Memoriál pro Malachowského, zářili i další

úterý 27. května 2014
Hlavní disciplínu Memoriálu Ludvíka Daňka ovládl polský favorit. Kvality potvrdili i čeští vrhači či třeba běžec Holuša.

Proměnlivé počasí, které momentálně v Česku vládne, se výrazně podepsalo i na turnovském atletickém svátku. Místy opravdu velice hustý déšť však neznemožnil špičkové výkony.

Vítězem závodu oslavujícího olympijského vítěze z Mnichova, Ludvíka Daňka, se stal stejně jako před rokem Polák Piotr Malachowski. Stříbrný medailista z loňského MS v Moskvě i olympijských her 2012 se v soutěži vytrvale zlepšoval, přičemž nejdelší hod si nechal na samotný závěr, kdy disk z jeho mohutné paže doplachtil do vzdálenosti 67.26 m. „S výkonem jsem spokojený, závody byly fajn, diváci podporovali. Technika na začátek sezony suprová, kdyby nezapršelo, mohlo by to být ještě lepší, ale s tím nikdo nic nenadělá,“ prohlásil lídr aktuálních světových tabulek.  „Sezona je zatím dobrá, snad bude platit, že jaký začátek, takový konec. Hlavní samozřejmě bude uspět na mistrovství Evropy v Curychu,“ dodal 30letý rodák z Žurominu v Mazovském vojvodství.

V soutěži mu byl nejvážnějším soupeřem více než dvoumetrový Němec Martin Wierig, jenž vytrvale ostřeloval hranici 65 metrů. Nejdále mu to letělo ve čtvrté sérii, kdy z toho bylo 65.54, přičemž hned v té následující mu změřili jen o centimetr méně. Třetí ve vyrovnaném poli byl nakonec Polák Robert Urbanek s 63.91, na slavného Estonce Gerda Kantera zbyla s 63.74 čtvrtá příčka. Další z titánů disciplíny, 42letý Litevec Virgilius Alekna, obsadil s 61.08 páté místo. Nejlepší z českých závodníků byl Igor Gondor, jenž hodil 58.55 m.

Velice nabitá byla i soutěž koulařů. Své vysoké kvality v ní potvrdil mistr světa z posledních dvou venkovních šampionátů David Storl. 23letý Němec, který se na novou sezonu vybavil novým účesem s působivým přehozem, poslal i přes preventivně zatejpovaný krk své náčiní do vzdálenosti 21.10 m. Za ním se seřadili čeští borci v čele s bronzovým medailistou z loňského HME Ladislavem Prášilem, který vrhl 20.31 m, a to hned dvakrát. „Na to, jak se to vyvíjelo, je to ještě docela dobrý výsledek. Už v rozcvičení jsem se necítil dobře, pak do toho začalo pršet, to už mi vůbec nevyhovovalo,“ prohlásil 24letý svěřenec Petra Stehlíka. „V sobotu budu závodit na Diamantové lize v Eugene, tam by mohlo být lepší počasí a i konkurence tam bude veliká,“ dodal Prášil, druhý muž koulařského pořadí. Třetí příčku obsadil výkonem 19.67 Tomáš Staněk, následovali ho Jan Marcell (19.26), Antonín Žalský (19.09) a Martin Novák (18.99).

Dalším z vrcholů mítinku, jenž patří do extraligového okruhu, byla mužská osmistovka, jíž vévodil halový vicemistr světa na této trati z roku 2012, Jakub Holuša. Svěřenec Jiřího Sequenta, který se v tomto roce zaměřuje na patnáctistovku, zvládl dva okruhy za 1:47.52. Jen o 22 setin tak zaostal za limitem pro ME. „Vůbec jsem nečekal takový čas. Dost jsme v posledních dnech trénovali, navíc jsem v sobotu běžel hodně náročnou pětku na klubovém poháru, takže jsem se cítil hodně unavený. Dokonce jsem zvažoval, jestli mám vůbec přijet, ale nakonec jsem rád, že jsem to udělal,“ pochvaloval si Holuša. „Teď se hrozně těším na patnáctistovku, kterou poběžím za dva týdny na memoriálu Josefa Odložila. Pokud se nic zlého nestane, měl by z toho být opravdu zajímavý výkon,“ slíbil Jakub.

Sprinterka Kateřina Čechová běžela v závodě bez rovnocenné konkurence stovku za 11.61 (-0.4), kvalitní stýpl zaběhl Milan Kocourek (8:44.23), Jakub Vadlejch hodil oštěpem 78.01. Rekord mítinku pokořili i Jan Jirka na dvoustovce (21.15), Monika Preibischová na patnáctistovce 4:31.03 a Jana Reissová na 400 m př. (59.97 bylo dvě setiny od limitu pro juniorské MS). Ve výšce skočil Jaroslav Bába 220 cm.