Mílaře ovládl Jaša, dorost Gieselová a Šlapák

neděle 13. prosince 2020
V Běchovicích pokračoval šampionát v krosu, jenž byl kvůli vládním opatřením rozdělen nezvykle do dvou víkendových dnů. V kratším mužském závodě se radoval z triumfu Tomáš Jaša, v dorostu porazili své soupeře rozdílem třídy Iva Gieselová a David Šlapák. V parku nedaleko startu tradiční silniční desítky se na trati s dvěma krátkými stoupáními a spíše na tvrdším podkladu závodilo také v kategoriích staršího i mladšího žactva.

Zlatý návrat po deseti letech

V roce 2010 kraloval Tomáš Jaša ze Stříbra na mistrovském krosu mezi juniory, poté si připsal pár startů mezi vytrvalci bez výraznějšího úspěchu. Poslední roky se na „přespolní“ MČR vrátil v mílařské kategorii a v dresu AK ŠKODA Plzeň, v obou případech útočil na pódium. Předloni v Kostelci-Alfrédově byl úspěšný a bral bronz, před rokem v Dříteči mu to nevyšlo o jedinou příčku. V Běchovicích však vystoupal na nejvyšší stupínek poté, co na 4km tratí nechal všechny soupeře za svými zády v čase 12:36 minuty.

Jaša, který první okruh nebyl úplně v popředí, si s loni pátým juniorem Danielem Kotyzou z Univerzity Brno poradil o tři vteřiny (12:39). O další 3 s zpět finišoval českolipský Ondřej Chour (12:42), pro nějž je třetí místo návratem na „bednu“ po čtyřech letech, kdy na druhém konci Prahy na golfu v Motole bral stříbro. Pět vteřin od medaile zůstal nositel slavného příjmení Marek Uvizl ze Studence (12:47; jeho otec Ivan má mj. i z krosu titul), i tak dosáhl svého nejlepšího výsledku napříč MČR. Elitní šestici pak uzavírají David Plný a Kamil Krunka, dvojice běžců náchodského běžeckého klubu běžela cílovou branou v závěsu za Uvizlem (oba 12:48).

Dorost: jasné triumfy o čtvrtminutu

Ač dorostenkou teprve prvním rokem, podala Iva Gieselová z TJ Šumperk suverénní výkon. Dvojnásobná šampionka z dráhového MČR (trojka a stýpl) se jako jediná na třech kilometrech závodu dostala pod 11 minut a časem 10:54 předčila o čtvrt minuty nejbližší soupeřku. Tou byla Dana Přikrylová z Aritmy Praha (11:09). Teprve bitva o bronz byla o poznání dramatičtější, vybojovala jej Tereza Placatková z Berouna (11:17), těsně následována Terezou Šedovou (11:18) a Anetou Kučerovou (11:19), šestá byla letošní mistryně na 800 m Pavla Štoudková.

Podobně jednoznačné vítězství si připsal v závodě dorostenců na 4 km David Šlapák z AC Slovan Liberec. Mladík, jenž na MČR na dráze v Ostravě opanoval trojku i patnáctku, umí výborně i kros, vždyť již před rokem byl čtvrtý v Dříteči mezi juniory a pak také reprezentoval v této kategorii na ME v Lisabonu. V Běchovicích dominoval výkonem 12:37, přičemž z dospělých mílařů byl pouze šampion Jaša rychlejší. Šlapáka na stupně vítězů doprovodili borci, kteří si s tratí poradili za méně než 13 minut, po jeho pravici Matěj Hřebačka z Hodonína (12:52) a po levici pak Tomáš Habarta z Uherského Hradiště (12:58). Čtvrtý doběhl Nikodem Mitrenga (13:03), nejlepší z ročníkově mladších dorostenců.

Žákovské bitvy

Na tříkilometrové trati se z 68 starších žákyň, které ji dokončily, zdržela nejkratší dobu Karolína Jarošová ze Slavie Praha. Časem 11:22 předčila stříbrnou Elišku Koletovou z Hvězdy Pardubice o tři vteřiny (11:25), bronzovou Terezii Venoušovou ze Šumperka pak o čtyři (11:26).

Také žáky čekaly tři kilometry v terénu, tady se dva nejlepší dostali s časem pod 10 minut. Šampionem se stal Daniel Dočkal z Humpolce za 9:51, druhý Alois Hřebíček ze Šternberka jej následoval o pět vteřin zpět (9:56). Třetí doběhl mladoboleslavský Jáchym Červinka (10:02).

Nejpočetněji obsazený závod byl hned ten úvodní, postavilo se do něj 78 mladších žákyň. S dvoukilometrovou tratí si nejrychleji poradila Adéla Holubová ze Sokola České Budějovice v čase 7:23. Stříbro vybojovala Jan Csizmaziová z Turnova (7:26), v těsném souboji o bronz uspěla Adéla Štefanová z Veselí nad Lužnicí před uherskohradišťskou Monikou Železníkovou (obě 7:32).

Závodu mladších žáků na stejné 2km trati mezi 76 startujícími suverénně kraloval Jan Machalický z nedalekého Újezdu nad Lesy, jenž trať prolétl za 6:48. Na stupně vítězů jej doprovodili Richard Hübner z jabloneckého LIAZ (6:57) a Lukáš Mareš ze Spartaku Praha 4 (7:01).

Michal Procházka, foto: ČAS - Martin Wawrzyczek