přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. července 2021, 09:26

Doležálek do evropského finále

O nejvýraznější výsledek českého tomu v průběhu dopoledního programu úvodního dne na MEJ v Tallinnu se postaral kladivář Jan Doležálek, který vyhrál svou kvalifikační skupinu a nebude chybět v boji o medaile. Čtvrtkaři Tadeáš Plaček a Nikola Bisová postoupili do semifinále.

Naprosto suverénně si vedl v kvalifikaci kladivářů Jan Doležálek, když vyhrál svou skupinu hodem na 75.14, čímž zaostal jen pět centimetrů za svým sezónním maximem a příliš neztratil ani na vlastní juniorský národní rekord z minulé sezóny 76.38. V druhé sérii přidal ještě další pětasedmdesátimetrový hod na 75.09 a pak už se rozhodl šetřit síly na finále, do kterého bude vstupovat s třetím nejlepším výkonem z kvalifikace. Jediným kladivářem, který přehodil přísný kvalifikační limit byl Němec Merlin Hummel, jenž se stal vítězem této fáze za 79.90.

V rozbězích na 400 metrů juniorů nám udělal postupovou radost Tadeáš Plaček, když si skvěle rozvrhl síly a v cílové rovince už jen kontroloval druhou pozici, která mu zajistila cestu do semifinále. Jeho čas v cíli měl hodnotu 47.48. Milan Šcirbáni dokončil svůj rozběh na šestém místě v čase 48.87, což stačí v celkovém hodnocení na 24. příčku. Jasně nejrychlejší byl za 46.41 italský favorit Lorenzo Benati.

Z tria českých čtvrtkařek v rozbězích uspěla pouze Nikola Bisová. Ta sice doběhla pátá, což bylo mimo přímé postupové pozice, ale čas 55.06 ji nakonec přeci jen do odpoledního semifinále posunul. Cesta našich dalších dvou nadějí skončila v rozběhu. Lucie Zavadilová proběhla jeden okruh za 55.76 a bude čtyřiadvacátá. Karolína Mitanová obsadí s časem 55.80 25. příčku. Nejlepší rozběhový čas 53.31 zaběhla Polka Kornelia Lesiewiczová.

V rozbězích na 100 metrů juniorek jsme měli trojí zastoupení. Bohužel ani jedné z českých sprinterek se nepodařilo postoupit do semifinále. Nejblíže tomu měla Lucie Mičunková, která se v posledním rozběhu předkláněla do cíle jako čtvrtá v čase 11.94 a od přímého postupu ji dělily pouhé dvě setiny. V celkovém hodnocení obsadila 27. místo. Adéla Novotná končila s časem 12.03 třiatřicátá a Eva Kubíčková byla 37. za 12.17. Nejrychlejší závodnicí rozběhů byla vedoucí závodnice letošních evropských juniorských tabulek Rhasidad Adelekeová z Irska za 11.37.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout