přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. července 2019, 12:10

Dvojnásobná diskařská radost

Hned dva cenné kovy vydolovala česká atletika v diskařském sektoru. Michal Forejt vybojoval stříbro a jeho bratr Jakub si pověsil na krk bronz. Dálkařka Linda Suchá skončila čtvrtá a oštěpař Martin Florian veze domů páté místo.

Závěrečný soutěžní den na mistrovství Evropy juniorů v Boras nemohl snad začít lépe, jelikož jsme v něm prožili dvojnásobnou medailovou radost zásluhou Michala a Jakuba Forejtových. Oběma se povedl už první zajišťovací pokus. Michal zapsal 58.77 a Jakub založil hodem na 59.20, což znamenalo téměř jistý postup do první osmičky. Jakub pak výrazně přidal v druhé sérii, kdy jeho disk dopadl na 61.64 a posunul se na druhou příčku za vedoucího Španěla Yasiela Sotera (62.93). V třetích pokusech sesadil Michala z medailových pozic Němec Korbinian Hässler (60.13). Michal však ukázal srdce bojovníka a v páté sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 62.17, čímž si vylepšil osobní rekord a posunul se na stříbrnou pozici. Navíc zaostal jen 51 centimetrů za juniorským národním rekordem Marka Bárty. V šestých pokusech se už nic nezměnilo, a tak se Michal mohl radovat ze stříbra a na stupně vítězů ho doprovodil i bronzový Jakub. Evropským šampionem se stal Yasiel Sotero.  

Ve finále dálkařek nechyběla Linda Suchá a závod se jí vydařil. Hned v první sérii dolétla i v poměrně silném protivětru na 626 centimetrů, čímž zaostala jen dva centimetry za osobním rekordem. V dalších pokusem pak bohužel už nepřidala, ale i tak z toho bylo velmi dobré čtvrté místo. Medailová umístění byla pro naši reprezentantku tentokrát daleko. Zlato si vyskákala Italka Larissa Iapichinová za 658 centimetrů. V napínavém souboji ji těsně podlehla domácí Švédka Tilde Johanssonová (652) a bronz získala Britka Holly Millsová za 650, která si tak oproti sedmiboji o jednu příčku polepšila.

Další skvělé finálové umístění přidal oštěpař Martin Florian. Jeho nejdelší pokus byl z druhé série a měřil 73.16, což je jen o necelý metr za jeho osobním maximem z včerejší kvalifikace. V nabitém evropském finále to stačilo na páté místo. Napínavý souboj o zlato vyzněl lépe pro Švýcara Simona Wielanda, jenž přidal ke zlatu také nový juniorský národní rekord své země 79.44. Přes devětasedmdesát metrů se dostal také stříbrný Lotyš Krišjanis Suntažs (79.23). Na bronzový stupínek vystoupal Řek Dimitros Tsítsos za 77.79.

Štafeta juniorek na 4x100 metrů si evropské finále nezaběhne. Sestava Emma Maštalířová, Johana Kaiserová, Linda Hettlerová a Barbora Hůlková sice zaostala časem 45.36 jen jedenáct setin za vlastním juniorským národním rekordem, ale ani to na osmičku nejlepších nestačilo a naše sprinterky obsadí devátou příčku.

Štafeta juniorů na 4x100 metrů nastoupila ve složení Matyáš Koška, Tomáš Němejc, Matěj Krsek a Daniel Vejražka. Cílem sice doběhla jako druhá na přímé postupové pozici, ale naši borci se mohli radovat jen chviličku. Hned na první předávce totiž zvedla rozhodčí žlutý praporek, který znamenal diskvalifikaci, jelikož Matyáš Koška a Tomáš Němejc předali mimo vymezené území.

Chodec Rostislav Rožnovský dokončil závod na 10 kilometrů na 22. místě v čase 51:36.57. Pro jednoznačné vítězství si dokráčel v letošním nejlepším juniorském evropském výkonu této kategorie 41:10.03 Bělorus Mikita Kaliada před Italem Riccardem Orsonim (42:51.71) a Polákem Lukaszem Niedzialkem (42:20.66). Ženské chodecké desítce dominovaly turecké závodnice. Pro zlato si došla suverénním způsobem Meryem Bekmezová v čase 44:44.50. Její stříbrná krajanka Evin Demir byla bez mála o dvě minuty pomalejší (46:38.68). Bronz získala zástupkyně španělské chodecké školy Mariola Garcia (46:50,50).

Pořadatelská země se mohla radovat ze zisku zlaté medaile na mužské čtvrtce překážek. Domácí publikum potěšil Švéd Carl Bengtström, jenž proběhl cílem jako první v čase 50.32. Dalšími medailisty se stali Brit Seamus Derbyshire (50.86) a Matěj Baluch ze Slovenska (51.26). Mezi ženami zvítězila Nizozemka Femke Bolová za 56.25 před Maďarkou Sárou Mátóvou (56.89) a Španělkou Sarou Gallegovou (51.26).

Ve finále koulařek jasně kralovala Nizozemka Jorinde van Klinkenová, která brala zlato za 17.39 a stříbrné Turkyni Dinar Akyolové nadělila více než metr. Turecká reprezentantka si pověsila na krk stříbro za 16.19. Bronzový byla Islanďanka Erna Sóleyová Gunnersdóttirová (15.65).

V závodě na 3000 metrů juniorek měla nejrychlejší finiš Polka Zofia Dudeková, která vyhrála v čase 9:30.06. Za ní se seřadily stříbrná Portugalka Mariana Machadová (9:30.66) a bronzová Italka Elisa Ducoliová (9:32.42).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout