přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. července 2021, 10:07

Česká finálová tečka v Tallinnu

Závěrečný den MEJ v Tallinnu má na programu řadu finálových disciplín. Ve čtyřech z nich nechyběly ani české barvy. Štafeta juniorek na 4x100 metrů si dosprintovala pro čtvrté místo a v rozběhu navíc překonala národní rekord. Naši sprinteři obsadili šesté místo. Stýplař Tomáš Habarta byl desátý.

Štafeta sprinterek nám udělala dopoledne radost novým juniorským národním rekordem 44.94 a naše děvčata si nevedla vůbec špatně ani ve finále. Nechybělo mnoho a mohly stát i na stupních vítězů. Finišovaly totiž jako čtvrté v čase 45.11 a na bronzové Polky ztratily rovné tři desetiny. Také finálový čas našich reprezentantek je lepší, než byla hodnota nyní již bývalého národního rekordního zápisu. Čtveřice Eva Kubíčková, Tereza Lamačová, Barbora Šplechtnová a Lucie Mičunková tak bude jistě odlétat z Tallinnu spokojena. Navíc se naše sprinterky mohou těšit na další vrchol v podobě mistrovství světa juniorů v Nairobi.

Jejich mužští kolegové se také dokázali poměrně s přehledem dostat do finále, když dopoledne vyhráli svůj rozběh v čase 40.54. Sestava Armin Ntemo, Eduard Kubelík, Lukáš Soukal a Matouš Budig se sice nezlepšila, když měl jejich výkon v cíli hodnotu 41.06, ale šesté místo na mistrovství Evropy juniorů se jistě počítá. Také zde se radovala ze zlata britská sprinterská škola (39.74) před Nizozemskem (40.07) a Itálii (40.18).

Tomáš Habarta zvolil pro finále závodu na 3000 metrů překážek stejnou taktiku jako v rozběhu. Po opatrnějším začátku se postupně prokousával startovním polem. V závěrečném okruhu se pak dokázal posunout na desátou příčku, na které také finišoval do cíle v čase 9:08.58. Nejlepší evropský juniorský čas 8:41.36 zaběhl vítězný Španěl Pol Oriach. Stříbrný Dán Alex Christiansen je zase výkonem 8:42.75 nejrychlejším Evropanem v kategorii do 18 let. Pro bronz si doběhl v novém osobáku 8:50.16 Ital Cesare Caiani.  

František Doubek po včerejší diskvalifikaci na čtvrtce, která zmařila všechny jeho naděje na dobré umístění, nastoupil do druhého dne desetibojařského klání pouze k úvodním dvěma disciplínám. Na stodesítce překážek si zaběhl sezónní maximum 14.48. V disku pak zaznamenal tři křížky a následně ze závodu odstoupil. Roli hlavního favorita potvrdil Belgičan Jente Hauttekeete, jenž vyhrál v letošním nejlepším juniorském světovém výkonu a osobním rekordu 8150 bodů. Přes 8000 bodů se dostal také druhý Nor Sander Skotheim (8012 bodů). Třetí skončil Francouz Téo Bastien (7722 bodů)

Vystoupení českého týmu na mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu zakončila štafeta čtvrtkařek. Čtveřice Kateřina Matoušková, Lucie Zavadilová, Karolína Mitanová a Nikola Bisová obsadila ve finále časem 3:40.64 osmé místo. Z titulu se radovaly v letošním nejrychlejším světovém čase této kategorie 3:35.38 Němky. Další medaile si rozdaly štafety Španělska (3:36.10) a Itálie (3:36.12). Mužskou štafetu na 4x400 metrů vyhráli v letošním nejrychlejším juniorském světovém čase 3:05.25 Britové před Italy (3:07.13) a Němci (3:08.09). 

Finále bez české účasti

Druhou závodnicí, které se podařilo na MEJ v Tallinnu získat dva individuální tituly, je švédská skokanka Maja Askag. Poté, co zvítězila v pátek v trojskoku nejlepším evropským juniorským výkonem sezóny 14.05, nenašla přemožitelku ani v dálce, kde triumfovala větrným skokem na 680 centimetrů a navázala tak na zlatý sprinterský double Irky Rhasidat Adelekeové ze stovky a dvoustovky. Další dálkařské cenné kovy si vyskákaly Španělka Tedy Eboseleová v osobáku 663 centimetrů a Němka Mikaelle Assaniová za větrných 662.

Neohroženým vládcem diskařského sektoru v Tallinnu byl Litevec Mykolas Alekna. Syn legendy této disciplíny by ovládl finále každým ze svých šesti měřených pokusů. Ten nejdelší pak měřil rovných 68 metrů a za rekordem šampionátu Poláka Bartoloměje Stoje z Eskilstuny zaostal o pouhé dva centimetry. Šedesátimetrovou hranici pak už překonali jen další dva medailisté Němec Magnus Zimmermann (61.55) a Bělorus Vladislav Pučko (61.06). 

Trojskokanské finále ovládl a leaderem letošních světových tabulek juniorské kategorie se stal Švéd Gabriel Wallmark, jenž doskákal na 16.39 a jasně zvítězil. Stříbrný Bulhar Dimitar Tašev zaznamenal 16.18, ale jeho výkon bude veden jako větrný. Stejně tak to bude i u bronzového Estonce Viktora Morozova (16.14). 

Letošním nejlepším evropským výkonem kategorie U20 ozdobila zisk titulu kontinentální šampionky na čtvrtce překážek Norka Andrea Roothová, která si s tratí poradila vítězně v čase 57.16 před Švédkou Moou Granatovou (57.94) a Dánkou Marthou Rasmussenovou (58.30). 

Finále oštěpařek mělo dvě šedesátimetrové závodnice. Zlato získala výkonem 61.18 Řekyně Elina Tzengková a za zmiňovanou metu se dostala i stříbrná Srbka Adriana Vilagošová (60.44). Třetí byla s odstupem Finka Anni Alanenová (54.80). 

Dopolední program

V průběhu dopoledního programu nám udělaly radost obě štafety na 4 x 100 metrů. Juniorky si doběhly pro druhou přímou postupovou pozici a navíc sestava Eva Kubíčková, Tereza Lamačová, Barbora Šplechtnová a Lucie Mičunková ozdobila svůj výkon novým českým juniorským národním rekordem 44.94. Dva roky starý zápis svých předchůdkyň vylepšila děvčata o 31 setin a mohou se těšit na boj o cenné kovy. "Konečně jsme to dokázaly. Je to národní rekord, ale také splněný limit pro start na MSJ v Nairobi, a to byl náš cíl. Pořád to ale nebylo perfektní a snad se ještě zlepšíme ve finále," řekla Eva Kubíčková, která rekordní štafetu rozbíhala. Nejrychlejší rozběhový čas zaběhly Němky, které vylepšily evropský výkon roku této kategorie na 44.42. 

O několik minut později si vedli skvěle také naši sprinteři. Čtveřice Armin Ntemo, Eduard Kubelík, Lukáš Soukal a Matouš Budig dokonce svůj běh vyhrála v čase 40.54 a ani oni nebudou chybět mezi elitní osmičkou štafet, která si to rozdá o medaile. "Jsem trochu překvapen. Před startem jsem měl pocit, že nic nejde dobře. Startér nás navíc nechal dlouho čekat v blocích, to byla celá věčnost. Byl jsem hodně nervózní, ale dobře to dopadlo," zhodnotil Armin Ntemo. "Vyšly nám dobře předávky, které jsme trénovali posledních osm měsíců, ale věřím, že ve finále máme ještě na lepší čas," doplnil jeho slova Matouš Budig. I zde padl letošní nejlepší evropský výkon 39.68 a měli ho na svědomí favorizovaní Britové. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout