přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2018, 16:45

Mistráky na Sletišti zpříjemní i bazén

Ve vlně veder skýtá hostitelský areál Sletiště v Kladně takřka ideální podmínky. Krytá tribuna, rozcvičovací hala i blízký les Lapák, to vše jde naproti návštěvníkům nadcházejícího 49. republikového šampionátu (28. a 29. 7.). Majitelé vstupenek se navíc budou moci osvěžit naproti stadionu v bazénu, a pak se zase vrátit na atletiku. A bude se na co dívat, neboť šampionát je po pár letech opět poslední příležitostí, jak se kvalifikovat na vrchol sezóny či před ním ještě otestovat formu.

Po víkendu se totiž definitivně uzavře nominace na mistrovství Evropy v Berlíně, kam si dosud zajistilo start 48 atletů. Šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák si na dnešní tiskové konferenci přál, aby nějaké jméno přibylo, konkrétní však příliš být nechtěl. Nakonec zmínil třeba běžce Filipa Sasínka, Evu Krchovou, tyčkaře Michala Balnera či sprintera Jana Velebu. Ten má již zajištěn start se štafetou, k individuálnímu limitu mu však kousek chybí. „Pevně ale věřím, že ještě někdo překvapí,“ uvedl Dvořák.

Podrobně o hlavních tahácích šampionátu referujeme zde, v kontextu nominace na „Evropu“ bude asi nejzajímavější mužské soutěže v hodu oštěpem a běh na 400 m překážek, kde je vícero závodníků s ambicemi na Berlín. V druhé ze zmíněných disciplín pokořili potřebný čas Michal Brož, Vít Müller (ten běží hladkou 400) a Martin Tuček, jeho pozici, jako majitele nejslabšího výkonu z trojice jistě budou chtít ohrozit Martin Juránek či Jan Tesař.

V případě oštěpařů dokonce již splnili výkonnostní požadavek ČAS čtyři borci, přičemž do kvóty se vejdou jen tři. Černého Petra drží Petr Frydrych, poslední pozici dle výkonu pak Jaroslav Jílek. Z elitní čtveřice budou v Kladně nakonec závodit jen tito dva, neboť jednička Jakub Vadlejch šetří bolavá záda a aktuální dvojku Vítězslava Veselého postihla angína. Chybět budou na Sletišti bohužel i koulař Ladislav Prášil či překážkář Petr Svoboda, toho kvůli zdraví neuvidíme ani v Berlíně, ač „limit“ splněn má.

Velká část domácích hvězd si však ujít start nenechá. Opravdovými lahůdkami by mohly být obě stovky, a zejména ta mužská v čele s čerstvým rekordmanem Zdeňkem Stromšíkem. Také start Pavla Masláka na jeho hlavní trati, kde by se chtěl probít mezi tabulkově nejlepší dvanáctku v Evropě, aby se tím pádem dostal rovnou do semifinále. „A vzpomeňme na halu 2015, kdy se za ním ostatní vytáhli k výborným časům,“ připomíná Tomáš Dvořák.

Ozdobou šampionátu by měli být také hosté dnešní tiskovky, koulař Tomáš Staněk a tyčkař Jan Kudlička. U obou přitom neprobíhala sezóna ideálně, takže o motivaci předvést se na republikovém vrcholu mají postaráno.

Staněk závodí i přes potíže s třísly, které se nyní přesunuly do břicha. „Určitě nepůjdu všechny pokusy, spíše takovou simulaci kvalifikace v Berlíně, první, třetí, pátý pokus, aby tam byly podobně dlouhé prostoje. I tak se snad povede výkon za 21, ale když ne, nebudu to hrotit, Berlín je důležitější,“ uvedl Staněk i s ohledem na zdravotní stav, který stále není úplně stoprocentní.

To Kudlička měl dokonce dlouho potíže pokořit kvalifikační normu potřebnou pro start na mistrovství Evropy a povedlo se mu to až začátkem července na Pražské tyčce. „Mám pocit, že letos skoro nezávodím, jen se soustředím,“ glosoval své rozpoložení. „Věřím ale, že si v Kladně spravím chuť, včera v tréninku jsem skočil výš než letos v závodě. A to já obvykle skáču v závodě více než v tréninku,“ tvrdil Kudlička, který si i pamatuje, jak při dosud posledním MČR v Kladně v roce 2005 závodil jako dorostenec. „Tehdy jsem skočil 460, tak snad to bude teď více,“ vtipkoval.

Republikový šampionát dospělých se tedy do Kladna vrací po 13 letech. „V areálu proběhla za tu dobu spousta úprav, hala, která bude příjemná pro závodníky, a zastřešenou hlavní tribunu zase ocení hlavně diváci,“ říká ředitel MČR a také šéf pořádajícího A.C. TEPO Kladno Jiří Klesnil. „Děláme maximum, aby vše šlo hladce, závodníci předvedli výborné výkony a diváci si to užili. Děti do 140 cm a senioři nad 65 mají vstup zdarma a zařídili jsme, aby bylo možné odskočit si osvěžit se do bazénu, a pak se zase vrátit na atletiku,“ dodává Klesnil.

Michal Procházka, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout