přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. července 2021, 13:47

Kubelík si dosprintoval pro stříbro

Česká výprava se na MEJ v Tallinnu raduje z další stříbrné medaile. V novém juniorském národním rekordu 20.82 ji na dvoustovce získal sprinter Eduard Kubelík.

Na stříbrný medailový úspěch chodkyně Elišky Martínkové navázal na dvoustovce Eduard Kubelík. Nejprve v úvodu odpoledního programu hladce postoupil mezi osmičku nejlepších časem 21.11, aby si následně to nejlepší nechal až do boje o cenné kovy. Po skvěle vyběhnuté zatáčce měl parádní i závěr a cílem proběhl na druhém místě v novém juniorském národním rekordu 20.82. Svůj vlastní z této sezóny srazil o dalších sedm setin. Jediným přemožitelem se mu stal vítězný Brit Derek Kinlock, jenž triumfoval v osobáku 20.72. Třetí byl též v kariérním maximu 20.98 Ital Federico Guglielmi. Cesta druhého českého reprezentanta na dvoustovce Matouše Budiga skončila v semifinále, kde v silném protivětru zaběhl 21.77 a bude patnáctý.

Výškař Jakub Bělík zahájil své první velké finále na výbornou, když 204, 209 i 213 centimetrů překonal napoprvé. Následně se rozhodl zariskovat a 215 centimetrů vynechal, aby pošetřil síly na další postupnou hodnotu, kterou bylo 217. Bohužel se mu tato taktika nevyplatila, když třikrát shodil. Přesto ukázal při své premiéře na velké mezinárodní akci notnou dávku odvahy a osmé místo z evropského juniorského finále je pro něj úspěchem. V letošním nejlepším evropském výkonu sezóny 225 centimetrů vyhrál Izraelec Jonathan Kapitolnik. Stříbro si vyskákal za 223 centimetrů Polák Mateusz Kolodziejski. Bronz si pověsil na krk za 217 centimetrů a předchozí čistý zápis Brit Sam Brereton.

Koulařka Katrin Brzyszkowská postoupila z dopolední kvalifikace sedmým nejlepším výkonem. V podvečerním finále si ale nepolepšila. V prvních dvou sériích zapsala křížky a do třetí tak vstupovala ve složité situaci. V ní pak sice byl její pokus měřený, ale na elitní osmičku to bohužel nestačilo. Vrh na 14.11 znamenal v konečném zúčtování devátou příčku. Pozici vedoucí leadera letošních světových juniorských tabulek potvrdila Turkyně Pinar Aykolová, která zvítězila za 16.80 před Nizozemkou Alidou van Daalenovou (16.56) a Němkou Ninou Ndubuisiovou 15.71).

Ve finále tyčkařek jsme měli dvojí zastoupení. Ani jedné z našich závodnic ovšem nevyšlo toto klání podle jejich představ. Lépe si vedla Niki Joannidu, která skočila prvním pokusem 394 centimetrů. Další postupná hodnota 402 už pak byla nad její síly a brala desáté místo. Viktorii Ondrové se bohužel nepodařilo zdolat ani základní výšku 384 centimetrů a ve finále tak žádný výkon nezapsala. Evropské zlato si vyskákala v novém osobním rekordu a také vyrovnaném evropském sezónním maximu 430 centimetrů Němka Sarah Vogelová. Na stříbrný stupínek vystoupala Francouzka Emma Brentelová za 420 a vyrovnaný rakouský juniorský národní rekord 415 centimetrů vynesl bronz Lise Gruberové.

Finále běhu na 3000 metrů juniorů byl veden spíše takticky a v jeho úvodu se ujal tempa i náš reprezentant David Šlapák, který se poměrně dlouho držel v hlavním balíku. Na nástup favoritů ovšem nedokázal zareagovat. Jeho úsilí nakonec stačilo na třinácté místo v čase 8:26.58. Zvítězil Ir Nicholas Griggs (8:17.18) před Němcem Yassinem Muhamedem (8:18.36) a Britem Alexem Malloyem (8:18.49).

Sprinterka Barbora Šplechtnová odcházela po semifinále dvoustovky zklamaná. Včera totiž s přehledem ovládla svůj běh v čase 23.68. Dnes ovšem neměla svůj den. I když bojovala ve vyrovnaném běhu až do posledních metrů, do cíle se předkláněla jako šestá v čase 23.95, a to bohužel na postup do vysněného finále nestačilo. K tomu chybělo Barboře 11 setin. Stejná číslovka bude u jejího jména svítit i v celkových výsledcích. Pro Terezu Lamačovou byl už samotný postup do semifinále úspěchem, a tak z první dráhy sbírala jako jedna z jeho nejmladších účastnic hlavně zkušenosti a časem 24.21 skončí šestnáctá.

Vojtěch Cihlář byl včera velmi příjemným překvapením rozběhu na 400 metrů překážek a v semifinále ukázal, že svou formu směrem k MEJ načasoval skvěle, když dokázal poprvé v kariéře stlačit svůj čas pod 53 vteřin. Hodnota jeho nového osobního rekordu je 52.97. S tímto výkonem mu v celkovém hodnocení náleží třinácté místo.

Na závěr soutěžního dne přišla bohužel smutná zpráva. Desetibojař František Doubek měl po čtyřech disciplínách slibně rozjetý závod a bojoval o medaili. Poté, co ve výšce skočil 191 centimetrů, se blýskl novým osobákem na čtvrtce. Bohužel záhy po doběhu byl dikvalifikován za vyšlápnutí z dráhy. Stejný osud postihl ještě další dva závodníky ze startovního pole. Protest české výpravy byl následně zamítnut a diskvalifikace zůstala. Česká výprava tak přišla o jednu medailovou naději. 

Finále bez české účasti

Evropský juniorský šampionát viděl poprvé v historii ženský kladivářský pokus za 70 metrů. Soutěži jasně dominovala Finka Silja Kosonenová. Světová rekordmanka své kategorie posunula vlastní rekord mistrovství z kvalifikace nejprve v úvodní sérii na 70.47, aby ho následně ještě posunula na 71.06. S téměř pětimetrovým odstupem získala stříbro Francouzka Rose Logaová (67.70). Bronz si vyházela Běloruska Maryola Bukelová (63.25).

Útok na rekord šampionátu se očekával také ve finále závodu juniorů na 110 metrů překážek a Francouz Sasha Zhoya tato očekávání beze zbytku naplnil. Ze zlaté medaile se radoval v čase 13.05, což je o 13 rychleji, než získal evropský juniorský titul v Rieti 2013 jeho krajan Wilhem Belocian. Na stříbrný stupínek vystoupal Nizozemec Matthew Sophia za 13.26. Bronz putuje do Itálie zásluhou Lorenza Simonelliho (13.34).  

Finále stovky překážek suverénním způsobem opanovala Švýcarka Ditaji Kambundjiová, která svým vítězným časem 13.03 zaostala jen dvě setiny za vlastním rekordem šampionátu ze semifinále. Na stupně vítězů ji doprovodily Polky Weronika Barczová (13.42) a Marika Majewská (13.46).

Sprinterskou královnou MEJ v Tallinnu je jednoznačně Irka Rhasidat Adelekeová. Poté, co včera zvítězila na stovce, dokonala sprinterský double i na dvojnásobné trati, když nedala svým soupeřkám ani tu nejmenší šanci a vyhrála v letošním nejlepším evropském juniorském výkonu roku 22.90. Dalšími medailistkami se staly Nizozemka Minke Bisschopsová (23.55) a Britka Success Eduanová (23.62).  

Letošní nejlepší světový výkon do 20 let padl ve finále oštěpařů. Jeho autorem a kontinentálním šampionem je Ukrajinec Artur Felfner, jenž poslal své náčiní na 78.41. V dalším pořadí ho následovali Fin Onni Ruokangas (73.06) a Francouz Lenny Brisseault (72.62). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout