přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. listopadu 2011, 15:59

Mistrovství Evropy 2016 uspořádá Amsterdam

Rada Evropské atletiky na svém dnešním jednání v Helsinkách rozhodla, že hlavní akci „starého kontinentu“ sezony 2016 bude hostit nizozemské hlavní město. Amsterdam dostal přednost před Istanbulem a Splitem.

Za sedm měsíců se odehraje premiéra mistrovství Evropy v olympijském roce právě ve finské metropoli, už nyní však máme jasno o dalších dvou pořadatelích. Po Curychu 2014 bude o dva roky později, kdy proběhne také olympiáda v Riu de Janeiru, následovat Amsterdam (mimochodem dějiště Her 1928). Rozhodnutí padlo při jednání rady evropské asociace, která ústy svého prezidenta Hansjörga Wirze nepochybuje, že půjde o „fantastickou akci“.


Vedení Evropské atletiky spolu s nizozemskou
delegací atletického svazu a olympijského výboru
foto: Evropská atletika

Mistrovství Evropy tak při svém 23. „vydání“ zavítá poprvé do Nizozemska, minimálně v evropském měřítku však Holanďané nejsou nováčky. Přímo v Amsterdamu se před deseti lety uskutečnil šampionát „dvaadvacetiletých“ a vrcholné klání juniorů z Evropy sem zavítalo hned dvakrát: v roce 1981 do nedalekého Utrechtu a především před čtyřmi lety na východ země do Hengela, které je známé i svým špičkovým mezinárodním mítinkem. Premiéra ME by to bývala byla i pro protikandidáty z tureckého Istanbulu, naopak chorvatský Split, byť ještě v éře Jugoslávie, hostil šampionát v roce 1990.

Rada rozhodla také o pořadateli mistrovství Evropy v krosu 2013, druhou prosincovou neděli (jak bývá zvykem) jej uspořádá srbský Bělehrad. Jedním z poražených je opět Turecko, tentokrát známé letovisko Antalya, tím druhým pak slovenské Dudince. Letos hostí krosové ME 11. prosince slovinské Velenje, za rok zavítají přespolní běžci do maďarské metropole Budapešti.

Michal Procházka

Vytisknout