přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. července 2019, 11:13

Hladké postupy Malíkové a Tupého

Do prvního dopoledního programu na mistrovství Evropy juniorů ve švédském Boras zasáhlo do bojů dvanáct českých reprezentantů. Dařilo se koulaři Davidu Tupému, čtvrtkařce Barboře Malíkové a Tomáši Němejcovi na stovce. Tupý si zahází evropské finále a Malíková s Němejcem postoupili přímo do semifinále.

Úvodní dvě disciplíny sedmiboje má za sebou Anna Kerbachová. Na stovce překážek se jí nezadařilo dle představ, když proběhla cílem v čase 14.34. Nutno dodat, že jejímu běhu foukal silný protivítr o hodnotě 2.5 m/s. S větrnou loterií si nejlépe poradila Britka Holly Millsová za 13.45. Ve výškařském sektoru si naše reprezentantka vyrovnala své sezónní maximum, když se přenesla přes 157 centimetrů. Ani zde však nebyla příliš spokojena. V této části soutěže byla nejlepší Irka Kate O´Connerová, která si vylepšila výškařský osobák na 181 centimetrů. V průběžném pořadí figuruje Kerbachová na devatenácté příčce. Vede Britka Holly Millsová před Švýcarkou Annik Källinovou a Španělkou Marii Vicenteovou.

V kvalifikaci koulařů se podařilo potvrdit papírové předpoklady Davidu Tupému, jenž poslal své náčiní nejdále hned v úvodní sérii, kdy dopadlo na 18.93, což byl pátý nejlepší kvalifikační pokus z celého startovního pole a David se tak může v klidu připravovat na zítřejší finále. Druhý český zástupce Jakub Héža zapsal 17.42 a v celkovém pořadí obsadí osmadvacáté místo. Jediným koulařem, jenž v kvalifikaci pokořil dvacetimetrovou hranici, byl Turek Alperen Karahan (20.12).

Ač měla nevýhodnou osmou dráhu, poradila si Barbora Malíková se svým rozběhem na 400 metrů naprosto zkušeně. Závod rozběhla volněji, ale v cílové rovince již měla vše pod kontrolou a v poklidu si doběhla z druhého místa pro přímý postup v čase 53.91 za Irkou Davicií Pattersonovou (53.88). Nejrychlejší rozběhový čas patří Rusce Polině Millerové (52.87).  

Emma Maštalířová doufala až do posledního momentu kvalifikace trojskokanek v postup do elitní dvanáctky. Nejdelší byl hned první pokus, kdy doskákala na 12.55 a dlouho držela postupovou pozici. Nakonec se před ni dostala poslední možná závodnice a odsunula ji na třinácté nepostupové místo. V ten moment měla ale Emma k dispozici ještě závěrečný pokus, při kterém ovšem přešlápla a finále jí tak těsně uniklo. Nejdelší kvalifikační pokus zaznamenala bulharská favoritka Alexandra Načevová (13.76).

V tyčkařské kvalifikaci nás reprezentovali Jakub Vítek a Filip Bartoňek. Lépe se umístil první jmenovaný. Vítek napoprvé zdolal své dvě úvodní výšky 460 a 480 centimetrů a následně se třetím pokusem přenesl i přes rovných pět metrů. Kvalifikační hodnota 510 už mu odolala a z Boras si odveze dělené sedmnácté místo. Bartoněk si poradil s 460 i 480 napodruhé, ale 500 centimetrů už nezvládl a skončí dvacátý.

Postupová bilance našich sprinterů v nejkratším na 100 metrů byla padesátiprocentní. Evropské semifinále si zaběhne Tomáš Němejc, jenž si zajistil přímý postup ze čtvrtého místa ve svém rozběhu v čase 10.89. Naopak cesta Stanislava Jíry skončila již v úvodním kole. Výkon 11.09 na postup do další fáze nestačil a obsadí osmadvacáté místo. Svou sílu potvrdili britští sprinteři. Nejrychlejším z nich byl Jeremiah Azu na 10.56.

Na stovce žen zaklekly do bloků svých rozběhů Linda Hettlerová a Johana Kaiserová. Ani jednu bohužel v semifinále neuvidíme. Hettlerová doběhla v tom svém na šestém místě v čase 11.95, což stačí na celkové jedenadvacáté místo. Kaiserová si časem 12.01 vyrovnala své sezónní maximum a bude čtyřiadvacátá. Suverénně nejrychlejší rozběhový čas 11.37 převedla Nizozemka N´Ketia Seedová, která tímto výkonem posunula hodnotu dorosteneckého národního rekordu své země.

Sebastianu Mertovi se v rozběhu na 110 metrů překážek nepovedla zejména úvodní fáze závodu a ztrátu na své soupeře pak už jen těžko stahoval. Přesto, že se postupně prodíral startovním polem, stačilo to nakonec na čtvrté místo v čase 14.25, což bohužel na postup do semifinále nebylo a v celkovém pořadí obsadí pětadvacáté místo. Nejrychlejší byl Španěl Enrique Llopis za 13.52.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout