Mistrovský Gigant je v poločase

sobota 23. února 2019
V Atletické hale Otakara Jandery v pražské Stromovce proběhl v sobotu první soutěžní den mistrovství České republiky juniorů a dorostu. O nejvýraznější výkony se postarali Matěj Krsek, Markéta Štolová, Tomáš Kratochvíl či Klára Krejčiříková.

Jednou z nejočekávanějších disciplín prvního soutěžního dne byla šedesátka překážek juniorek. Finálový závod byl dramatický až do samotného konce. Strhující souboj o prvenství svedly Markéta Štolová z USK Praha a Nikoleta Jíchová ze Slavie Praha. Šťastnější byla nakonec Štolová, která cílem proběhla v novém osobním rekordu 8.41 a obhájila mistrovský titul z loňského roku. Jíchová zaostala o jedinou setinu zpět a výkonem 8.42 si vyrovnala kariérní maximum. Velmi těsný byl také duel o bronz, kde rozhodovaly tisíciny. Ty hrály ve prospěch Kateřiny Půhoné z Jičína před Nicoletou Turnerovou z USK. Obě závodnice zaznamenaly čas 8.60.

Vynikajícího výkonu dosáhl také vítěz finále šedesátky překážek juniorů. Novopacký David Vrbata ho opanoval v osobním rekordu 7.81 a ztratil pouhou setinu na tři roky starý juniorský národní rekord Davida Sklenáře. Pod osm vteřin stlačil svůj čas ještě stříbrný Martin Janský z Olympu Praha, kterému časomíra ukázala 7.97. Nový osobák 8.03 vynesl bronz Sebastianu Mertovi z USK Praha.

Další překážkářské drama se odehrálo v kategorii dorostenek, kde byla nejrychlejší českobudějovická Tereza Babická za 8.48 před Ester Bendovou 8.49. Obě závodnice využily těsného souboje k vylepšení osobních rekordů. Bronz putuje do Plzně zásluhou Barbary Píchalové (8.57).

Dorostencům kraloval na stejné distanci pardubický Tomáš Flekáč v letošním nejlepším čase této kategorie 8.04. Na stupně vítězů ho doprovodili Lukáš Petrikovič z Chebu (8.08) a František Doubek z AC Jablonec (8.12).

V juniorském finále na hladké šedesátce si rozdělili cenné kovy členové úspěšné reprezentační štafety na 4x100 metrů, která v loňském roce přivezla páté místo z MSJ v Tampere. Z nového osobního rekordu 6.76 a obhajoby titulu se radoval kladenský Matěj Krsek. Stříbro si na krk pověsil kolínský Stanislav Jíra za 6.85 a bronz vybojoval Daniel Vejražka z Klášterce nad Ohří (6.94).

Závod na 60 metrů juniorek jasně ovládly závodnice SK Jeseniova Praha. Vítězkou se stala Natálie Tiplicová v čase 7.61 před oddílovou kolegyní Emmou Maštalířovou (7.63). Bronz náleží plzeňské Lindě Hettlerové za 7.67.

Mez dorostenkami potvrdila roli hlavní favoritky Adéla Novotná z Liazu Jablonec, která triumfovala výkonem 7.59. O dvě setiny zpět se do cíle předkláněla olomoucká Eva Kubíčková (7.61) a třetí skončila další zástupkyně jabloneckého Liazu Františka Rappová (7.69). Dorosteneckým šampionem se stal Armin Ntemo z Ústí nad Labem za 7.04 před Davidem Ayenim z Dukly Praha (7.07) a Danielem Nevrlou z Olomouce (7.10).

Ve výšce se hodně čekalo od dorostenky Kláry Krejčiříkové. Ta svou soutěž zahájila v podstatě až v momentu, kdy měly téměř všechny její soupeřky doskákáno. Suverénní primát si zajistila výkonem 182 centimetrů. Spokojena však příliš nebyla. Vítězný double potvrdila její oddílová kolegyně z Olympu Brno Michaela Horváthová (172). V závodě juniorek zdolaly Bára Sajdoková a Denisa Pešová shodně 181 centimetrů. Lepší zápis přisoudil mistrovský titul Sajdokové.

Mistrovské medaile se rozdávaly také v dálkařském sektoru. Mezi dorostenci byl jasně nejlepší Tomáš Kratochvíl, jenž dolétl na 722 centimetrů a na letitý rekord mistrovství legendárního Roberta Změlíka ztratil pouhé čtyři centimetry. Posledním pokusem se dostal přes sedmimetrovou hranici také stříbrný František Doubek, když si vylepšil osobák na 705 centimetrů. V juniorském klání se dostal přes sedm metrů jediný borec, kterým byl Jan Jirásek z Dukly Praha, který zvítězil skokem 714 centimetrů. Ve stejné kategorii dívek vyhrála Tereza Elena Šínová z Atletiky Jižní Město. Stačil jí k tomu výkon 599 centimetrů. Mezi dorostenkami zapsala nejhodnotnější skok 583 centimetrů Františka Rappová z Liazu Jablonec.

Juniorským tyčkařským kláním dominovali Jakub Vítek z Kolína (500) a Tereza Schejbalová z Plzně (400). Mezi dorostenci bral zlato David Zuska z Kladna za zdolaných 448 centimetrů. Respekt zaslouží jistě i stříbrný František Doubek, pro něhož to byla v průběhu sobotního programu již třetí medaile.

V juniorské kategorii potvrdili kvalitními časy papírové předpoklady Adéla Koláčková (9:47.75) a Daniel Kotyza (8:38.23).