Memoriál Josefa Odložila přinesl několik rekordů mítinku a kvalitní atletickou podívanou

Aktuality
neděle 29. června 2003
Memoriál Josefa Odložila, mítink, který je od letošního roku zařazen do kategorie Grand Prix II, byl kvalitním atletickým představením. Stal se tak letos již druhým atletickým svátkem na území České republiky.

Diváci Odložilova memoriálu byli svědky vynikajícího souboje kladivářů, skvělého českého rekordu v téže disciplíně Lucie Vrbenské, zajímavé exhibice nejlepších světových desetibojařů, osobních rekordů českých běžců a několika rekordů memoriálu.

Zajímavý souboj kladivářů

Vynikající úroveň na Memoriálu Josefa Odložila měla kladivářská soutěž, a to v obou kategoriích. V předprogramu mítinku se předvedla Lucie Vrbenská, když vytvořila nový český rekord výkonem 67,24 metru.
Mužská soutěž ve stejné disciplíně přinesla velmi zajímavou podívanou. Japonec Koji Murofushi zahájil kvalitním hodem 81,76, ovšem Slovák Libor Charfreitag se nenechal zahanbit a odpověděl tím, že své náčiní poslal do vzdálenosti 81,81 metru. Vytvořil tak nový slovenský rekord. Stříbrný z MS 2001 Murofushi hranici nejprve posunul o jeden centimetr na 81,82, dalším pokusem na 82,13.  Mezitím maďarský mistr Evropy Adrián Annus překonal 82,73, ovšem Murofushi pátým pokusem předčil všechna očekávání, neboť vytvořil třetí nejlepší výkon všech dob, asijský a zároveň japonský rekord, když poslal své náčiní do vzdálenosti 84,86 metru. „Jsem jako ve snu, vůbec tomu nemohu uvěřit. Světový rekord je ještě daleko, ale doufám, že se k němu přiblížím a podobný výkon jako dnes na Memoriálu Josefa Odložila brzy předvedu. Trošku mě mrzí, že se házelo na vedlejším stadionu, mám rád podporu publika. S výkonem jsem velmi spokojený,“ uvedl po závodě Murofushi.
Čeští reprezentanti Vladimír Maška a Pavel Sedláček na A-limit na mistrovství světa nezaútočili.

Nový rekord memoriálu v „Odložilově“ disciplíně na 1500 metrů

Disciplína, která je nazývána „memoriálovou“ a ve které slavil úspěchy Josef Odložil, se dočkala dalšího rekordu. Na start se postavil olympijský vítěz ze Sydney spolu se svými soupeři Noah Ngeny, který byl zároveň držitelem dosavadního rekordu mítinku. Nový rekord memoriálu ovšem překonal Paul Korir časem 3:34,77, druhý doběhl Portugalec Rui Silva (3:35,45) a až třetí Keňan  Noah Ngeny.

Výhra Styopinové ve výšce

Výšku žen vyhrála Viktoria Styopinová, když jako jediná zdolala laťku ve výšce 194 centimetrů. O totéž se pokoušely i naše výškařky Zuzana Hlavoňová a Iva Straková, ale ani jedna neuspěla. Obě zdolaly 191 centimetrů, lepším skóre v pokusech druhé místo obsadila Hlavoňová, třetí skončila Straková. „Limit na mistrovství světa zatím nemám, ale nervózní z toho nejsem. Zdraví mně zatím drží, takže se to ještě podařit může. Kromě toho, stále je na prvním místě u mě rodina, potom teprve sport. Z hlediska techniky mohu říct, že  na vyšších výškách si ještě nejsem moc jistá, takže uvidíme,“ uvedla třicetiletá Hlavoňová. Iva Straková může být klidnější, protože limit splnila již v halové sezoně v Bratislavě, když skočila 196 centimetrů.   

Tyč žen soubojem Hamáčkové a Dragilaové

V soutěži tyč žen nakonec zůstaly dvě největší favoritky Stacy Dragilaová a Pavla Hamáčková, když obě překonaly jak 441, tak 451 centimetrů. Pětadvacetiletá Hamáčková se poté pokoušela o nový český rekord, který nedávno ve Velenje sama posunula na hranici 460 centimetrů. Na Memoriálu Josefa Odložila 461 nepokořila, ale druhý i třetí pokus na této výšce byl velmi nadějný. „Dnes jsem nevyužila svou formu, ale rozhodilo mě, že jsem základní výšku skočila až na třetí pokus. Už jsem měla černé myšlenky. Každopádně 451 je dobrý výkon a cením si i druhého a třetího pokusu na 461 cm,“ uvedla Hamáčková. Vítězkou skoku o tyči žen se tak stala Američanka Stacy Dragilaová, která se českému publiku předvedla v letošním roce již podruhé. Ta výšku na 461 centimetrech také nepřekonala, ale na pokusech byla úspěšnější, takže si výhru z Memoriálu Josefa Odložila odváží právě ona.

Memoriál Jiřího Skobly, disk žen v rukou Pospíšilové, Fuchsová zkoušela 400 metrů

V soutěži koulařů již tradičně nazývaném Memoriálem Jiřího Skobly uspěl trojnásobný mistr světa Američan John Godina výkonem 20,74, náš Petr Stehlík skončil až na desátém místě, ovšem výkonem 20,22 si vytvořil své letošní maximum a potvrdil tak B – limit na mistrovství světa do Paříže. 
Věře Pospíšilové se podařilo překonal rekord mítinku, když kralovala své disciplíně a vyhrála výkonem 63,79 před druhou Joannou Wisnievskou (61,76) a třetí Suzanne Powellovou (61,48). Potvrdila tak svou letošní skvělou formu. Helena Fuchsová si na memoriálu vyzkoušela běh na 400 metrů. „Chtěla jsem běžet v Áčku, i když jsem věděla, že skončím hluboko poslední, ale chtěla jsem si to dnes vyzkoušet. V trénincích se zlepšuji a doufám, že by to mohlo jít nahoru,“ uvedla svěřenkyně Ladislava Kárského. Fuchsová skončila  v A běhu na 400 metrů žen poslední v čase 56,82.

Osobní rekordy českých běžců

Na 400 metrů v mužské kategorii se blýskli dva čeští reprezentanti Jan Mazanec a Václav Bláha. Sice skončili na šestém a sedmém místě, ovšem jejich časy jsou zároveň jejich osobními rekordy. Mazanec doběhl v čase 46,40, Bláha 46,42.
Osobní maxima si vytvořili také Stanislav Sajdok a Jan Čech na 110 metrů překážek. Oba ve shodném čase 13,97.

Padlo několik rekordů memoriálu

Na 400 metrů překážek jasně zvítězil Jiří Mužík v novém rekordu mítinku 48,76 za druhým Borisem Gorbanem a třetím Štěpánem Tesaříkem (49,64). „Dnes jsem zkoušel nový rytmus. Jako zkouška to bylo dobrý, risk je zisk a jednou to určitě vyjde. S dnešním výkonem jsem spokojený, je to přece jen rekord mítinku. V Trikalle jsem zakopl o překážku, a tak jsem si dneska chtěl spravit chuť, to se mi také podařilo. Ukázat se před domácím publikem je vždycky pěkný," uvedl po závodě Mužík.
Ovšem  padlo ještě dalších sedm rekordů mítinku. V mužské kategorii v disciplínách – 100 metrů, 1500 metrů a v hodu kladivem. V ženské kategorii v běhu na 100 metrů překážek, v hodu kladivem, hodu diskem a skoku o tyči.

Již druhý ročník exhibičního souboje světových desetibojařů

Po roční přestávce se na Odložilově memoriálu opět představili nejlepší světoví vícebojaři. Závod začal disciplínou 110 metrů překážek.  Vítězem první disciplíny exhibičního turnaje se stal světový rekordman Roman Šebrle časem 14,15, v těsném závěsu za ním byl Tomáš Dvořák. V druhé disciplíně exhibičního souboje zvítězil Jon Arnar Magnusson, když vrhl koulí do vzdálenosti 16,18 metru. Druhý byl Tomáš Dvořák s výkonem 15,68 a třetí Roman Šebrle 15,09. V běhu na 200 metrů vyhrál Magnusson v čase 21,71 před druhým Romanem Šebrlem a třetím Michalem  Modelskim. Celkově tedy v exhibičním souboji vyhrál Magnusson s 2704 body, druhý skončil Roman Šebrle s 2614 body a třetí Tomáš Dvořák s 2 612 body. „Byla to sranda, dobrý trénink a zároveň setkání s kamarády,“ uvedl světový rekordman Roman Šebrle.

Karolína Farská