi ženami se prosadila E. Chebetová, když předčila i mnohem věhlasnější soupeřky. K druhému místu odsoudila svou krajanku a světovou šampionku z běhu na 10000 m Masaiovou, jako třetí doběhla čerstvá halová vicemistryně světa z trojky Meselech Melkamuová z Etiopie. Na její slavnou krajanku – Tiruneš Dibabaovou – zbylo jen nepopulární čtvrté místo.


Juniorské běhy ovládli loňský vicemistr z běhu na 1500 m v Brixenu Caleb Ndiku a z předešlého dorosteneckého světového šampionátu v Ostravě známá Mercy Cheronová.

Co se týče hodnocení týmů, ve všech čtyřech kategoriích získali zlato Keňané, jejich velcí rivalové z Etiopie si z Polska odvezou tři stříbra a bronz, přičemž odchylku tvoří závod mužů, kde se před Etiopany dostali Eritrejci. V obou juniorských bězích se na třetí příčku dostali Uganďané, o čestném úspěchu zbytku světa mimo africký kontinent jsme psali v úvodu.

 

Výsledky z MS v krosu

FOTOGALERIE z MS v krosu

 

Adam Pražák

Vytisknout