přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. června 2013, 17:51

Melnyčenková a Kravčenko stvrdili výhru v Kladně

TNT Express mítinku zařazeného do seriálu IAAF přálo oproti loňsku i předešlým dnům počasí (snad kromě závěru mužské soutěže). Na kladenském Sletišti uhájili prvenství po prvním dni vedoucí Bělorus Kravčenko a Ukrajinka Melnyčenkové, která navíc složila nejlepší světový výkon roku. Dařilo se domácím lídrům, kteří oba skončili třetí, Klučinová „povýšila“ limit pro MS, Lukáš si zase výrazně vylepšil osobní rekord.

Vítězka porazila smolařku

Do Kladna se vrátila Hanna Melnyčenková po třech letech a vítězně (tehdy byla čtvrtá) a složila tu o víkendu svůj druhý nejlepší sedmiboj kariéry (OR 6445). Zkušenou 30letou Ukrajinku poslalo 6416 bodů do čela světových tabulek před vítězku z Götzisu Theisenovou. Dnes navýšila bronzová medailistka z HME v Göteborgu svůj náskok především v dálce, kterou vyhrála s 646 cm, po méně vydařeném oštěpu pod 40 m však zabrala v osmistovce, kde si vylepšila osobák na 2:12.54. Nic jiného jí nezbývalo, neboť Karolina Tymiňská dostála pověstí výborné půlkařky a jako jediná se v závěrečné disciplíně vmáčkla s časem pod 2:10. Nakonec však Polka neunikla roli smolařky (třikrát bramborová z velkých akcí) a v Kladně už počtvrté zůstala těsně pod nejvyšším stupínkem.

Loňská vítězka Eliška Klučinová potvrdila, že na domácí půdě se jí daří, byť se tentokrát musela spokojit s třetí příčkou. Šanci na další vylepšení národního rekordu sice propásla v nevydařeném oštěpu (44.30), dle svých slov si však splnila „svůj hlavní cíl“, když o 90 bodů překonala přísnější z limitů pro Moskvu. „Po dálce (623) jsem ještě věřila, že bych mohla útočit na rekord. Ale vypadá to, že v oštěpu, když o něco jde, moc se mi nedaří. V druhém pokusu jsem si šlápla na čáru, což byla chyba, a při třetím už jsem byla stažená. Půlku jsem běžela, aby to bylo 6200, bohužel jsem vytuhla,“ zhodnotila se svěřenkyně Františka Ptáčníka, pro niž je víkendový závod i tak třetím nejlepším sedmibojem kariéry, v němž kromě vydařeného počasí opět pomohlo kouzlo kladenského Sletiště. „Je to super, když tu mám své fanoušky, kteří mě povzbuzují po trati osmistovky. Dokonce mi kamarádi připravili i první oficiální plakát,“ kvitovala s úsměvem transparent hlásající „Eliško, jsi jednička“.

Jen šestnáct bodů zbývalo k překonání 6000 při osobním rekordu Bělorusce Něcvětajevové, pátou příčku obsadila Řekyně Ifantiduová s 5842, o dva body si vylepšila své maximum slovenská juniorka Mokrášová (5612). Druhou nejlepší domácí sedmibojařkou byla na 8. místě Alena Galertová, která po 5455 o 18 b zaostala za svým osobním rekordem z MČR, na druhou stranu zopakovala nominační výkon pro ME „22“. Její kolegyně ze skupiny trenérů Drbohlava a Rudy Aneta Komrsková (v závodě 11.) se oproti Houštce zlepšila na 5180.

Do třetice všeho dobrého

Tohle úsloví o víkendu dokonale naplnil Andrej Kravčenko. 27letý Bělorus přijel do Kladna v letech 2007 a 2011, ani jednou však nedokončil, tak to tentokrát vzal rovnou k vítězství. Vedení se ujal definitivně již včera po dálce a ani dnes už neponechal nic náhodě, když po dílčích výkonech 14.14 (+1.1) – 47.11 – 4.82 – 62.52 – 4:41.08 nakonec nastřádal 8380, čímž o 10 b zaostal za svým letošním úvodním desetibojem v Götzisu, od lídra světových tabulek Němce Schradera jej dělilo 47 bodů. Obhájce vítězství Dmitrij Karpov držel s Kravčenkem krok do tyče, kterou vyhrál s 502 cm, v závěru však své slabší disciplíny (oštěp a 1500 m) za deště nezvládl a nakonec nepřekonal ani 8000, chybělo 22 bodů.

Větší radost měl zcela jistě ze svého součtu 7753 třetí desetibojař v pořadí Marek Lukáš, který si vylepšil o 245 bodů osobní rekord. Svěřenci Rudolfa Černého k tomu pomohly osobní rekordy hned v polovině disciplín, byť vesměs nešlo o nějaké veliké výkonnostní skoky. „Překážky letošňák (14.71), ale nějak extra spokojený nejsem, v disku osobák (40.35), sice malý, ale i ten se počítá. Tyčka dobrá (462), ale věřím, že ještě mám rezervy, oštěp hodnotím nejvýše (vícebojařský OR 69.17), patnáctka dobrá (4:44.51), déšť při ní zas tak nevadil. Celkově jsem hodně spokojený,“ zhodnotil se Lukáš, který se nyní bude chystat na červencové mistrovství Evropy do 22 let. „Bude to pro mě první větší akce, chtěl bych udělat podobný výkon jako teď nebo i lepší a nabrat nějaké zkušenosti,“ řekl o ambicích směrem k Tampere.

Za čtvrtým Polákem Wiesolkem, který nasbíral 7720 bodů, následovali další čeští desetibojaři. Osobní rekord (o 107 b) si vytvořil pátý Jaroslav Hedvičák, příští rok by mohl mít na dresu číslo 7437. Dnes mu pomohlo zejména sedmimetrové vylepšení v oštěpu, který mu hned dvakrát dolétl za hranici s číslem 50 (nejdále 50.88). Pavel Baar pak na šesté příčce nasbíral 7402 b.

Výsledky


Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout