přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. července 2021, 14:54

Doležálek pátý na MEJ

Druhým finálovým blokem pokračovalo mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu. Nejlepšího českého umístění dosáhl pátý kladivář Jan Doležálek. Čtvrtkař Tadeáš Plaček byl osmý.

Zatím nejlepšího českého mužského umístění na mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu dosáhl kladivář Jan Doležálek. Ten navázal na dobrý výkon z kvalifikace a v ten správný moment si vylepšil své sezónní maximum, když ve čtvrté sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 75.27, což jen něco málo přes metr za jeho vlastním národním rekordem z minulého roku. V celkovém zúčtování to stačilo na skvělou pátou příčku. Medaile byly hodně vysoko. Na bronz bylo třeba hodit 77.90. Právě tímto výkonem si zasloužil postavení na stupních vítězů Francouz Jean Baptiste Bruxelle. Stříbro bral Němec Merlin Hummel za 79.32 a titul evropského šampiona získal v novém polském juniorském národním rekordu 79.59 Dawid Pilat.

Z druhé dráhy odstartoval do finále čtvrtkařů Tadeáš Plaček. Závod rozběhl odvážně a držel se s nejlepšími až do samotného konce. Nakonec z toho bylo osmé místo a čas 47.35. Příliš tak neztratil ani na svůj osobák z včerejšího semifinále. Jasným vítězem se stal v letošním nejrychlejším evropském čase této kategorie 45.72 Brit Edward Faulds. Osobní maxima si vylepšili také další dva medailisté Ital Lorenzo Benati (46.27) a Nor Havard Ingvaldsen (46.70).  

Dálkař Tomáš Kratochvíl zahájil evropské finále skokem na 670 centimetrů. Nutno dodat, že při tomto pokusu měl obrovský nedošlap. V druhé sérii se sice zlepšil na 726 centimetrů, ale to bylo stále daleko od elitní osmičky. Ta mu nakonec unikla jen velmi těsně. Konkrétně mu k ní v daný moment scházely tři centimetry, když v třetím pokusu dolétl na 746 centimetrů a z Tallinnu si tak odveze deváté místo. Souboj o cenné kovy byl strhující. Po většinu soutěže byl ve vedení výkonem 791 centimetrů Francouz Erwan Konate. V závěrečné sérii se před něj ale dostali jeho krajan Bryan Mucret, jenž dolétl na 793 centimetrů a také vítězný Němec Oliver Koletzko, jenž bral titul v letošním nejlepším světovém výkonu roku v kategorii juniorů 798 centimetrů.


Český mužský stýpl je na vzestupu ve všech věkových kategoriích, což potvrdil na MEJ v Tallinnu také Tomáš Habarta, který dokázal hned při své premiérové účasti na velkém šampionátu postoupit do finále. Závod zahájil na chvostu startovního pole, ale postupně se propracovával, až proběhl cílem jako sedmý v čase 9:07.50. Vzhledem k tomu, že postupovalo prvních pět závodníků a dalších pět časem, byla jeho naděje na finále poměrně velká, a to se o několik minut později potvrdilo. Druhý běh byl totiž pomalejší a Tomáš se tak mohl radovat z postupu.  

Natálie Olivová vstupovala do druhého dne sedmiboje z třiadvacáté pozice, kterou se postupně zlepšovala. V dálkařském sektoru zaostala jen centimetr za svým osobákem, když skočila 564. V oštěpu pak zaznamenala solidních 37.48 a své vystoupení zakončila osmistovkou za 2:22.55. Celkově tak posbírala 5145 bodů, a to je jen 16 bodů za jejím osobním rekordem z MČR v Třebíči. Závodu jasně dominovala Finka Saga Vanninenová, když přímo deklasovala zbytek startovního pole v letošním nejlepším světovém juniorském výkonu roku 6271 bodů. Stříbro putuje do Nizozemska zásluhou Sofie Dokterové (5878 bodů) a bronz náleží Němce Marii Dehningové (5778 bodů).

Pětka juniorů měla na programu rovnou finále, a tak bylo startovní pole poměrně početné. Tropické počasí příliš nenahrávalo rychlým časům, a tak se běželo spíše takticky. Matěj Hřebačka se v podstatě celou dobu držel ve středu startovního pole, což mu vydrželo až do cíle, kterým proběhl jako čtrnáctý v čase 14:54.84. Titul evropského šampiona získal za 14:32.93 Dán Joel Lilleso před stříbrným Španělem Davidem Canterem (14:33.55) a Němcem Bastianem Mrochenem (14:34.04). Druhý český zástupce v závodě David Šlapák, který už měl v nohách včerejší trojku, závod nedokončil, když poměrně záhy po startu odstoupil, aby pošetřil síly právě na finálový běh na 3000 metrů. 

Postupová bilance českých sprinterek a sprinterů z rozběhů na dvoustovce byla k naší radosti stoprocentní. Barbora Šplechtnová si naprosto s přehledem pohlídala první příčku ve svém běhu v čase 23.68, což je jen dvě setiny za jejím osobním rekordem. Za tím příliš nezaostala ani Tereza Lamačová, která zaběhla 24.07 a Šplechtnovou doprovodí do dalšího kola. Podobně si vedli také jejich mužští kolegové. Eduard Kubelík postupoval přímo za 21.10 a totéž dokázal ve svém rozběhu Matouš Budig v čase 21.51.

Poté, co si Štěpán Schubert vylepšil na stodesítce překážek v dopoledním rozběhu osobní rekord na 13.71, mohl reálně pomýšlet i na finálovou účast. Semifinálový běh se mu ovšem bohužel nevydařil už od samého začátku a do potřebného rytmu už se nedostal. S vypuštěným závěrem tak proběhl cílem jako osmý v čase 14.44 a skončí třiadvacátý. Vyššího umístění tak v celkovém hodnocení dosáhne druhý český semifinalista Šimon Weiser. Také on si vytvořil v rozběhu osobní rekord, za kterým v semifinále časem 14.09 příliš nezaostal a bude dvacátý. Své možnosti naznačil hlavní favorit z Francie Sasha Zhoya, jenž prolétl rovinku s ploty v čase 12.98, čímž by o setinu překonal evropský juniorský rekord svého krajana Wilhema Belociana. Foukal mu však příliš silný vítr do zad o hodnotě +2.4 m/s.  V semifinálových bězích na stovce překážek žen byl k vidění nový rekord mistrovství. Jeho autorkou se stala Švýcarka Ditaji Kambundjiová. Mladší sestra známé sprinterky Mujingy Kanbundjiové vylepšila hodnotu 26 let starého historického maxima šampionátu Ukrajinky Jeleny Ovčarovové o osm setin.

Finále bez české účasti

Evropskou šampionkou v trojskoku se stala Švédka Maja Askagová, která se jako jediná dostala přes 14 metrů. Zlato vybojovala v letošním nejlepším evropském výkonu roku 14.05. Stříbro si vyskákala v novém osobáku 13.65 Ruska Valeria Volovlikovová. Bronzová Lotyška Darja Sopovová zaznamenala výkonem 13.62 dokonce juniorské národní maximum své domoviny.  

Ostře sledované finále stovky juniorů ovládl ve vyrovnaném nejlepším evropském výkonu roku 10.25 Toby Makoyawo z Velké Británie. Druhý Francouz Jeff Erius se vyhoupl časem 10.27 do čela dorosteneckých evropských statistik této sezóny. Bronz si na krk pověsil Ital Matteo Melluzzo (10.31).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout