Medailové trio je komplet doma

pondělí 22. srpna 2022
Stříbrný Jakub Vadlejch a bronzoví Barbora Špotáková a Tomáš Staněk se na pondělním setkání s médii v pražském hotelu Adria podělili o své dojmy z medailového úspěchu s odstupem pár hodin, respektive dnů.

Oštěpař Jakub Vadlejch svou první medaili získal před pět lety na MS v Londýně. Počínaje dalším stříbrem loni na OH v Tokiu a dosažení třiceti let začíná jeho sbírka utěšeně růst – co akce, to cenný kov. V červenci přidal v Eugene světový bronz a teď v Mnichově první evropský přírůstek, opět stříbrný. Není to kýžené zlato, na druhou stranu tím svěřenci Jana Železného neschází motivace do dalších let.

Svou jedenáctou medaili z vrcholných šampionátů získala oštěpařka Barbora Špotáková. Tu úplně první získala právě na evropské půdě před šestnácti lety v Göteborgu (v Mnichově 2002 jako své vůbec první mezinárodní akci mezi dospělými skončila v kvalifikaci) a od té doby byla jistotou pódiového umístění české výpravy. V období 2006 až 2017 posbírala tři olympijské, čtyři světové a tři evropské cenné kovy a pouze jeden rok vyšla naprázdno (2015) a jeden při narození syna Janka vynechala (2013). Po mateřské pauze se synem Darkem (2018) se jí už tolik nedařilo (MS 9., OH Q), ale v Mnichově ukázala svou výjimečnost. Potrápila o generaci mladší soupeřky a jako mnohokrát v minulosti urvala v závěru medaili. „Na vaše budoucí úspěchy,“ glosovala při přípitku s kolegy Barbora.

Venkovní sezóna pro Tomáše Staňka začala smolně, hned při svém úvodním květnovém startu se zranil a zdravotní komplikace mu nakonec dovolily absolvovat jen jeden z vrcholů. Na něj se však svěřenec Petra Stehlíka dal do kupy natolik, že byl jedním z adeptů na titul. Majitel čtyřech halových medailí zlato jako loni na HME v Toruni nezískal, ale přesto si z Mnichova díky bronzu odvezl svůj první cenný kov z velké soutěže pod otevřeným nebem.

Česká atletika získala na pětadvacátém mistrovství Evropy v atletice (podruhé součástí multisportovního projektu) díky Vadlejchovi, Špotákové a Staňkovi tři medaile a navázala na podobnou bilanci jako před čtyřmi lety v Berlíně (tehdy 0–2–1). Mírně slabšího výsledku proti předešlému šampionátu dosáhla reprezentace v Mnichově i za umístění v osmičce, tentokrát posbíral tým 37 bodů, v roce 2018 jich bylo 42. Absence zlata srazila ČR v pořadí dle hodnoty na 24. místo (z 29 medailových zemí), dle finálových umístění z toho je sedmnáctá příčka.

Němcům se zacílení na kontinentální šampionát na domácí půdě vyplatilo, MS mnozí vynechali a chystali se výhradně na Mnichov. Se ziskem 7 zlatých, 7 stříbrných a 2 bronzových ovládli medailové pořadí. Britové sice medailí získali vůbec nejvíce ze všech, ale v rozložení 6–6–8. Dvojciferné medailové zisky posbírali ještě Španělé (4–3–3), Poláci (3–6–5) a Italové (3–2–6), ale krom prvně jmenovaných měli hodnotnější sbírky díky svým skvělým individualitám Řekové (4–1–0) a Nizozemci (4–0–2).

V hodnocení dle výsledků do osmého místa Velká Británie předstihla Německo (220 vs. 197 bodů). Od třetího do šestého místa se s výrazným odstupem seřadily Itálie (142,5 b), které poskočilo o čtyři příčky proti medailovému pořadí, dále Španělsko (132), Polsko (128), bez zisku zlata Francie (115). Těsně nedosáhlo na sto bodů Nizozemsko (99), v cenných kovech úspěšné Řecko byl zde až patnácté (42).