přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2019, 12:29

Patero finálových postupů na MEJ

Další úspěšné kvalifikační dopoledne má za sebou naše výprava v Boras. Česká atletika se může těšit z dalších pěti finálových postupů.

Český sprint bude mít dvojnásobné zastoupení v evropském juniorském finále na trati 200 metrů. Své semifinálové běhy zvládli na výbornou Tomáš Němejc i Daniel Vejražka. Němejc zaklekl do bloků prvního semifinále v osmé dráze a měl vynikající závěr, když se dostal před všechny své soupeře a cílem proběhl jako první v novém osobním rekordu 21.22. Své dosavadní kariérní maximum překonal o pět setin. Vejražka bojoval až do posledních metrů o přímý postup, který mu unikl o čtyři setiny, a tak musel čekat na výsledky posledního semifinálového běhu. Ten byl však pomalejší a Danovi výkon 21.36 na finále stačil. Pozici leadera letošních juniorských evropských tabulek potvrdil Ir Aaron Sexton (21.13).

Hned tři česká želízka v ohni jsme měli v kvalifikaci dálkařek. Nejpovedenější závod z našeho tria měla Linda Suchá, která hned v první sérii dolétla na 621 centimetrů, což se později ukázalo, že bohatě stačilo na postup do finále. Suchá postoupila jako osmá v pořadí. Barbora Hůlková předvedla tři vyrovnané pokusy. Dvakrát zapsala 596 centimetrů, což na finále nestačilo a obsadí čtrnáctou příčku. Tereza Elena Šínová se postupně zlepšovala, ale ani její výkon 591 nebyl dostačující a bude sedmnáctá. Přísný kvalifikační limit 635 centimetrů skočily jen Italka Larisa Iapichinová (650) a Švédka Tilde Johanssonová (648). Na finále bylo třeba skočit 610 centimetrů.

V kvalifikaci oštěpařů panovaly velmi příznivé podmínky a toho dokázal využít i Martin Florian. První pokus ještě nevyšel dle představ našeho reprezentanta, když se oštěp zapíchl na 67.71, ale v druhé sérii se do toho Martin opřel a byl z toho skvělý osobní rekord 74.10, čímž o více než dva metry překonal kvalifikační limit. Jen týden staré osobní maximum z Kladna si pak posunul o 2.56 metru.

Do rozběhů štafet na 4x400 metrů nastoupilo pouze devět sestav, což znamenalo, že jen jediná nepostoupí do finále. V prvním běhu navíc Němcům spadl kolík a nabrali velkou ztrátu. To mohlo přidat na klidu našim čtvrtkařům. Ti však nenechali nikoho na pochybách, že jejich ambicí není jen postup mezi osmičku nejlepších. I bez Matěje Krska, se čtveřice Ladislav Töpfer, Filip Ličman, Jakub Majerčák a Daniel Lehar pohybovala na čele startovního pole a až do posledních metrů bojovala s Francii o prvenství v rozběhu. Nakonec z toho bylo druhé místo v čase 3:10.02 a pohodlný postup do finále. Ze všech startujících byli rychlejší pouze Francouzi (3:09.96). Radovat se mohli i Němci, jelikož finišman Velké Británie, která byla jedním z hlavních favoritů, se zranil a tím se otevřela našim západním sousedům cesta do boje o cenné kovy.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout